Politinis lyderis Valdas Adamkus


Politinis lyderis Valdas Adamkus. Įvadas. Antroji Valdo Adamkaus kadencija. Išvados. Naudota literatūra.


Temos aktualumas. Po nepriklausomybės atkūrimo Lietuvos Respublikos Prezidento institucija buvo atkurta 1992 m. spalio 25 d. vykusiame referendume. Lietuvos Respublikos Prezidentas yra valstybės vadovas, kuris atstovauja šalį tiek užsienio, tiek vidaus politikoje ir priskiriamas prie įstatymų vykdomosios valdžios. Remiantis Konstitucija, šalies vadovas gali būti renkamas nedaugiau kaip du kartus. Valdas Adamkus buvo pirmasis politikas, ėjęs Prezidento pareigas du kartus. Pirmoji kadencija truko nuo 1998 m. iki 2003 m., o antroji nuo 2004 m. iki 2009 m. Eidamas pirmąją kadenciją, Valdas Adamkus įtvirtino šalį užsienio politikoje ir įtraukė Lietuvą į tarptautinį politinį gyvenimą. Antroje kadencijoje, jis labiau užėmė stebėtojo poziciją. Itin svarbūs yra 2004 m., kuomet Lietuva kaip pilnateisė valstybė buvo priimta į NATO ir Europos Sąjungą. Mano nuomone tai yra reikšmingiausias nepriklausomos Lietuvos politinis įvykis, kuris galutinai įtvirtino Lietuvos užsienio politiką ir sustiprino šalies teritorinį saugumą. Šiame darbe aptarsiu Valdo Adamkaus prezidentavimo metu vykdytą politiką, apžvelgsiu jo santykį su politinėmis partijomis, aptarsiu tuometinių politikų išsakytą nuomonę apie jo poziciją, palyginsiu pirmąją ir antrąją kadenciją, įžvelgdamas panašumus ir skirtumus. Taip pat remiantis jo veikla, ataskaitomis ir metiniais pranešimais, išskirsiu jo nuopelnus ir trumpai atskleisiu jo kaip politinio lyderio charakterio savybes.

Darbo tikslas. Aprašyti Valdo Adamkaus kadencijų metu vykdytą politiką, jos įgyvendinimą, poveikį Lietuvos politikos sistemai, įžvelgti jos įgyvendinimą bei atlikti palyginimą.

Išskirti tuometinių politikų nuomonę apie Valdą Adamkų ir aptarti jų kritiką

Politinis lyderis Valdas Adamkus ilgą laiką savo politinę veiklą vykdė Jungtinėse Amerikos Valstijose. Tiek sporte, tiek politinėje veikloje dalyvavęs Amerikos lietuvis, gyvenęs už Atlanto, rengė ir organizavo protesto akcijas prieš Lietuvos okupaciją, taip parodydamas savo ištikimybę ir jausmus tėvynei. Politikas savo sunkiu ir ilgu triūsu, pelnė ne vieną apdovanojimą bei tapo Lietuvos ir kitų šalių universitetų bei aukštųjų mokyklų garbės daktaras. 1961-64 metais jis buvo Amerikos Lietuvių Bendruomenės Tarybos (LB) narys, Centro Valdybos vicepirmininkas, Amerikos Lietuvių Tarybos (ALT) narys. Taip pat, jo iniciatyva yra įsteigtas Amerikos lietuvių akademinis sporto klubas ,,Lituanica“. Savo aistrą sportui įrodė, laimėjęs du aukso ir du sidabro lengvosios atletikos medalius. Nuo 1972 metų, Valdas Adamkus kasmet atvykdavo į Lietuvą, o 1990 metais LSSR Aukščiausiajai Tarybai paskelbus Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą, joje apsigyveno. Palikęs Ameriką, politikas nė neketino nutraukti savo veiklos. Jis visomis išgalėmis siekė įtraukti Lietuvą į tarptautinę areną ir teikti savo vakarietišką patirtį politikoje. Pirmi reikšmingesni Valdo Adamkaus dėti žingsniai Lietuvos politikoje buvo 1993 metais, kuomet ėjo Stasio Lozoraičio rinkimų kampanijos vadovo pareigas bei 1996 metais kai aktyviai dalyvavo Lietuvos Seimo rinkimų kampanijoje. Tačiau pirmąjį Lietuvos visuomenės pripažinimą gavo 1998 metais, kuomet pirmą kartą buvo išrinktas Lietuvos Respublikos Prezidentu ir šias pareigas ėjo iki 2003 metų.

Pirmosios kadencijos metu Valdas Adamkus nebuvo politikos ,,stebėtojas iš šalies“. Jo tikslas buvo įsitvirtinti Lietuvos politikoje bei įtraukti Lietuvą į aktyvią užsienio politiką, o tai galėjo padaryti savo patirtimi, kurią įgavo dar gyvendamas Jungtinėse Amerikos Valstijose. Tačiau pirmiausia Prezidentui reikėjo rodyti iniciatyvą vidaus politikoje. Tai reikėjo daryti per Seimą ir Vyriausybę. Adamkus 1998 metais grąžino Seimui septynis įstatymus pakartotinai svarstyti, o pats pateikė šešis įstatymų projektus. Apskritai nuo 1998-2003 metų, Prezidentas grąžino 62 įstatymus pakartotiniam svarstymui bei pats pateikė 31 įstatymų projektą. Iš 62 įstatymų Seimas priėmė 35 Prezidento pataisas, 17 jų atmetė, o 10 įstatymų laikė nepriimtais. Tai byloja apie Valdo Adamkaus iniciatyvą bei politinį aktyvumą įstatymų leidybos atžvilgiu. Buvo rodoma, jog Prezidentas neketina nekreipti dėmesio į Seimo vykdomą veiklą.

  • Politologija Referatas
  • Microsoft Word 40 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (4949 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gediminas
  • Politinis lyderis Valdas Adamkus
    10 - 2 balsai (-ų)
Politinis lyderis Valdas Adamkus. (2017 m. Gegužės 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/politinis-lyderis-valdas-adamkus.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 14:32
×