Poliarchija


Poliarchija. Renkami pareigūnai. Laisvi ir sąžiningi rinkimai. Priskirianti balsavimo teisė. Teisė balotiruotis. Žodžio laisvė. Alternatyvi informacija. Asociacinė autonomija.

Poliarchija – tai politinė sistema, kurioje valdžia priklauso daugeliui žmonių, nepriklausomai nuo jų socialinės padėties. Valdžia yra paskirstyta, nesukoncentruota. Poliarchiją būtų galima suprasti kaip pastangas liberalizuoti ir demokratizuoti valstybių politines institucijas istorijoje, padarinį. Istorijoje buvo daug politinių rėžimų. Po Didžiosios Prancūzijos revoliucijos gimė demokratijos pradmenys. Ilgai buvo svarstyta apie demokratiją, jos pliusus ir minusus. Pradėjus kritikuoti demokratinę sistemą, gimė poliarchija – ypatingas politinės santvarkos tipas, labai skirtingas ne tik nuo visų rūšių nedemokratinių sistemų, bet ir nuo ankstesnių mažo masto demokratijų. Pamėginsiu panagrinėti poliarchiją, kaip sistemą politinių institucijų, reikalingų didelio masto demokratijai.

Viena iš svarbiausių aplinkybių – tai didelis skaičius socialinių grupių bei organizacijų, kurios santykinai yra nepriklausomos ir viena nuo kitos, ir nuo valdžios. Taip yra todėl, kad visi piliečiai galėtų aktyviai dalyvauti šalies valdyme, išreikšti savo nuomonę ir ginti savo interesus. Poliarchijoje pilietybė išsiplėtė taip, kad kone visi suaugę šalies gyventojai turi pirmines politines teises. Iš dalies, šis individo teisių išsiplėtimas kilo dėl išaugusio masto padarinių. Išaugo daugiau žmonių interesų ir natūralu, kad visi nori savuosius apginti, tad tenka kurtis į grupes ir už juos kovoti.

Renkami pareigūnai. Pagal konstituciją, valdžios politiniai sprendimai yra įtvirtinami per renkamus pareigūnus. Tai rodo, kad žmonės patys išsirenka savo valdžią. Ne kiekvienas panorėjęs gali priimti politinius sprendimus. Poliarchijoje žmonių nuomonė yra svarbi ir todėl jie turi galimybė išrinkti savo atstovus. Norintieji tapti valdžios pareigūnais, turi pereiti rinkimus, konkuruoti, įrodyti, kad jie yra to verti ir turėti piliečių pasitikėjimą.Tai jog vyksta konkurencingi rinkimai, yra demokratijos bruožas, yra parodytas legitimumas. Valdžia negali būti užgrobta, užimta vieno žmogaus ar partijos, ji turi būti išrinkta.

  • Microsoft Word 24 KB
  • 2015 m.
  • 6 puslapiai (1545 žodžiai)
  • Evelina
  • Poliarchija
    10 - 5 balsai (-ų)
Poliarchija. (2015 m. Kovo 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/poliarchija.html Peržiūrėta 2019 m. Gegužės 23 d. 06:01
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!