Pragulų atsiradimo priežastys


Pragulos stadijos. Veiksmai nuo pragulu. Ar pragulos isgydomos.

Įvadas. Pragulos. Pragulųatsiradimopriežastys. Pragulų profilaktika ir komplikacijos. Pragulų komplikacijos. Pragulų gydymas. Priemonės padedančios gydyti pragulas. Pragulų gydymas mažo intensyvumo terapiniu lazeriu. Pragulų gydymas poliarizuota šviesa (BIOPTRON). Pragulų gydymas elektrine audinių ir nervų transuranine stimuliacija. Pragulų mažo dažnio impulsinė magneto terapija. Slaugytojų veiksmai ir žinios atliekant pragulų profilaktika. Išvados. Literatūra.

Kvalifikuotos slaugytojų žinios ir jų veiksmai,patirtis turi lemiamą reikšmę pragulų sėkmingai priežiūrai. Pragulų profilaktikos problema vis dar yra labai svarbi, nes mažai žinomi veiksmai, kurie galėtų visiškai pašalinti pragulas. Dalis slaugytojų mažai turi reikiamų žinių apie stacionariai gydomo ligonio mitybos rekomendacijas ir apie tinkamus produktus, kurie padeda išvengti pragulų.(Wilksman K., 2006, Painehaavat halintaan,3, p. 5-7)

Kadangi pragulos didina neįgalumą ir mirtingumą , jo profilaktika turi būti vienas esminių slaugos tikslų. Pirmas veiksmingas profilaktikos veiksmas yra įvertinti ligonius , kuriems kyla pragulų susidarymo pavojus. (Donatas Samsanavičius, Kęstutis Maslauskas, Rytis Rimdeika, Lietuvos chirurgija, 2010, p. 216)

Pragulos yra pagyvenusių,nevaikštančių, po galvos operacijos ar sunkiai sergančių pacientų problema. Pragulos – tai išeminės odos, poodžio raumenų pažeidimas ties kaulų iškylimais. Tačiau pragula nesibaigia vien šiais pažeidimais, jos plinta į kaulus, sąnarius, organizmo ertmes , ir sukelia didžiulius viso organizmo funkcijų sutrikimus. Tai ne tik medicininė, bet ir socialinė,ekonominė, psichologinė problema. Pragulos yra sunkiai išgydoma liga, todėl jeigu šiai problemai nebus užkirstas kelias, tai nusineš daugybę žmonių gyvybių. (Slauga mokslas ir praktika. 2011, 3,p. 171)

Donatas Samsanavičius (2010) nurodo, kad pragulos susidaro vyresniems nei 70 metų ligoniams. Dažnai tarp neurologinių ligonių pragulos pasireiškia 5-8 proc. , pragulos kaip mirties priežastis – 7-8 proc. prapalegijos ištiktų ligonių. Iš tyrimo atlikto Vilniaus greitosios pagalbos universitetinėje ligoninėje ir Vilniaus universitetinėje slaugos ir ilgalaikio gydimo ligoninėse, paaiškėjo, kad net 72,4 proc. slaugytojų nurodė, kad jų slaugomiems ligoniams yra didėlė pragulų atsiradimo rizika. (Donatas Samsanavičius, ir kt., Lietuvos chirurgija, 2010, p. 216)

Pagrindinės pragulų susidarymo priežastys:

stadija- tai odos paraudimas. Lengvai paspaudus odą iki blyškumo ir vėl ją atleidus, ji parausta , o tai rodo , kad mikrocirkuliacija pažeista.

stadija – ant odos yra matomas paraudimas , paspaudus švelniai pirštais oda nepablykšta, o lieka paraudusi. Tai rodo , kad pragulos neišvengiamos.

stadija – oda atrodo nutrinta, pūslėta ir lėkštais kraštais.

Stadija – oda ir poodiniai audiniai yra pažeisti. Matomas raumenų, kaulų, kitų audinių nekrozė.(Lietuvos bendrosios praktikos gydytojas 2008, 12, p. 2)

Vyresnio amžiaus žmonių oda yra trapesnė, plonesnė, mažiau elastinga ir sausesnė negu jaunesnio amžiaus žmonių oda. Taip pat, vyresnių žmonių naujos odos ląstelės atsinaujina lėčiau.Visa tai daro odą pažeidžiamą..Žmonėms reikia pakankamai skysčių, kalorijų, baltymo, vitaminų ir mineralų jų kasdieninėje dietoje, kad būtų palaikytą sveiką oda ir sutrukdytų audinių gedimui. Oda, kuri yra drėgna nuo prakaito ar pūslės kontrolės trūkumo labiau tikėtina bus sužalota ir bus didesnė trintis tarp odos ir drabužių ar patalynės. Labai sausa oda gali padidinti trintį. (Ilgalaikė negalia šeimos gydytojo praktikoje)

Siekiant išvengti pragulų yra svarbu laiku įvertinti pragulų atsiradimo riziką. Visi rizikos veiksniai, kurie skatina pragulų atsiradimą turi būti nustatyti ir koreguojami. Svarbu yra taikyti visas sveikatą palaikančias priemones, kuriomis yra siekiama gerinti žaizdų gijimą.(Rimkuvienė, konferencija. Slaugytojų vaidmuo pragulų prevencijoje)

Pirmas ir svarbiausia žingsnis gydant pragulas – priežasties šalinimas. Svarbiausia profilaktinė priemonė gydant pragulas – paciento padėties keitimas, kuriuo yra siekiama sumažinti neigiamą spaudimo poveikį. Svarbu žinoti, kad efektyviausias padėties keitimas lovoje ar kėdėje yra kas 2 valandas. Pacientui laiku pradėjus taikyti gydimą, I stadijos pragulos yra išgydomos visiškai, II stadijos pragulas pavyksta pagydyti 75 proc. atvejų. III ir IV stadijos pragulas yra rekomenduojama gydyti chirurginiu būdu. (Avevita, 2012 , Nr. 18 p. 4)

Svarbu pragulų gydyme – įvertinti paciento sveikatos būklę, pašalinti intoksikaciją , koreguoti ir reguliuoti inkstų funkciją, homeostazę ir kitus organizmo procesus, kurie turi reikšmės pragulos gijimo procesui. Konservatyviai gydant pavyksta užgydyti tik paviršinius išopėjimus. Visais kitais atvejais reikia taikyti chirurginį gydymą. (Kauno medicinos universitetas. Pagyvenusių žmonių slauga, 2001, p.203)

Anot Artūro Razbadausko ir Povilo Metriko svarbiausia gydymo dalis yra spaudimo į kūno sritį, kurioje vystosi ar išsivystė pragula, pašalinimas. Tai pagerina mikrocirkuliacija audiniuose, atnaujinimas audinių prisotinimas deguonimi , maisto medžiagomis. (Avevita, 2012 , Nr. 18 p. 4)

  • Microsoft Word 97 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 35 puslapiai (4854 žodžiai)
  • Universitetas
  • Karolis
  • Pragulų atsiradimo priežastys
    10 - 1 balsai (-ų)
Pragulų atsiradimo priežastys. (2015 m. Gegužės 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/pragulu-atsiradimo-priezastys.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 21 d. 12:50
×