Politinės sistemos ir jų topologija


Politinės sistemos ir jų topologija.

Kategorija „politinė sistema“ politikos mokslo žinyne atsirado palyginti neseniai. Pirmiausia dėl biologijos ir fizikos tyrinėjimų įtakos socialiniuose moksluose pradėta vartoti sąvoka „sistema“. Sistemos terminą amžiaus pradžioje vartojo V. Pareto. Ir nors tuomet socialinių mokslų terminijoje jis neprigijo, tačiau XX šimtmečio antrojoje pusėje save reguliuojančios gyvybingos sistemos idėja buvo materializuota socialinės sistemos teorijose.

1932m. fizikas A.Cannonas knygoje Kūno išimtis (The Wisdom of the Body) tyrinėjo biologinių sistemų reikšmę ir jų poveikį socialiniams procesams. 1949m. biologas Liudvikas von Bertalanffy sukūrė bendrąją sistemų teoriją. Ja remdamasis 1951m. darbe Socialinė sistema (The Social System)sociologas Talcottas Parsonsas sukoncentravo socialinės sistemos teoriją, kurios sudedamąja dalimi yra funkcionalistinė politinės sistemos koncepsija. 1953m. D. Eastonas nedidelėje publikacijoje Politinė sistema (The Political System) gvildeno politikos mokslo uždavinius ir pagrindė savo tomyje Politinio gyvenimo sistemų analizės teoriją, kurią vėliau išskleidė dvitomyje Politinio gyvenimo sistemų analizė ( A Systems Analysis of Political Life) ir Politinės analizės struktūra. (A Framework for Political Analysis) (1965m.) Gabrielis Almondas 1956m. ir 1966m. suformulavo struktūralistinės politinės sistemos sampratą. Pagaliau Karlas Deutschas kibernetiniame politinės sistemos modelyje, kur politinė sistema aiškinama kaip komunikacijų tinklas, pritaikė komunikacijų teoriją.

Ši darbų panorama atskleidžia politikos tyrėjų pastangas rasti naujų politinių reiškinių analizės metodų ir svarbiausia sukurti bendrąją politikos mokslo teoriją. Nauja kategorija buvo iš karto pripažinta ir tapo pagrindine politinių procesų analizėje dėl keleto priežasčių.

Pirmiausia, politinės sistemos teorijos išplėtė siaurus vykdomosios įstatymų leidžiamosios ir teisminės valdžių institucijų studijų rėmus, perkeldamos ir sprendimų priėmimo (siaurąja prasme) sritis. Be to, jos pateikė tokius konceptualizuotus modelius, kurie leido tirti ir lyginti įvarius pasaulio regionų šalis.

Antra, kategorija „politinė sistema“ prigijo kaip „valstybės „ sinonimas, kartu praturtindama valstybės supratimą. Tradicinėse legalistinėse studijose valstybė buvo aiškinama kaip visai visuomenei privalomus sprendimus priimančių institutų statinė visuma, o dabar – kaip dinamiškas darinys, apimantis ir valstybės funkcionavimą lemiančius išorinius, ir vidinius veiksnius.

Trečia, sistemos kategorija buvo parankesnė lyginamajai analizei. Konstitucionalizmas taip pat tiko įvairių šalių vyriausybių sąrangoms lyginti. Tai buvo gana tiksli konstrukcija, leidusi atskleisti, pavyzdžiui, parlamentinio ir prezidentinio valdymo skirtumus, lyginant įstatymų leidžiamosios ir vykdomosios valdžių santykių ypatybes. Tačiau ji netiko paaiškinti politinių rėžimų skirtumus.

  • Politologija Referatas
  • Microsoft Word 24 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (2280 žodžiai)
  • Bampunk
  • Politinės sistemos ir jų topologija
    10 - 8 balsai (-ų)
Politinės sistemos ir jų topologija. (2015 m. Gruodžio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/politines-sistemos-ir-ju-topologija.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 21:33
×