Politinė kultūra ir jos poveikis politiniams režimams


Įvadas. Politinės kultūros supratimas. Politinės kultūros sąvoka. Politinės kultūros samprata. Politinės kultūros struktūra. Politinės kultūros tipologija. Politinė kultūra Lietuvoje. Pilietinės visuomenės formavimosi socialiniai varikliai. Išvados. Literatūros sąrašas.


Politinės kultūros koncepcija atsirado XX a. antroje pusėje, bet giluminės jos idėjos – tolerancija ir laisvė, siekia antikos laikus.

Politikos kultūrą galima apibūdinti kaip sistemą, apimančią politikos tradicijas, politikos vertybes ir praktinio politinio elgesio įrengimą. Politinė kultūra gali būti suprantama įvairiai: kasdieniame gyvenime, ji reiškia toleranciją priešingų politinių pažiūrų žmogui, gebėjimą mandagiai kalbėti politinėmis temomis.

Dažnokai kultūra suprantama kaip tobulumo laipsnis kurioje nors socialinės veiklos sferoje. Politinė kultūra, kaip bendrosios dvasinės kultūros dalis, yra įstatymuose, papročiuose ir politinėje sąmonėje užfiksuota visuomenės ar atskirų jos elementų praeitis. Politinės kultūros teorinis pagrindas yra politinė ideologija, atliekanti didelį vaidmenį auklėjant piliečius.

Valstybės, bažnyčios, masiniu informacijos priemonių, visuomeninių – politinių organizacijų ir judėjimų kryptinga dvasinė ir idealoginė veikla.

Kasdieniškos sąmonės ugdymas šeimoje, draugų rate, darbo kolektyve ir t.t.

Piliečių įtraukimas į visuomeninę ir politinę šalies veiklą.

Kalbant apie politinės sistemos dalis yra skiriami trys objektai:

Ypatingos rolės(įstatymų leidžiamoji, vykdomoji valdžia, biurokratija).

Viešoji politika ir jos sprendimai.

1) Parapijinė kultūra- šio tipo atveju individai neturi jokio supratimo apie politinę sistemą ar atskiras jos dalis ir todėl nedemonstruoja jokių nuostatų ar lūkesčių jos atžvilgiu. Politinės orientacijos tokiu atveju dažnai persipynę su ekonominėm ar religinėm pažiūrom. Tokia politinė kultūra būdinga tradicinei politinėi struktūrai. Šio tipo kultūra egzistuoja daugiausia visuomenėse, kuriose politinė sistema yra neišvystyta. Egzistuoja tam tikras žinių lygis apie visus politinės sistemos objektus.

2) Pavaldinio kultūra- sutinkama dažniausiai centralizuotoje, autoritarinėje visuomenėje. Žmonės suvokia valdžios autoritetą, ją vertina teigiamai ar neigiamai, tačiau jų mintys daugiau remiasi jausmais, asmeniniais vertinimais nei informacija, jie linkę būti pasyvesniais. Šio tipo kultūra neturi jokių nuostatų dėl politikos objektų bei „aš“ kaip politinės sistemos veikėjo. Procesai, nukreipti į poveikį sistemai, yra nesuvokiami ir jų atžvilgiu nesusiformuoja nuostatos. Tai yra pasyvus ryšys su politine sistema, nors individai ir žino valdžios sistemą, jos veikėjus bei sprendimus, vertina juos. Toks kultūros tipas dažniausiai susiklosto autoritarinio tipo visuomenėse, kur valdžios vaidmuo yra labai didelis, tuo tarpu valdžios poveikio institucijos yra neišvystytos arba negali nevaržomai vykdyti savo veiklos.

  • Politologija Referatas
  • Microsoft Word 28 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2255 žodžiai)
  • Eglė
  • Politinė kultūra ir jos poveikis politiniams režimams
    10 - 7 balsai (-ų)
Politinė kultūra ir jos poveikis politiniams režimams. (2016 m. Kovo 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/politine-kultura-ir-jos-poveikis-politiniams-rezimams.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 01:17
×