PPO derybų Dohos raundo eiga ir jos problemos


Įvadas. Pasaulio prekybos organizacijos įkūrimas. Ppo ir gatt skirtumai. Ministrų konferencija. Dohos derybų pradžia. Ministrų konferencija Kankūne. Kankūno 4 dienų darbotvarkė. Ženeva, 2004 metai. Paryžius, 2005 metai. Ministrų konferencija Honkonge. Honkongo darbotvarkė. Potsdamas, 2007 metai. Ženeva 2008 metai. Dohos derybų raundo sustabdymas. Išvados. Literatūros sąrašas.

Pasaulio prekybos organizacija padarė didžiulę įtaką tobulėjančiai tarptautiniai ekonomikai. Ji atlieka pagrindinį vaidmenį reguliuojant pasaulinę prekybą. Ši organizacija yra viena iš daugelio pasaulio organizacijų kaip ES, NATO, JTO bei kitos, savo buvimu kiekvieno piliečio gyvenimą daro saugesnį bei teikia galimybę manyti jog ateitis bus geresnė. Šia tema pasirinkau būtent todėl, kad ši organizacija savo mastu apima net 97 proc. tarptautinės prekybos. Pasaulio prekybos organizacija tarptautinėje prekyboje atlieka tokios funkcijas kaip: vykdo susirinkimus dėl prekybos derybų; prižiūri prekybinius ginčus; kontroliuoja nacionalinės prekybos politiką; suteikia techninę pagalbą ir apmokymus besivystančioms šalims bei kitas.

Nuo pasaulio prekybos organizacijos įkūrimo buvo praėjusios ne vienos ir dvejos derybos, tačiau didžiausia reikšmę turi Dohos derybų raundas. Taip pat vyko daugybę Ministrų konferencijų , kuriuose susirinkdavo viso pasaulio atstovai atsakinėti į iškilusius klausimus, bei spręsti problemas, tam jog visos šalys bendradarbiautų viena su kita bei padėtų vienai kitai esant būtinybei. Šis derybų raundas turėjo padėti visą pagrindą ateities tarptautiniai prekybai bei ekonomikai, tačiau viskas per ilgai užsitęsė. Šiame darbe bus atskleista dėl kokių priežasčių Dohos derybų raundas vyks nemažai metų, kokios kilo problemos dėl vienokių ar kitokių klausimų, kaip ir kokios šalys vertino tuo metu esamas problemas.

2001 metais Dohoje buvo surengta ministrų konferencija, kurioje buvo susitarta pradėti naują derybų raundą. Žvelgiant istoriškai, prasidedantis Dohos derybų raundas yra devintas eilėje, žiūrint nuo pat 1948 metų, kada susikūrė GATT. Jo tikslas buvo dar labiau plėsti valstybių prekybos lauką, apimant ne tik žemės ūkio prekes ir paslaugas. Tiesa, jog tai buvo dar Urugvajaus derybų raundo tikslas, tačiau JAV ir dar keletas valstybių norėjo išplėsti derybas dėl žemės ūkio ir paslaugų sektorių, siekiant dar didesnės prekybos liberalizacijos.

Pagrindiniai Europos Sąjungos Dohos raundo derybų prioritetai yra šie:

Antrasis Dohos raundo etapas ir pagal Dohos mandatą Penktoji ministrų konferencija įvyko Kankūne 2003 metų rugsėjo 10–14 d. Ji turėjo tapti gaire, žyminčia artėjančią Dohos raundo derybų pabaigą. Šioje konferencijoje turėjo būti apžvelgta pažanga, pasiekta po Dohos konferencijos pagal dvidešimt derybų punktų . Be to, remiantis susitarimu dėl sąlygų, narės turėjo šioje konferencijoje pateikti pasiūlymus .Konferencija Kankūne vyko 4 dienas.

Kankūno 4 dienų darbotvarkė

Pirmoji diena: konferencija prasideda pristatant tarpininku, kurie buvo atsakingi už savo sritį. Taip pat buvo diskutuojama dėl medvilnės, 2003 metų rugsėjo 10 d. Už žemės ūkį buvo atsakingas George Yeo Yong-Bon, Singapūro prekybos ir pramonės ministras; ne žemės ūkio rinkos prieigos buvo atsakingas Henry Tang Ying-jena, Honkongo Kinija finansų sekretorius; vystymosi klausimais domėjosi Mukhisa Kituyi, Kenijos prekybos ir pramonės ministras; Singapūro konferencijos klausimais Pierre Pettigrew, Kanada, tarptautinės prekybos ministras; kiti klausimai - Klemensas Rohee, Gajanos užsienio prekybos ir tarptautinio bendradarbiavimo ministras.

Meksikos prezidentas Vicente Fox atidarė penktąją PPO Ministrų konferencija 2003 metų rugsėjo 10 d., ir iš karto ministrai pradėjo konsultacijas su tarpininkais dėl pagrindinių šiai konferencijai skirtų klausimų. Šią dieną taip pat baigėsi diskusijos, kurios buvo skirtos dėl medvilnės ir kurią iškėlė keturios Afrikos šalys tai yra Beninas, Burkina Fasas, Čadas ir Malis. Diskusijos dėl medvilnės kyla todėl, kad šios keturios Afrikos šalys, nors ir yra didelės medvilnės gamintojos ir galėtų sudaryti konkurenciją kitoms, labiau išsivysčiusioms šalims, tačiau dėl labai didelių išsivysčiusiom šalim mokamų subsidijų, Afrikos šalims tai padaryti yra labai sunku, o tai labai kenkia šioms Afrikos valstybėms, kurios siekia pakilti iš skurdo. Šios šalys nereikalauja naujo specialaus režimo, tačiau tik nori, kad būtu priimtas teisingas sprendimas dėl daugiašalės prekybos sistemos. Konferencijos pirmininkas padarė išvadą, kad šis klausimas turi būti aptariamas per neoficialius ministrų susitikimus per artimiausias konferencijos dienas.

Antroji diena: Kambodža ir Nepalas tampa narystės dalimi, ministrai patvirtinimu pradeda derybas, 2003 metų rugsėjo 11 d.

Ministrai pradėjo derybas, 2003 metų rugsėjo 11 dieną. Pradžioje neoficialių susitikimų metu delegacijų vadovai pradėjo diskutuoti grupėmis dėl pagrindinių klausimų, kaip būtu galima sumažinti spragas, kurios kyla dėl šių klausimų. Neoficialiam delegacijos posėdyje buvo priimtas naujas tarpininkas, kuris turėjo rūpintis medvilnės klausimais. o oficialios sesijos metu buvo patvirtinta, kad narystės dalimi tampa dvi naujos šalys. Tai Kambodža ir Nepalas. Jos tapo atitinkamai 147 ir 148 PPO narėmis ir pirmosiomis narėmis, kurios priskiriamos prie mažiausiai išsivysčiusių šalių.

  • Microsoft Word 69 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (5104 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ieva
  • PPO derybų Dohos raundo eiga ir jos problemos
    10 - 3 balsai (-ų)
PPO derybų Dohos raundo eiga ir jos problemos. (2015 m. Gegužės 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/ppo-derybu-dohos-raundo-eiga-ir-jos-problemos.html Peržiūrėta 2018 m. Gegužės 24 d. 07:08
×