Plutonas


Plutonas skaidres. Plutono skaidres. Skaidres apie plutona. Skaidrę plutonas. Didziosios planetos ir plutonai. Referatas apie plutona. Plutono apreasymas. Plutoas skaidres. Charonas. Kas pasiule varda plutonas.

Apie Plutoną, tikėtina, mažiausią Saulės sistemos planetą (5,5 karto lengvesnis už mėnulį), žinome tik iš stebėjimų iš Žemės bei Hubble orbitinio teleskopo. Daugelis siūlė vadinti tiesiog Lowell. Tik 1978 m. buvo atrastas Plutono palydovas, pavadintas Charonu. Plutono ir Charono pora unikali tuo, kad jiedu sukasi kartu – t.y. vienas į kitą yra atsigręžę ta pačia puse. Yra manančių, kad Plutoną geriau būtų laikyti net ne planeta, o dideliu asteroidu arba didžiausiu Kuiperio juostos (už Neptūno esančių objektų darinys) objektu. Tai tolimiausia Saulės sistemos planeta. Žiūrint į Saulės sistemos planą, gali susidaryti vaizdas, kad Neptūno ir Plutono orbitos susikerta, bet toks įspūdis klaidingas.Temperatūra ten turi būti apie 400 K. Astronomas Tombo nustatė, kad 13-colinio teleskopo akiračio ribose daugiau planetų nėra. Turbūt, Plutonas – tai “bevaisis” šaltas nedidelis rutulys. Buvo net versija, kad Plutonas – tai iš viso netikra planeta. Naudota literatūra.

Apie plutoną, tikėtina, mažiausią saulės sistemos planetą (5,5 karto lengvesnis už mėnulį), žinome tik iš stebėjimų iš žemės bei hubble orbitinio teleskopo.

Lotynų mitologijoje plutonas (graikų - hadas) buvo požemių ir mirusiųjų dievas, o charonas – styx upės keltininkas, kėlęs mirusiuosius į požemio karalystę. Mirusieji buvo laidojami su moneta burnoje ar ant akių, kad galėtų susimokėti už tą paslaugą. Tokį vardą iš kitų pasiūlymų planeta gavo todėl, kad yra taip toli nuo saulės, kad skendi amžinoje prieblandoje (o gal todėl, kad pl yra percival lowell inicialai). Kiti pasiūlymai buvo: atlasas. Zymalis, artemis, persėjas, vulkanas, tantalas, idana, kronas. new york times siūlė minerva, žurnalistai – ozyris, bachas, apolonas, erebusas. Lowell našlė iš pradžių pasiūlė dzeusą, bet vėliau pakeitė nuomonę buvo už konstancą.

Daugelis siūlė vadinti tiesiog lowell. Flagstaff observatorijos (kurioje ir buvo atrastas plutonas) personalas pasiūlė kroną, minervą ir plutoną. Po kelių mėnesių buvo pasirinktas plutono vardas (kurį, beja, pirmoji pasiūlė 11 m. Mergaitė iš anglijos, venetia burney).

Tik 1978 m. Šiuo vardu įamžintas ir atradėjo jim christy žmonos vardas (charlene). Charono skersmuo yra 1172 km, masė. 90 10^21 kg. Jis sukasi 19,640 km atstumu nuo plutono. Jo tankis yra tik g/cm3 – tad jis panašus į saturno ledo mėnulius.

Plutono ir charono pora unikali tuo, kad jiedu sukasi kartu – Stebėdami juodu ir žinodami, kada kuris uždengia, astronomai galėjo sudaryti abiejų jų grubų tamsių ir šviesių sričių planus. Atmosfera gali būti tik labai reta ir egzistuoti dujiniu pavidalu tik plutonai esant perihelionui (artimiausiame saulei taške).

Yra manančių, kad plutoną geriau būtų laikyti net ne planeta, o dideliu asteroidu arba didžiausiu kuiperio juostos (už neptūno esančių objektų darinys) objektu. Jis sukasi į priešingą pusę nei dauguma kitų planetų. Jo orbita labai ištęsta – kartais jis priartėja prie saulės arčiau nei neptūnas (kaip kad buvo 1979 sausio – 1999 vasario laikotarpiu). Tačiau plutono ir urano keliai niekada nesusikerta. Galbūt plutonas, charonas ir neptūno palydovai yra likučiai medžiagos, kuri Ir mažiausiai išstudijuota. Ji buvo atrasta 1930 metų kovą. Tai padarė amerikietis astronomas k. Tombo. Vėliau plutonas buvo rastas ir ankstesnėse dangaus nuotraukose, pradedant nuo 1914 metų.

  • Microsoft Word 11 KB
  • 2012 m.
  • 5 puslapiai (883 žodžiai)
  • Mokykla
  • Aurelija
  • Plutonas
    10 - 1 balsai (-ų)
Plutonas. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/plutonas.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 18 d. 00:09
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo