Poetas Marcelijus Martinaitis


Lietuvių skaidrės.

In memoriam. Gimtinė. Namai. Tradiciniai kaimo namai. Knygos. Marcelijus Martinaitis apie kūrybą. Kūryba. “Kukučio baladės”. (baladžių rinkinys, 1979). Kukutis. Mitas. “Nakvynė pas žemaitį Kukutį”. Kaip Kukutis protą atgavo. Gamtos nuskriaustas žmogus tradicinėje kultūroje. Kvailutė Onulė (rinkinys “Saulės grąža”). Severiutės rauda (rinkinys “Saulės grąža”). Marcelijus Martinaitis apie savo gyvenimą.


Poetas Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys Literatūros tyrinėtojas, VU dėstytojas Eseistas Nacionalinės premijos laureatas.

Reikia išeiti iš Itakės ir reikia sugrįžti į Itakę...

Tėvo statytą “triuobikę” po jo mirties išsiardžiau, vežiausi rąstus per pusę Lietuvos, kad ją atstatyčiau sodyboje netoli Vilniaus<...> Kam man prireikė dalyko, kurio buvau išsižadėjęs, nuo kurio kažkada bėgau neatsigręždamas, įskaudindamas visus namus (1984).

Lietuvių namai yra Nojaus laivo kopija, kuriame telpa viskas, kas būtina iš naujo pradėti gyvenimą. Todėl šiandien juos praradę jaučiamės nesaugūs<...> Šiandien namuose negimstama, nemirštama, net negyvenama. Į juos pareinama pailsėti , pavalgyti, permiegoti<...>.

Pirmosios knygos – K.Boruta “Baltaragio malūnas”, V.Mykolaitis – Putinas “Altorių šešėly”, Salomėjos Nėries poezija (<...> knygas tada buvo privaloma pirkti su žibalu ar audiniu). <...>paragavusiam tos kitos kultūros likti “namuose” jau neįmanoma, tačiau jie ilgai tapo nostalgijos ir rezignacijos šaltiniu.

Mūsų kuriama šiuolaikinė kultūra turės pakeisti “namus”, kitom priemonėm atkurti prarastą gyvenimo jaukumą<...> Kūryba leidžia išeiti, išsiveržti iš savo gyvenimo, kuriame esi užrakintas<...>.

“Kukučio balades” rašiau Vanaginėje, statydamas sodo namelį. Penktam Vilniaus senamiesčio aukšte, prie rašomojo stalo ką nors panašaus vargu ar būčiau sugalvojęs<...> Pasidariau savo langą, savo stalą, nusimyniau savo taką<.

Kukučio vardas žinomas ne tik Žemaitijoje.

Mitas – tai, ko niekada nebuvo, bet visada yra.

Kukučio baladėse mitas priešinamas istorijai.

Gamtos nuskriausto , luošo žmogaus vaidmuo senose kultūrose yra išskirtinis.

Biografinės detalės: Pokario kaime kunkulliavo aistros, virė pyktis, tik vienintelė motinos sesuo kvailelė Pranulė, rodos, nebuvo su tuo susijusi.

<...>širdies gilumoje galiu sakyti, kad jis buvo ir gal tebėra laimingas<.

  • Lietuvių kalba Skaidrės
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • Julia
  • 19 puslapių (684 žodžiai)
  • Lietuvių skaidrės
  • MS PowerPoint 157 KB
  • Poetas Marcelijus Martinaitis
    10 - 8 balsai (-ų)
Poetas Marcelijus Martinaitis. (2016 m. Balandžio 22 d.). http://www.mokslobaze.lt/poetas-marcelijus-martinaitis.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 02:06