Potvyniai ir atoslūgiai prezentacija


Potvyniai ir atoslūgiai. Kas tai yra? Atsiradimo priežastys. Kaip viskas vyksta. Potvynių rūšys. Potvynių amplitudė ir galia. Aukščiausias vandens pakilimo taškas. Potvynių ir atoslūgių nauda ir žala. Nauda. Žala. Potvynių valdymas. Keletas faktų. Šaltiniai.


Potvynis – periodinis vandens pakilimas gamtoje. Atoslūgis – periodinis vandens lygio kritimas.

Reguliarius jūrų potvynius ir atoslūgius sukelia Mėnulio ir Saulės gravitacijos jėgos. Kadangi Mėnulis apskrieja Žemę per 24 val. 50 min, per tą laiką Žemėje įvyksta du potvyniai ir du atoslūgiai.

Mėnulio ir Saulės gravitacinės jėgos (Mėnulio dvigubai stipresnė už Saulės jėgą, nes arčiau Žemės) išgaubia vandenyną ties tuo dienovidiniu, ties kuriuo jie kybo. Tuo pačiu metu vandenynas išsigaubia ir priešingoje Žemės pusėje. Išgaubtose vietose įvyksta potvynis, likusiose Žemės vietose – atoslūgis.

Kai Žemė, Mėnulis ir Saulė yra vienoje linijoje vyksta siziginiai potvyniai, kurių metu dėl jungtinės gravitacinės traukos poveikio vanduo pakyla ypač aukštai, o per atoslūgį nuslūgsta ypač žemai, taigi ekstremalių lygių skirtumas tampa labai didelis.

Kvadratūriniai kyla tada, kai Saulės, Žemės ir Mėnulio padėtys sudaro statų kampą. Tada vyksta mažiausi potvyniai.

Potvynių galią lemia: Saulės ir Mėnulio padėtis Žemės atžvilgiu; Jų nuotolis nuo Žemės. Potvynių intensyvumas (amplitudė) priklauso: nuo gravitacinės jėgos stiprumo; Nuo vandenynų dubens ir sausumos formų; Potvynio bangos sklidimo greičio, kuris yra artimas potvynių ciklui.

  • MS PowerPoint 246 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (522 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Gytis
  • Potvyniai ir atoslūgiai prezentacija
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Potvyniai ir atoslūgiai prezentacija. (2020 m. Birželio 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/potvyniai-ir-atoslugiai-prezentacija.html Peržiūrėta 2021 m. Birželio 13 d. 04:11
Peržiūrėti darbą
×
43 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo