Populiariausios pasaulio dietos – tikslai, principai, pasekmės


Įvadas. Dietos. „Kieta“ dieta. Mažo kaloringumo dietos. „Ribojančios“ dietos. Gydomosios dietos. Sveikatingumo dietos. Populiariausios pasaulio dietos. Atkinso dieta. „Zonos“ dieta. Ketogeninė dieta. Vegetariška dieta. Veganiška dieta. „Weight watchers“ dieta. Pietų paplūdimio dieta. Žaliojo maisto dieta. Viduržiemio jūros dieta. Dietų pasekmės. Išvados. Literatūros sąrašas.


Žodis "dieta" suprantamas kaip specifinis maitinimo režimas, kurio esmė iš pradžių buvo organizmo sveikatos gerinimas. Dabar gi dauguma moterų „dieta“ vadina vienu iš būdų kovoti su jų figūrų netobulumu. Kokios dietos yra ir kaip jas suprasti, kuri iš jų duos teigiamą poveikį, koks skirtumas tarp dietų?

Dieta graikų kalba „díaita“ reiškia gyvenimo kelias arba gyvenimo būdas. Dieta taip pat apibūdinama kaip sveiko ar sergančio žmogaus mitybos režimas. Šiuolaikinėje visuomenėje „dietos“ apibūdinimas dažnai suprantamas kaip ribojančių priemonių sistema, kitaip tariant – priverstinis badavimas. Daugelis žmonių patys nusprendžia išbandyti tą ar kitą "gyvenimo būdą", tačiau tik nedaugelis žmonių sugeba laikytis tinkamos mitybos principų. Siekdamos savo svajonės greitai prarasti svorį, merginos, moterys dažnai nori greito rezultato, todėl dažnai pasirenka taip vadinamos "kietos" dietos tipą, tikėdamos, kad tik badavimas padės greitai atsikratyti nereikalingų kilogramų. Tai dažnai gali baigtis įvairiomis ligomis, organizmo išsekimu, nualinimu arba net mirtimi. Dažnai viso pastangos numesti svorį laikantis dietų nueina per niek, tik nustojus laikytis pasirinktos dietos ir visi numesti kilogramai greitai grįžta. Norint to išvengti dietologai sukūrė daugybę dietų, kurios lemia lėtą bet stabilų svorio mažėjimą.

Vis dėlto antsvorio turinčių žmonių beveik nemažėja. Pagal statistinius duomenis nutukusių lietuvių yra nemažai: apie 11% vyrų ir apie 15% moterų. Kaip ir visame pasaulyje taip ir Lietuvoje tai įtakoja gyventojų mityba, kuri palanki lėtinėms ligoms išsivystyti. Norint kažkokių pokyčių reikia visuomenę mokyti keisti mitybą ir ugdyti sveikos ir tinkamos mitybos įpročius.

Šis dietos tipas yra skirtas trumpam 7-10 dienų laikotarpiui. Jie taip pat kartais vadinami „monodietomis“. Jie dažnai susideda iš vieno mažai kaloringo produkto, tokio kaip obuoliai, grikiai, ryžiai, kefyras, bulvės, arbūzai ir tt. Galima keisti šiuos produktus, pavyzdžiui, vieną dieną valgyti obuolius, kitą dieną gerti kefyrą, trečią ar ketvirtą dieną valgyti grikius, paskui obuolius ir tt. Šios dietos privalumas – greitas svorio sumažėjimas. Per savaitę galima prarasti apie 4-5 kg. Deja ši dieta turi labai daug trūkumų. Visų pirma prarandama vidinių organų masė, o tai gali atsiliepti jų tinkamai veikimo funkcijai. Antra – „tirpsta“ ne riebalinis sluoksnis, o mažėja kūno raumenų masė, tai gali įtakoti medžiagų apykaitai. Taip yra todėl, kad organizmas "kietos" dietos metu norėdamas palaikyti gyvybines funkcijas pirmiausia pradeda naudoti angliavandenių ir baltymų atsargas, o baltymų rezervas yra mūsų raumenys. Trečia, žmogaus oda pasidaro sudribusi, ne tokia elastinga, nukarusi, nes ji nespėja per tokį trumpą laiką atsistatyti ir prisitaikyti prie organizmo pokyčių. Su amžiumi tai dar labiau pastebima. Ketvirta, žmogaus psichologinė būsena pasikeičia, jis gali patirti apatiją ir stresą dėl nuolatinio bado jausmo ir būtinų maistinių medžiagų trūkumo.

  • Microsoft Word 52 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (3485 žodžiai)
  • Universitetas
  • Asta
  • Populiariausios pasaulio dietos – tikslai, principai, pasekmės
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Populiariausios pasaulio dietos – tikslai, principai, pasekmės. (2019 m. Kovo 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/populiariausios-pasaulio-dietos-tikslai-principai-pasekmes.html Peržiūrėta 2021 m. Birželio 14 d. 08:08
×
43 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo