Portugalija ir Slovėnija


Įvadas. Portugalija. Istorija. Politinė sistema. Administracinė suskirstymas. Geografiniai duomenys. Gyventojai. Kultūra. Narystė Europos Sąjungoje. Slovėnija. Istorija. Politinė sistema. Administracinė sistema. Geografiniai duomenys. Gyventojai. Kultūra. Narystė Europos Sąjungoje. Išvados. Literatūra.

Europos Sąjunga – 28 valstybių narių ekonominė ir politinė sanglauda. Tokioje sąjungoje susibūrusios valstybės stengiasi palaikyti taiką ir gerovę, padėti viena kitai. Mums, lietuviams, kaip Europos Sąjungos piliečiams, pravartu žinoti daugiau informacijos apie kitas valstybes nares ir gebėti savarankiškai įvardinti daugiau faktų apie tam tikrą valstybę narę, nei kur ši valstybė geografiškai randasi. Todėl šiame darbe bus apžvelgiamos dvi valstybės narės: Portugalija ir Slovėnija.

Portugalija – tai valstybė į Europos Sąjungą įstojusi 1986 m. 01 mėn 01 d., O Slovėnija, taip pat, kaip ir Lietuva į ES įstojo tik 2004 m. 05 mėn 01 d. Todėl yra ganėtinai įdomu, sugretinti dvi valstybes, kurių įstojimo datas skiria netgi 18 metų, apžvelgti kaip šių šalių piliečiai gyvena, kiek jų yra, kas jiems atstovauja.

Tad, šio darbo pagrindinis tikslas pristatyti ir aptarti dvi Europos Sąjungos šalis: Slovėniją ir Portugaliją. Tikslui pasiekti išsikelti uždaviniai yra:

Apžvelgti šalių istorinę raidą;

Aptarti politinę bei administracinę sistemas;

Pateikti informacijos apie gyventojus, kultūra, geografinius duomenis;

Bei peržvelgti narystę Europos Sąjungoje.

Referato struktūrą sudaro 2 skyriai, kurie yra skirti pasirinktoms šalims. Šių skyrių poskyriuose pateikiami pagrindiniai tam tikros šalies duomenys. Atliekant darbą buvo pasitelkiama internetinių šaltinių informacija.

Portugalijos istorija dažnai siejama su visa Pirėnų pusiasalio istorija, ypatingai su Ispanija. Įvairios kultūros yra palikusios pėdsaką portugalų žemėse. Per pastaruosius 3000 metų, čia būta iberų, keltų, finikiečių, kartaginiečių, graikų ir romėnų. Pati valstybė savo gyvenimo pradžia laiko 1128 m. 06 mėn 24 d., kuomet įvyko São Mamede mūšis. Burgundijos vadovo Henriko sūnus, Alfonsas, tuomet pasiskelbė Portugalijos princu, o 1139 m. pirmuoju Portugalijos karaliumi. Vėliau Zamoros konferencijoje, 1143 m. buvo pripažinta Portugalijos nepriklausomybė. Po įvykusio São Mamede mūšio Portugalijos sostine buvo laikyta Gimarė, bet kai įvyko oficialus Portugalijos valstybės nepriklausomybės pripažinimas, sostine tapo Koimbra. Atėmus piečiausią šalies regioną iš maurų, 1255 sostine patapo dabartinė Portugalijos sostinė – Lisabona.

1910 m. spalio 5 d. Portugalija paskelbta respublika. 1911 m. buvo patvirtinta respublikos konstitucija, įvestas parlamentinis režimas su apribotom prezidento galiomis ir dviejų rūmų parlamentu. 1975 m. Portugalija suteikė nepriklausomybę visoms užjūrio provincijoms Afrikoje.

1986 m. Portugalija įsijungė į Europos Ekonominę Bendriją, O 1998 m. Portugalija buvo priimta į Europos monetarinę sąjungą ir 2002 m. sausio mėn 1d. portugalų pinigine valiuta tapo euras.

Pagal 1976 m. Konstituciją, Portugalija yra parlamentinė respublika. Jos vadovas yra prezidentas, renkamas tiesiogiai 5 metų kadencijai. Šiuo metu prezidento pareigas eina Anibalis Cavaco Silva, išrinktas nuo 2006 m. 03 mėn 09 d. Šioje parlamentinėje respublikoje aukščiausia valdžia priklauso respublikos asamblėjai, kurią sudaro 230 narių, renkamų tiesioginiuose rinkimuose 4 metams. Bet kuris Portugalijos pilietis sulaukęs 18 metų gali būti renkamas į Asamblėją. Po paskutiniųjų Asamblėjos rinkimų daugiausia vietų Parlamente užima Socialistų partija (97) bei Socialdemokratų (81), arčiausiai šių partijų liko Liaudies partija, laimėdama 21 vietą Parlamente. Respublikos Asamblėjos pirmininkas – Jaime Gama. Kaip ir kitose Europos šalyse, parlamento dauguma formuoja vyriausybę.

  • Microsoft Word 380 KB
  • 2015 m.
  • 16 puslapių (2779 žodžiai)
  • Shudamaka
  • Portugalija ir Slovėnija
    9 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Portugalija ir Slovėnija. (2015 m. Balandžio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/portugalija-ir-slovenija.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 14:33
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo