Politiniai rinkimai, jų funkcijos ir sistemos


Įvadas. Rinkimų samprata. Rinkimų organizavimas. Rinkimų teisės nustatymas. Rinkėjų sąrašų sudarymas. Kandidatų iškėlimas ir registravimas. Priešrinkiminė kampanija. Balsavimas. Rezultatų nustatymas ir mandatų suteikimas. Rinkimų sistemos. Mažoritarinė sistema. Proporcinės rinkimų sistemos. Proporcinės rinkiminės sistemos trūkumai. Paralelinės sistemos. Politinės funkcijos. Rinkimų atliekamos reikšmingos funkcijos. Išvados. Literatūra.


Kyla klausimas kas yra rinkimai? Vieno bendro atsakymo nėra, nes rinkimų terminas turi be galo daug apibrėžimų. Vienas iš jų, kad rinkimai - tai politinis procesas, kurio metu tam tikra žmonių grupė išrenka savo norimus atstovus ar pareigūnus. Žinoma, ne paslaptis, kad dabartinėje visuomenėje labiausiai paplitusi yra demokratinių rinkimų forma. O demokratija reiškia valdymo formą, kurioje visi piliečiai turi teisę dalyvauti šalies valdyme, skirtingai nuo valdymo formos, kurioje tokia teisė priklauso vienai klasei, išskirtinei grupei arba autokratui.

Taigi šio referato tikslas yra parodyti, kad rinkimai yra ne tik tautos piliečių pareiga, bet ir didžiulis ir atsakingas darbas už renkamus atstovus į įstatymų leidžiamuosius organus. Remiantis šiuo teiginiu bandysiu įrodyti savo užsibrėžtus tikslus:

Trumpai aptarsiu politinių rinkimų sampratą, išskiriant pagrindinius idealios klasikinės demokratijos teiginius;

Išskirsiu pagrindines rinkimų sistemas bei funkcijas įvardijant jų bruožus ir savybes;

Kaip tik dėl to šiuolaikiniame pasaulyje rinkimai buvo pradėti plačiai naudoti tokiose valstybėse, kurių niekaip nepavadinsi demokratinėmis. Rinkimai dažnai iš demokratijos įgyvendinimo priemonės pavirsta spektakliu, propagandos kampanija, kurios tikslas ne tautos atstovų išrinkimas, o esą to režimo pozicijų sutvirtinimas ir įteisinimas. Rinkimai yra patogus būdas nedemokratiškai vyriausybei visuomenės ir kitų valstybių akyse vaizduoti save, kaip tikros demokratijos įsikūnijimą.

Kita vertus, pernelyg didelis kandidatų skaičius irgi gali apsunkinti pasirinkimą. Tam, kad būtų galima reguliuoti kandidatų iškėlimo procesą, ir yra naudojama kandidatų registracija rinkiminėje komisijoje. Registruojami tik tie kandidatai ir tik tiems leidžiama dalyvauti rinkimuose (t.y. balotiruotis), kurių iškėlimas atitinka iš anksto nustatytas taisykles. Labiausiai paplitusi taisyklė – tai reikalavimas, kad kandidatas surinktų tam tikrą kiekį jį remiančių piliečių parašų. Tuo tarpu tas kandidatas, kuris nesurenka reikalingo kiekio parašų, nėra registruojamas ir jam neleidžiama balotiruotis, nes neįtikėtina, kad jam pavyktų laimėti.

Rinkimų procedūra įvairiose šalyse labai skiriasi, priklausomai nuo režimo tipo, valstybės sąrangos, partinės sistemos ir kai kurių kitų faktorių. Rinkimų sistema yra taisyklių ir procesų, taikomų formuojant atstovaujamosios valstybės valdžios organus, suma. Ji yra esminis politinių sistemų funkcionavimo elementas. Konkrečių rinkimų sistemų ypatybės leidžia suskirstyti jas į tipus. Rinkimų sistemos skiriasi viena nuo kitos įvairiais bruožais. Rinkimų sistemos įtvirtinamos rinkimų įstatymuose, kuriuose reguliuojama kandidatų tvarka, rinkimų kampanijos normos ir taisyklės, rezultatų įvertinimo sistema. Objektyvaus ir vienintelio teisingo liaudies atstovų išrinkimo būdo nėra. Teoriškai galima pasiūlyti daug rinkimų sistemos variantų, pagrįstų skirtingais principais ir siekiančių skirtingų tikslų, tačiau nė viena iš jų nebus tobula ir priimtina visoms politinėms jėgoms bei visoms gyventojų grupėms. „Realiai susiformavo dvi pagrindinės sistemos – mažoritarinė ir proporcinė – ir keletas mišrių variantų, vienokiu ar kitokiu būdu naudojantys dviejų primųjų sistemų principus8“.

Reikia pažymėti, jog rinkimų sistemų pasirinkimas retai būna detaliai apsvarstytas. Atvirkščiai, jį nulemia atsitiktinės aplinkybės. Dažnai tos grupės, kurios priima sprendimą, būna nepakankamai informuotos, nesuvokia rinkimų sistemos pasirinkimo pasekmių, arba pasirenka tokią, kuri palankiausia jų siauriems interesams, suteikia jiems politinių privalumų. Ilgalaikis tikslas, bet kokiu atveju turėtų būti siekimas sukurti stabilią, tačiau kartu ir lanksčią, galinčią reaguoti į besikeičiančias aplinkybes demokratinę sistemą.

  • Politologija Referatas
  • Microsoft Word 47 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2979 žodžiai)
  • Universitetas
  • Giedrė
  • Politiniai rinkimai, jų funkcijos ir sistemos
    10 - 7 balsai (-ų)
Politiniai rinkimai, jų funkcijos ir sistemos. (2016 m. Gegužės 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/politiniai-rinkimai-ju-funkcijos-ir-sistemos.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 12:58
×