Politinės teorijos konspektas


Politikos teorija ir politinės sistemos. Lietuvos politine teorija. Politiniu teoriju konspektas. Politinių teorijų istorija konspektas. Politikos konspektai. Politikos įgyvendinimo teorijos. Politikos teorijos konspektai. Šiuolaikinės politinės teorijos konspektas. Lietuvos politine sistema. Politiko teorijos konspektas.

Politikos teorijos esme ir funkcijos. Politikos ir politines teorijos samprata. Politinės teorijos formavimo procesas (pasaulėžiūra- ideologija- politine teorija- politine programa). Politikos teorijų klasifikacija. Politikos teorijų funkcijos. Politines partijos vaidmuo kuriant ir įgyvendinant politine teorija. Kas tai yra politika? Politika yra labai sudėtinga ir sunkiai apibrėžiama sąvoka. Suvokti politika yra labai problematiška dėl jos įvairiapusiškumo ir turinio platumo, kadangi egzistuoja įvairios politikos sakos.

Politinės teorijos formavimo procesas Daugelis politologu skirtingai apibudina politikos terminą, tačiau iš jų visu galime išskirti dvi politikos sampratos grupes. Pirmajai priklauso tie, kurie politika sieja su valstybes arba vyriausybes veikla. Antrajai tie, kurie politika aiškina valdžios galios arba konflikto aspektu. Pirmieji kildindami politikos samprata iš antikos mąstytojų teigia, kad politika yra valstybes valdymo menas. Antrosios grupes politologai politikos apibrėžime remiasi nikolo makevelio idėjomis, kuris teigė, kad politikos pagrindinis tikslas – didinti valstybes galia, o jos sėkmės rodiklis yra valstybes galios augimas.

Valstybė - tai visuomenės organizacija, turinti valdžią žmonėms, gyvenantiems apibrėžtoje teritorijoje ir siekiantiems konkrečių tikslų. Valdžia – tai jos subjektų sugebėjimas prievartinėmis ir ne prievartinėmis priemonėmis primesti savo valią kitiems žmonėms, jais disponuoti ir valdyti jų veiksmus. Politika – tai valstybės reikalų tvarkymo teorija ir praktika, apimanti dvi konceptualias visumas: valdančiųjų ir valdomųjų, valdžios ir paklusimo, lyderių ir siekėju, valstybės ir visuomenės santykius. Galiausiai politiką galima aptarti politika – tai socialinių grupių, politinių partijų ir atskirų žmonių veikla, siekiant paimti, išsaugoti ir panaudoti valstybinę valdžią savo interesams tenkinti.

Politika – tai visuomeninė veikla, apibrėžianti valstybės uždavinius ir organizuojanti jų realizavimą.

Prancūzų politologas žanas blondelis remdamasis amerikiečių politologu deividu istonu, teigia, kad politika, tai tokia veikla, per kurią bendruomenėje ir bendruomenės labui priimami bei įgyvendinami sprendimai. Kaip jau buvo minėta, viena iš politikos apibūdinimo dalių yra tai, kad politika yra valstybės valdymo teorija ir praktika. Vadinasi politika yra susijusi su tam tikromis teorinėmis koncepcijomis, tai yra su politinėmis teorijomis, kurios turi didelę įtaką politinei praktikai. Tokio pobūdžio politinės teorijos politologinėje literatūroje dažnai vadinamos politinėmis doktrinomis arba teorijomis. Politinė doktrina, tai sistema teiginių apibrėžiančių tam tikromis sąltoks doktrinos supratimas yra kompleksinis, nes jis apima tikslus ir priemones, susijusiomis su visomis politikos temomis.

Politinės teorijos formavimo procesas (pasaulėžiūra- ideologija- politine teorija- politine programa).

Visų pirmą reikia pažymėti, kad norint išsiaiškinti politikos teorijos formavimus, reikia pradėti aiškintis nuo pagrindinio su pasaulėžiūra susijusio pasaulio atsiradimo klausymo.

  • Microsoft Word 33 KB
  • 2012 m.
  • 12 puslapių (5015 žodžiai)
  • Politinės teorijos konspektas
    10 - 1 balsai (-ų)
Politinės teorijos konspektas. (2011 m. Birželio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/politines-teorijos-konspektas.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 03 d. 09:49
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo