Pneumatinės stabdžių sistemos


Pneumatinės stabdžių sistemos žemo slėgio įrenginiai. Pneumatine stabdziu sistema. Pneumatinės stabdžių sistemos aukšto slėgio įrenginiai veikia.

Įvadas. Stabdžių paskirtis ir klasifikacija. Pneumatinės stabdžių sistema. Energijos tiekimo įrenginio sudedamosios dalys. Kompresorius. Slėgio reguliatorius. Užšalimo saugiklis. Apsauginis vožtuvas. Resiveris. Oro džiovintuvas. Vykdymo įrenginiai. Stabdžių valdymo vožtuvai. Stabdžių jėgos reguliatorius. Stabdžių cilindrai. Stovėjimo ir atsarginio stabdis. Išvados. Literatūra ir šaltiniai. Priedai.


Pagalbinis stabdys (lėtintuvas) skirtas sumažinti automobilio važiavimo greičiui. Tarptautiniai standartai reikalauja, kad važiuojant 7% nuokalne, kurios ilgis ne trumpesnis kaip 6 km, pagalbinė stabdžių sistema užtikrintų 30 ± 2 km/h greiti. Pagalbiniame stabdyje (lėtintuve) dažniausiai būna įtaisyti hidrauliniai ir elektriniai transmisiniai stabdžiai. Daugelyje automobilių kaip stabdys lėtintuvas, naudojamas variklis, kurio išmetamasis vamzdis uždaromas specialia sklende ir išjungiamas degalų padavimas, t.y. variklis pervedamas į kompresoriaus režimą, kurį suka automobilio ratai.

Pneumatinės stabdžių pavaros konstrukcijoje turi būti numatytas suslėgto oro valymas nuo kitų skystų priemaišų (dulkių, drėgmės, tepalų ir kt). Ypatingos sąlygos keliamos kondensato šalinimui iš balionų ir apsaugai, kad jis neužšaltų tose pavaros vietose, kur gali pakenkti stabdžių darbui.

Pavara privalo turėti reikiamą suslėgto oro atsargą, kuri matuojama balionų tūriu ir jose esančiu oro slėgiu. Tarptautiniai standartai reikalauja, kad pavienių automobilių ir vilkikų balionuose būtų 6,5-8,0 barų slėgis. Kompresorius pumpuoja orą į balionus iki viršutinės slėgio ribos, po to at jungiamas ir vėl įjungiamas, kai slėgis nukrinta iki apatinės ribos. Tokios plačios slėgio ribos padidina kompresoriaus ilgaamžiškumą.

Priekaboms ir puspriekabėms standartai nustato tik apatinę slėgio ribą: 4,8 baro vienlaidėje priekabos ir vilkiko jungimo sistemoje ir 6,3 baro dvilaidėje.

Kad sistema būtų apsaugota nuo per didelio slėgio, reikalaujama įtaisyti apsauginį vožtuvą, kuris atsidarytų esant 8,5-13,5 baro slėgiui.

Taip pat reikalaujama, kad kompresorius užpildytų balionus per tam tikrą laiką: ta - iki apatinės slėgio ribos ir ta,65 - iki 65 % apatinės ribos. Pavieniams automobiliams t0,65 = 3 min., o ta = 6 min. Vilkikams t0,65 = 6 min., o ta = 9 min.

Baliono tūris nustatomas toks, kad po aštuonių iš eilės stabdymų paspaudžiant pedalą iki galo, užtektų suslėgto oro devintam stabdymui su atsarginio stabdžio efektyvumu [25].

Vilkikams be ankščiau minėtos sąlygos, po aštuonių stabdymą valdymo magistralėje turi būti ne mažesnis kaip pusė slėgio po pirmojo stabdymo.

Kompresoriai klasifikuojami: 1) pagal cilindrų skaičių ir jų išdėstymą į viencilindrius ir dvicilindrius. Pastarieji gali būti išdėstyti eile arba V formos; 2) pagal aušinimo būdą - skysčiu ir oru aušinamus; 3) pagal tepimo būdą tepamus slegiant alyvą į besitrinančius paviršius, taškymu ir mišriu būdu slėgimu ir taškymu; 4) pagal pavaros tipą – su krumpliaratine ar diržine pavara.

Dar jis taip pat naudojamas padangoms pripūsti ir atliekant kitus darbus.

Per daug didelis slėgis apkrauna stabdžių įtaisus, mažesnis slėgis užtikrina geresnį transporto priemonės saugumą.

Suspaustas oras iš kompresoriaus teka pro oro (filtrą) reguliatorių ir atbulinį vožtuvą. Suspaustas oras teka į suspausto oro liniją taip pat ir per drėgmės šalinimo vožtuvą. Tuo pačiu metu suspaustas oras veikia membraną ir valdymo vožtuvą slėgio reguliatoriuje. Valdymo vožtuvo spyruoklė spaudžia sandariklį tol, kol pasiekiamas išjungimo slėgis, kuris reguliuojamas reguliavimo sraigtu, įveržiant slėgio spyruoklę.

  • Microsoft Word 444 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (2905 žodžiai)
  • Kolegija
  • Paulius
  • Pneumatinės stabdžių sistemos
    10 - 1 balsai (-ų)
Pneumatinės stabdžių sistemos. (2017 m. Lapkričio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/pneumatines-stabdziu-sistemos.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 20 d. 17:05
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo