Populiacijų sąveikos modelių apžvalga


Įvadas. Simbiozė. Kooperatyvi sistema. Plėšrūno - aukos modeliai. Bendrasis plėšrūno-aukos modelis. Lotka-Volterra modelis. Kermack-McKendrick modelis. Jacob-Monod modelis. Taikymas fiziologijoje. Išvados. Literatūros sąrašas.

Visi Žemėje egzistuojantys organizmai yra suskirstyti į daugybę rūšių. Kaip jau žinome iš mokyklos, vienos rūšies individų grupė, gyvenanti tam tikroje teritorijoje yra vadinama populiacija. Gamtoje populiacijos nebūna atskirtos, jos visada gyvena tarp kitų populiacijų, todėl natūralu, kad atsiranda tam tikros sąveikos tarp jų. Populiacijas veikia įvairūs ekologiniai veiksniai, kurie turi įtakos jų dydžio kitimui. Trumpai jie skirstomi į biotinius (negyvos aplinkos veiksniai) ir abiotinius (gyvųjų organizmų tarpusavio santykiai). Kadangi nei viena mokslo šaka yra neatsiejama nuo matematikos, ne išimtis ir biologija - sąveikaujant skirtingoms populiacijos susidaro įvairiausi modeliai, kurie dažniausiai yra aprašomi matematinėmis lygtimis ir pavaizduojami grafiškai.

Šiame darbe remdamasi moksline literatūra plačiau panagrinėsiu keletą minėtų abiotinių veiksnių, aprašysiu sąveikas tarp skirtingų populiacijų ir apžvelgsiu jų modelius.

Simbiozė - tai viena iš populiacijų sąveikos formų įvardijama kaip darni, dažniausiai ilgalaikė sąveika tarp dviejų ar daugiau skirtingų, biologinių rūšių. Šis žodis kilęs iš graikų kalbos nuo žodžio symbiosis (sugyvenimas) . Yra trys pagrindinės simbiozės formos [4] :

Komensalizmas - viena rūšis kitai yra būstas ir maistas, bet tai jai nekenkia.

Parazitizmas - viena rūšis gyvena ir minta kitos rūšies organizme, sukeldama jo nusilpimą ar net žūtį.

Mutualizmas - abipusiškai naudingas sugyvenimas abiems rūšims.

Taip pat yra iškiriamos ir kitos formos :

Plėšra - tarprūšine sąveika, kai viena rūšis puola kitą. (Šią formą plačiau apžvelgsiu kitame skyriuje)

Sinoikija - viena rūšis kitai suteikia būstą.

Amensalizmas - viena rūšis patiria žalą nuo kitos rūšies, o ši nepatiria nei naudos nei žalos.

  • Biologija Kursinis darbas
  • Microsoft Word 86 KB
  • 2015 m.
  • 12 puslapių (1335 žodžiai)
  • Universitetas
  • Greta
  • Populiacijų sąveikos modelių apžvalga
    10 - 2 balsai (-ų)
Populiacijų sąveikos modelių apžvalga. (2015 m. Vasario 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/populiaciju-saveikos-modeliu-apzvalga.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 01:01
×