Pramoninė popieriaus gamyba


Įvadas. Popieriaus gamyba rankiniu būdu. Pramoninė popierius gamyba. Popieriaus gamybos pramonė Lietuvoje. Išvados. Šaltiniai.


Trintuvu sutrinkti pramirkusį popierių, pradėdami nuo nedidelių kiekių – apie 15 popieriaus gabalėlių ir 750 ml vandens. Trinti apie 15 sekundžių, jeigu masėje matosi gumulėlių, patrinti ilgiau. Masė turi būti glotni, kreminės konsistencijos. Jeigu trinama per ilgai, popieriaus pluoštai taps per trumpi ir popierius bus silpnas.

Augaliniam popieriui pagaminti reikia supjaustyti kotus į 4 cm ilgio gabalėlius ir virti, kol jie suirs ir liks tik gijos. Norint išplauti nepluoštines atliekas, į koštuvą reikia įkloti užuolaidinį audinį ir perkošti išvirtą skystį, skalauti, kol nubėgantis vanduo bus švarus. Suėmus audinio kampučius, suformuojamas maišelis, išspaudžiamas likęs vanduo ir dar kartą praskalaujama. Tai reikia daryti tol, kol visa augalo minkštoji dalis pasišalins ir liks tik pluoštinės gijos. Norint sukurti dekoratyvų popierių, reikia išmaišyti augalų gijas į popieriaus masę, o siekiant subtilesnio rezultato, gijos iš pradžių sumalamos. Popieriaus masė ir augaliniai pluoštai sumaišomi santykiu 1:1.

Įklojama visas laikraštis ar paklodės atraiža į spaudimo plokštę 5 mm. gylyje. Toliau vadovaujamasi pirmo džiovinimo metodo žingsniais iki vandens sugėrimo (imtinai), uždedamas lakštą ir audinį ant laikraščio/paklodės atraižos popieriumi į viršų, ant viršaus dedamas kitas šlapias audinys, tada kitas laikraščio/paklodės atraižos sluoksnis ant jų. Jei naudojama paklodė, sluoksniuojama tol, kol sudedami visi popieriaus lakštai, o jei naudojami laikraščiai, tada sudedama tik 3 – 4 lakštai. Vėliau uždedama antra spaudimo plokštė ant krūvos viršaus ir dedama į spaustuvą, kad pašalintumėte vandens perteklių. Jei nėra galimybės pasinaudoti spaustuvu, keletą minučių pastovėkite ant krūvos patys arba uždėkite didelį svorį.

Didžiąją dalį popieriaus gamyboje sudaro pjautinė mediena, likusi dalis yra lentpjūvių atliekos bei makulatūra. Seniau dažniausiai būdavo naudojama spygliuočių mediena (eglė, pušis), nes šių rūšių celiuliozės pluoštai yra ilgesni, o tai lemia geresnes mechanines popieriaus savybes. Tačiau dėl vis augančio popieriaus poreikio ir tobulėjančios medienos plaušinimo technologijos, šiandienai beveik visos medienos rūšys yra tinkamos medienos gamyboje. Ypatingais atvejais vietoj medienos yra naudojami įvairūs augalai. Vietovėse, kurios nėra labai miškingos, popieriaus masė gaminama iš bambuko, šiaudų, kanapių, linų ar cukranendrių.

Medvilniniai ir lino audiniai naudojami aukštos kokybės popieriaus gamyboje (banknotai, įvairūs sertifikatai ir t.t). Šie audiniai dažniausiai yra gaunami kaip įvairios atliekos iš tekstilės ir drabužių gamyklų. Prieš pradedant gaminti popierių, skutus pirmiausia reikia supjaustyti, išvalyti, išvirti ir išmušti.

Visų pirmą mediena yra nužievinama, nes popieriaus gamyboje žievė yra nepageidaujama. Žievė gali būti lupama tiek mechaninėmis žievės lupimo mašinomis tiek trinties mašinomis. Pastarasis variantas yra naudojamas dažniau. Vėliau nužievinta mediena yra kapojama į skiedras naudojant diskinius arba būgninius kapojimo įrenginius. Skiedros tada yra išrūšiuojamos pagal frakcijas(ilgi, ploti) įvairias rūšiavimo įrenginiais. Šiuo atveju jie būną trys: vibraciniai, giraciniai arba pneumatiniai. Išrūšiuotos skiedros yra malamos į plaušieną tam tikruose malūnuose, kur skiedros yra malamos tarp dviejų, į skirtingas puses besisukančius diskus. Plaušienos masė vėliau yra filtruojama, siekiant pašalinti visas nereikalingas medžiagas. Šis procesas yra laikomas mechaniniu plaušinimu. Popieriaus gamyboje yra taikomas ir cheminis plaušinimas. Šio proceso eigoje, skiedros yra tiekiamos į didžiulius hermetiškus katiluose, kur jos yra virinamos aukštame slėgyje natrio hidroksido ir natrio sulfido tirpale. Skiedros virsta į plaušieną ir vėliau yra filtruojama norint išgryninti masę.

  • Microsoft Word 2078 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (3866 žodžiai)
  • Universitetas
  • Danxoras
  • Pramoninė popieriaus gamyba
    10 - 3 balsai (-ų)
Pramoninė popieriaus gamyba. (2018 m. Gruodžio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/pramonine-popieriaus-gamyba.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 03 d. 04:22
×
110 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo