Poliamidinių tekstilės pluoštų gamybos technologija


Poliamidinių tekstilės pluoštų gamybos technologija poliamidinis pluoštas. Nailono gamybos technologija. Nailono gamybos eigos principinė technologinė schema /.


Poliamidiniai (PA) pluoštai gaminami iš įvairių linijinių ir aromatinių poliamidų. Apibudinant linijinius poliamidinius pluoštus, greta žodžio "poliamido" rašomi skaičiai, kurie nurodo, kiek anglies atomo yra monomero, iš kurio gautas polimeras, molekulėje. Pavyzdžiui, pavadinimas "poliamido 6 pluoštas" reiškia, kad šis pluoštas pagamintas iš polimero, gauto iš kaprolaktamo, kurio molekulėje yra 6 anglies atomai; pavadinimas "poliamido 6.6 pluoštas" reiškia, kad pluoštui gaminti polimeras gautas iš dviejų, monomerų.: heksametilendiamino, kurio molekulėje yra 6 anglies atomai, ir adipino rūgšties, kurios molekulėje irgi yra 6 anglies atomai. Poliamido pluoštai - tai kapronas, silonas, dederonas, perlonas, nailonas 6 ir kt.; poliamido 6.6 - amidas, niplonas, nailonas 6.6 ir kt.; poliamido 7 - enantas, nailonas 7 ir kt.; poliamido 11 - undekanas, rilsanas, nailonas 11 ir kt. Linijiniu, poliamidiniai pluoštai iš sintetinių bene labiausiai paplitę ir daugiausia žinomi. Jie stiprūs ir labai elastingi, atsparūs daugkartiniam deformavimui, tačiau jautrūs šviesai bei atmosferos poveikiui. Iš jų gaminami ir buitiniai, ir įvairūs techniniai dirbiniai.

Kapronas - gaunamas iš kaprono dervos. Pradinė šios dervos žaliava yra e-aminokaprono rūgšties laktamas – kaprolaktamas. Tai balti milteliai, gaunami iš fenolio, benzolo arba cikloheksano. Kaprolaktamas lydomas ir tirpinamas. Polimerizacijai aktyvuoti į tirpiklį įpilama distiliuoto vandens (5 – 10% laktamo masės). Į ištirpintą kaprolaktamą polimero molekulinei masei pareguliuoti įpilama stabilizatoriaus – 1% konc. acto rūgšties. Gautas tirpalas nufiltruojamas. Polimerizuojama plieniniame autoklave gryno azoto atmosferoje; temperatūra autoklave 250°C, slėgis 15-105 N/m2. Proceso trukmė 10 – 11 h. Aukštoje temperatūroje vanduo suardo kaprolaktamo žiedą. Iš pradžių susidaro (- aminokaprono rūgštis, paskui polikaprolaktamas (kapronas):

Polimerizacijos metu skysta masė palaipsniui tirštėja. Gauta derva (polimeras) azotu išstumiama (3-105 – 4-105 N/m2) pro iškrovimo angą į lataką su šaltu vandeniu (10 – 12 °C), kuriame polimeras tuoj pat sukietėja.

  • Microsoft Word 406 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1790 žodžiai)
  • Kolegija
  • Meilė
  • Poliamidinių tekstilės pluoštų gamybos technologija
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Poliamidinių tekstilės pluoštų gamybos technologija . (2018 m. Vasario 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/poliamidiniu-tekstiles-pluostu-gamybos-technologija.html Peržiūrėta 2021 m. Birželio 14 d. 08:24
×
43 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo