Pozityvioji teisė


Pozityvioji teisė. -(lot. Ius positivum - „Teigiamoji" teisė) - teisė. Kas tai? Pozityvioji teisė yra. Pozityviosios teisės pirmenybė prigimtinės teisės atžvilgiu. Pozityvioji teisė prieš prigimtinę teisę. Pozityvioji teisė ir prigimtinė teisė yra priešingos viena kitai. Teisinis pozityvizmas. Tai xix a. Teisiniam pozityvizmui buvo būdingi tokie požymiai. Subjektyvistinė teisės samprata. H. L. A. Hartas. H l.


(lot. ius positivum - „teigiamoji" teisė) - teisė, kylanti iš įstatymų. „Pozityvioji“ (lot. ponere „statyti“, positum „įstatytas“) reiškia tai, kas teisėkūros įtvirtinta, „įstatyta“.

Pozityvioji teisė yra teisės normos, priimtos įstatymų leidėjo, įstatymo leidybos metu. Pozityviosios teisės vertybiniai aspektai neturi įtakos jos galiojimui; nesvarbu, ar tokios teisės normos yra legitimios, visuotinai priimamos visuomenėje.

Pozityviosios teisės pirmenybė prigimtinės teisės atžvilgiu. Griežtas teisės ir moralės atskyrimas – vienas iš pozityvizmu būdingų bruožų. Pozityvizme teisingumo ir teisėtumo sąvokos sutampa. Šiuo atveju moraliniu požiūriu neteisinga teisė vis tiek yra teisė, nes yra privaloma. Čia pagrindinis vaidmuo tenka ne teisės šaltinių, bet valstybės teorijai. Norint pagrįsti neginčijamą pozityviosios teisės pirmenybę, kuriamos valstybinio suvereniteto teorijos, ieškoma autoriteto, kuris pateisintų suvereno valdžią.

Pozityvioji teisė ir prigimtinė teisė yra priešingos viena kitai. Prigimtinė kyla iš „gamtos“, „žmogaus prigimties“ arba „Dievo“. Vien teisės kilmės šaltiniai nebūtinai sąlygoja turinio prieštaravimus - pozityvioji teisė ir prigimtinė teisė didžia dalimi sutampa.

Pozityvioji teisė - netobula, keičiama, tobulintina, ji gali egzistuoti tik tam tikroje teisinėje sistemoje. Jos laužymas pateisinamas (pvz., etiniais pagrindais) autoritariniuose režimuose, kai yra pažeidžiamos žmogaus teisės ir laisvės, taigi ir prigimtinė teisė.

  • MS PowerPoint 1003 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (551 žodžiai)
  • Kolegija
  • Monika
  • Pozityvioji teisė
    10 - 2 balsai (-ų)
Pozityvioji teisė. (2020 m. Birželio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/pozityvioji-teise.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 13 d. 20:14
×
127 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo