Potrauminio streso sindromas


Psichologijos referatas. Darbo tikslas. Darbo uždaviniai. Potrauminio streso sindromo sąvoka. Kas sukelia potrauminio streso sutrikimą. Potrauminiam streso sutrikimui būdingi simptomai. Vienišumo jausmas. Kontrolės praradimas. Sąmonės susiaurėjimas. Potrauminio streso sindromo tipai. Potrauminio streso gydymas. Literatūros sąrašas.


Kompleksinio potrauminio streso sutrikimas – tai progresuojanti potrauminio streso sutrikimo forma, kuri persmelkia ir suardo visą asmenybę.

Invazijos požymiai – mintyse ar sapnuose nuolat pasikartojantys traumos vaizdai.

Darbo tikslas: išsiaiškinti, kas yra potrauminio streso sindromas, sužinoti, kokiais požymiais jis pasireiškia, kaip yra gydomas.

Darbo uždaviniai:

Išsiaiškinti, kas yra potrauminio streso sindromas.

Sužinoti, kokie darbo aplinkos veiksniai sukelią šį susirgimą.

Aptarti šio sutrikimo simptomus.

Apžvelgti potrauminio streso sindromo tipus

Sužinoti, kaip gydomas PTSS.

1980 metais specialistai oficialiai pripažino, jog kai kurios traumos gali sukelti ilgalaikių psichologinių padarinių net buvusiems visiškai sveikiems žmonėms. Tie padariniai pavadinti potrauminio streso sutrikimu(PTSS) ir įtraukti į Amerikos psichiatrų asociacijos diagnostinį vadovą. Judith L. Herman indėlis į traumos padarinių diagnozavimą – išties labai svarbus. Ji parodė, kad ilgas, po vieno įvykio nesibaigęs traumavimas gali sukelti daug sunkesnius ir sudėtingesnius padarinius, nei tie, kuriuos nusako PTSS diagnozė. Ji pasiūlė „kompleksinio potrauminio sutrikimo“ terminą, apibūdinantį tai, jog ilgai traumuojami žmonės „suserga užmaskuota, progresuojančia potrauminio streso sutrikimo forma, kuri persmelkia ir suardo visą asmenybę. Reakcijas į traumą geriausia suprasti kaip būsenų spektrą, ne kaip pavienį sutrikimą. Jų skalė aprėpia nuo trumpų streso reakcijų, kurios išnyksta savaime ir paprastai diagnozės pretekstu tapti negali, apima klasikinius ar paprastus potrauminio streso sutrikimus ir užsibaigia užsitęsusios, daugkartinės traumos sudėtiniu sindromu.

Traumuoti asmenys svyruoja tarp emocinio sustingimo ir traumos išgyvenimo iš naujo. Jie jaučia ir elgiasi taip, tarsi jų nervų sistema būtų atsieta nuo dabarties. Potrauminio streso sutrikimo sukelti pokyčiai būna tiek ekstensyvūs, tiek ilgalaikiai.

Paaiškėja ir tai, kad traumuotas asmuo nepajėgia „išjungti“ pasikartojančių stimulų, kurie kitiems žmonėms pasirodytų tik įkyrūs; jis reaguoja į kiekvieną pasikartojantį stimulą taip tarsi jis būtų naujas pavojingas netikėtumas. Jau gerokai po to, kai pavojus praėjęs, traumuotas žmogus pergyvena įvykį taip, tarsi jis nuolat tebevyktų, tarsi jis kartotųsi dabar. Nuolatinis nerimas, fobijos bei panika, kankinantys buvusią auką, toli gražu neprilygsta įprastiems nerimo sutrikimams.

Traumos pagimdyti sapnai nėra paprasti sapnai. Formos požiūriu šie sapnai turi nemaža ypatingų savybių, bendrinančių juos su būdravimo būklėje pergyvenamais trauminiais prisiminimais. Neretai juose gausu fragmentų, tiksliai pakartojančių traumą sukėlusį įvykį, beveik nepatobulintą vaizduotės. Dažnai jie sapnuojami su gąsdinančiu atvirumu, tarsi visa vyktų dabar. Nedideli, atrodytų nereikšmingi aplinkos stimulai, pasitaikantys tuose sapnuose, gali būti suvokiami kaip grėsmingo užpuolimo signalai, dažnai sukeliantys audringas reakcijas. Traumų sukelti košmarai gali būti sapnuojami ir tokiose miego stadijose, kur žmonės paprastai nesapnuoja. Tad, tiek miego, tiek būdravimo būsenoje, trauminius prisiminimus sukelia pakitusi neurofiziologinė organizacija.Traumuoti asmenys išgyvena traumos akimirką ne tik savo mintimis, sapnais, bet ir savo veiksmais.(Pagal J. L. Herman)

  • Psichologija Referatai
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • Kamilė
  • 15 puslapių (2790 žodžių)
  • Psichologijos referatai
  • Microsoft Word 39 KB
  • Potrauminio streso sindromas
    10 - 10 balsai (-ų)
Potrauminio streso sindromas. (2015 m. Gegužės 10 d.). http://www.mokslobaze.lt/potrauminio-streso-sindromas.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 24 d. 03:55