Potrauminio streso sindromas patyrus seksualinę prievartą ir pshichologinės pagalbos būdai


Potrauminio streso sindromas patyrus seksualinę prievartą ir pshichologinės pagalbos būdai įvadas. Darbo tikslas. Darbo uždaviniai. Darbo metodai. Seksualinę prievartą patyrusių asmenų prievartos pasekmių vertinimas. Potrauminio streso sindromas patyrus seksualinę prievartą. Psichologinės pagalbos būdai. Vaikų patyrusių prievartą psichoterapiniai ir psichologiniai gydymo būdai. Moterų ir vyrų patyrusių seksualinę prievartą psichologiniai būdai.


Patyrę seksualinę prievartą ar išnaudojimą asmenys, patiria sunkumų siekdami tikslų gyvenime, nes išgyvena įprastas reakcijas į seksualinę prievartą. Bejėgiškumo ir kontrolės praradimo veiksmai, baimė ir sužeistumo, pažeidžiamumo, išprotėjimo jausmas, depresija, nerimas, gėda ir neapykanta sau, disociacija, persekiojantys prievartos prisiminimai, košmarai, sunkumas susikoncentruoti, įniršis, prasiveržiantys pykčio protrūkiai ir sunkumai priimti sprendimus sukelia problemas darbe, šeimoje ir bendraujant su draugais. Sunkumai pasitikėti kitais žmonėmis, ribų neturėjimas, žemas savęs vertinimas gali kliudyti palaikant artimus santykius bei konsultanto ir kliento ryšiui.

• Ryškiai išreikšta depresinė ar nerimo simptomatika.

Grupinė terapija yra ypatingai naudinga asmenims, patyrusiems seksualinę prievartą. Jie ne tik įsisąmonina, kad ne jie vieni yra tai patyrę, bet ir gauna progą parodyti savo socialinį interesą klausydamiesi ir atsakydami kitiems grupės nariams. Galimybė padėti kitiems yra labai svarbi nukentėjusiems, nes jie gali pasidalinti neigiamu patyrimu ir judėti teigiamo patyrimo link, o kadangi kiti grupės nariai mato jų gebėjimus ir pripažįsta jų reikalingumą, tai padeda pakelti jų savęs vertinimą.

Savivertės kūrimas, autonomiškumo stiprinimas, įgūdžių išverti lavinimas, pykčio valdymas, atkaklumo ugdymas, skirtas užkirsti kelią seksualinei prievartai ateityje. Svarbiausias psichologo tikslas yra padėti išgyvenusiems psichologinę prievartą susigrąžinti asmeninės kontrolės jausmą. Ji ar jis neteko asmeninės galios (įtakos) jausmo per emocinį, fizinį ir dvasinį sužeidimą, tad holistinis požiūris į nukentėjusįjį yra būtinybė, o nukentėjusysis turi būti vieninteliu, kuris renkasi ir priima sprendimus viso konsultavimo proceso metu. Psichologas, dirbdamas su išgyvenusiais prievartą asmenimis turi aiškiai įsivaizduoti ką jis gali daryti, o ko ne. Psichologas turi užtikrinti saugią aplinką ir dalyvavimą konsultacijose, negali menkinti nukentėjusiojo, turi atidžiai klausyti ir patvirtinti jausmus. Psichologas gydymo metu turi mokyti nukentėjusįjį asmenį teisingo požiūrio į prievartą, ypač jei dominuoja mitas, kad aukos yra iš dalies kaltos dėl patirtos seksualinės prievartos, taip pat besąlygiškai priimti nukentėjusiojo asmens ambivalentiškus jausmus dėl prievartos aptarimo. Psichologas turi matyti ir parodyti, kad klientą mato kaip gebantį naujai mąstyti, jausti, kad jis yra gebantis spręsti savo problemas, padėti klientui pastebėti neišreikštą pyktį, kad įveiktų depresiją ir mokyti jį pasirinkti konstruktyvius pykčio išraiškos būdus vietoj destruktyvių.

R. Žukauskienė, 2007. Raidos psichologija. Vilnius: Margi raštai.

R. Harrison. Adlerietiškų principų taikymas konsultuojant seksualinę prievartą išgyvenusius asmenis, 3 p.

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 26 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (2548 žodžiai)
  • Roberta
  • Potrauminio streso sindromas patyrus seksualinę prievartą ir pshichologinės pagalbos būdai
    10 - 7 balsai (-ų)
Potrauminio streso sindromas patyrus seksualinę prievartą ir pshichologinės pagalbos būdai. (2016 m. Gegužės 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/potrauminio-streso-sindromas-patyrus-seksualine-prievarta-ir-pshichologines-pagalbos-budai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 23:37
×