Politines partijos ir organizacijos skaidrės


Politologijos skaidrės. Politinės partijos ir politinės organizacijos. Partija. Politinės partijos apibrėžimas. Politinių partijų funkcijos. Politinės funkcijos. Organizacinės funkcijos. Teorinės funkcijos. Ideologinės funkcijos. Apibrėžimas. Partijų tipai. Masinės ir kadrų partijos. Mobilizuojančios ir atstovaujamosios partijos. Individualaus atstovavimo ir socialinės integracijos partijos. Totalitarinės ir demokratinės partijos. Kiti skirstymai. Informacijos šaltinių sąrašas.


Dažnai visuomenėje trūkstama bendro supratimo apie politines partijas, jų struktūrą ir ideologines idėjas. Apžvelgiant istorinę raidą, akivaizdu, kad politinių partijų vystymąsi lėmė absoliutizmo žlugimas. Manoma, kad šiuolaikinių politinių partijų „protėviai“ buvo Anglijos toriai ir vigai.

Toriai (angl.tory) buvo Anglijos konservatyvi partija, laikoma dabartinės Jungtinės Karalystės konservatorių partijos pirmtakais. Vigai (angl.  Whig) buvo Didžiosios Britanijos XVII—XIX a. politinė partija, laikoma Liberalų partijos pirmtake.

Norint atidžiau susipažinti su politinių partijų struktūra, reikėtų panagrinėti partijų funkcijas. Yra išskiriamos politinės, teorinės ir organizacinės funkcijos.

Lietuvoje veikia 44 oficialiai įregistruotos partijos(2012 kovo mėn duomenys). Norėdamos oficialiai veikti, jos turi būti užregistruotos Registrų centre.

Nėra vieningo partijos apibrėžimo. Daugelis autorių gana skirtingai įvardina “partijos “ apibrėžimą. Vieni dažniausiai orientuojasi ties tikslais procesų įvardinimais ir tikslumu. Kiti, priešingai siekia neįvedinėti griežtų apibrėžimų ir tik abstrakčiai apibūditi sąvoką.

Partija tai – grupė žmonių susitelkusių dalyvauti politiniame gyvenime, turinti tikslą iškovoti politinę valdžią ir tokiu būdu užtikrinti nariams viešpataujančią politinę padėtį (A. Gogelis).

Partija – ypatingas institutas, kurio svarbiausi bruožai yra ypatinga struktūra ir ypatinga organizacija (M. Duverger). Partija - tai struktūra, kuriai būdingi tokie požymiai: Ilgaamžiškumas Organizuotumas Organizacijos vadovybės ir vietinių siekimas iškovoti politinę valdžią. Siekimas užsitikrinti sau masinę paramą. (Palombra et Veineris).

Šiuolaikiniame pasaulyje yra daugybė įvairių partijų.

  • Politologija Skaidrės
  • 2014 m.
  • Justina
  • 28 puslapiai (832 žodžiai)
  • Politologijos skaidrės
  • MS PowerPoint 778 KB
  • Politines partijos ir organizacijos skaidrės
    10 - 2 balsai (-ų)
Politines partijos ir organizacijos skaidrės. (2014 m. Rugsėjo 25 d.). http://www.mokslobaze.lt/politines-partijos-ir-organizacijos-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 10:19