Pogimdyminio laikotarpio psichikos sutrikimai ir slaugos ypatumai


Slaugos referatas.

Įvadas. Psichikos sutrikimai pogimdyminiu laikotarpiu. Psichikos būklės vertinimas. Moterų emocinė savijauta, pogimdyminiu laikotarpiu. Pogimdyminė depresija. Pogimdyminė psichozė. Panikos sutrikimas. Obsesinis – kompulsinis sutrikimas. Bipolinis sutrikimas. Paauglių nėštumas ir psichologinės problemos. Slaugos ypatumai pogimdyminiu laikotarpiu. Išvados. Literatūra.


Taip, kartais aš nepajėgiu jų išspręsti taip sėkmingai kaip ankščiau

Svarbiausias panikos sutrikimo požymis – kartotiniai stipraus nerimo (panikos) priepuoliai, paprastai nesisiejantys su jokia konkrečia situacija, todėl sunkiai prognozuojami. Panikos priepuoliui būdinga staiga prasidedantis širdies plakimas, skausmas krūtinėje, smaugimo pojūtis, svaigimas, sunkumas kvėpuoti, drebulys, aplinkos bei savęs suvokimo pokyčiai (derealizacija ar depersonalizacija). Kartu beveik visada atsiranda mirties baimė, savitvardos praradimo ar išprotėjimo baimė. Panikos priepuolio simptomatika progresuoja labai sparčiai ir viršūnę pasiekia per 10 – 15 minučių. Panikos priepuolis trunka minutėmis, bet kartais ilgiau. Po priepuolio ilgai kartojasi baimė bei vengimas konkrečių aplinkybių, kuriomis priepuolis ištiko. (Danilevičiūtė V., 2006).

Dalį moterų po gimdymo vargina įvairios mintys, kad gali ką nors negero padaryti savo kūdikiui, pavyzdžiui, sužeisti, išmesti ir kt. Kad obsesinis – kompulsinis sutrikimas prasidėjo neštumo metu, nurodo apie 39 proc. moterų. Paprastai įvairios mintys prasideda per pirmąsias 6 savaites po gimdymo. Moterys pradeda vengti savo kūdikio, gali atsirasti panikos priepuolių, formuotis depresija. Tokiais atvejais svarbu atskirti, ar tai psichozinio sutrikimo pradžia ar besiformuojantis obsesinis – kompulsinis sutrikimas. Obsesinio – kompulsinio sutrikimo esminis požymis – pasikartojančios įvairios mintys ir kompulsiniai (priverstiniai) veiksmai. Įkyrios mintys – tai idėjos, vaizdiniai, potraukiai, kurie nuolat ir stereotipiškai sugrįžta sąmonėn. Jie beveik visada yra nemalonaus pobūdžio. Kompulsiniais veiksmais vadintinas stereotipinis elgesys, kuris nuolat kartojasi. Jo funkcija – apsisaugoti nuo objektyviai mažai tikėtino įvykio, kuris gali pakenkti konkrečiam asmeniui ar kitiems žmonėms. Nors šių veiksmų beprasmiškumas suvokiamas, tačiau atsispirti jiems labai sunku. Dažnai kartu pasireiškia ir tokie vegetaciniai nerimo simptomai kaip širdies plakimas, prakaitavimas, drebulys ir kiti, bet dar dažniau būna didžiulė vidinė įtampa be vegetacinių požymiu. (Danilevičiūtė V., 2006).

Bipoliniam sutrikimui būdingi kartotiniai nuotaikos bei aktyvumo pakitimo epizodai, kurių metu nuotaika tampa pakili, padidėja energija bei aktyvumas, toliau formuojasi hipomanijos ar manijos epizodas. Kartais nuotaika pablogėja, energijos sumažėja, tada po mažu formuojasi depresijos epizodas. Nors pagrindiniai šio sutrikimo kriterijai iš pirmo žvilgsnio labai konkretūs ir aiškūs, bipolinį sutrikimą diagnozuoti sunku. Nedidelio pakilumo epizodai dažnai palaikomi gera, energinga savijauta, todėl apie jos gydytojams neužsimenama ar netgi perteklinės energijos epizodai neigiami. Jei po gimdymo būna bipolinio sutrikimo atkrytis, paprastai pasikartoja depresijos epizodais. Jei nėra tikslios diagnozės, jei nežinoma, kad moteris serga bipoliniu sutrikimu, pirmas įspūdis – jog tai depresija. Svarbu pabrėžti , kad depresijos gydymas skiriasi nuo depresijos, esančios bipolinio sutrikimo atveju, gydymo. Jei tai bipolinio sutrikimo atkrytis, greta antidepresantų bei kitų psichotropinių vaistų būtini ir nuotaiką stabilizuojantys preparatai. (Danilevičiūtė V., 2006).

 • Slauga Referatai
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Elvina
 • 13 puslapių (2590 žodžių)
 • Kolegija
 • Slaugos referatai
 • Microsoft Word 36 KB
 • Pogimdyminio laikotarpio psichikos sutrikimai ir slaugos ypatumai
  10 - 3 balsai (-ų)
Pogimdyminio laikotarpio psichikos sutrikimai ir slaugos ypatumai. (2016 m. Rugsėjo 05 d.). http://www.mokslobaze.lt/pogimdyminio-laikotarpio-psichikos-sutrikimai-ir-slaugos-ypatumai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 02:15