Prancūzijos pinigų revoliucija


Prancūzijos pinigų revoliucija.


Vėliau sekė paryžiaus livras (pranc. livre parisis 'Paryžiaus svaras', iš lot. libra 'svaras') – Prancūzijos apskaitos piniginis vienetas, panašus į Tūro livrą. Ši moneta buvo Prancūzijos valiuta 781-1795m. Keletas skirtingų livrų egzistavo šioje šalyje, o kai kurie netgi tuo pačiu metu. Paryžiaus livrą sudarė 20 Paryžiaus su arba 240 Paryžiaus denjių, o kiekvienas Paryžiaus su buvo lygus 12 Paryžiaus denjių. Lygiai taip pat buvo suskirstytas ir Tūro livras, bet vienas Tūro livras buvo lygus 4⁄5 Paryžiaus livro. Vienas Paryžiaus su buvo lygus 15 Tūro denjių.

Taip pat Prancūzijos pinigų istorijoje išskiriamas tūro grašis (pranc. Gros tournois) arba torneselis, tornezė – prancūziška sidabrinė moneta, naudota XIII–XIV a. Itališkas grašis (it. grosso) Prancūziją pasiekė XIII a., ir tapo svarbia moneta, kadangi smulkūs sidabriniai pamažu nuvertėjantys denjė nebegalėjo patenkinti augančios ekonomikos poreikių. Su šia moneta pirmasis susijęs yra tuo metu Prancūziją valdęs Liudvikas IX Šventasis (pranc. Louis IX Saint; 1214 m. balandžio 25 d. Puasi – 1270 m. rugpjūčio 25 d.) – Prancūzijos karalius, nuo 1226 m. (valdyti pradėjo 1236 m.). Jis pradėjo kaldinti pilnavertes aukso ir sidabro karališkąsias monetas, kurios ėmė išstumti feodalų ir miestų monetas. Tūro grašiai pradėti kaldinti Tūro mieste, ir iš pradžių jie turėjo 4,22 g sidabro, t. y., buvo verti maždaug 12 tuometinių Tūro denjė. Todėl Tūro grašis atitiko vieną teorinį piniginį vienetą – sū (sū buvo lygus 12 denjė ir 1/20 livro).

Viduramžiais, iki pat XVIIIa., Prancūzijoje vyravo dar viena aukso ir sidabro moneta – ekiu. Pirmosios ekiu monetos buvo kaldinamos iš aukso karaliaus Liudviko IX , 1266m. Iš lotynų kalbos išvertus ekiu reiškia skydą ir taip ši moneta buvo vadinama dėl panašumo į skydą, su iškaltu herbu. Laikui bėgant ekiu vertė kito ir Prancūzijoje netgi buvo kaldinamos sidabrinės monetos (žinomos kaip écu d'argent) Ši auksinė moneta pirmą kartą plačiau paminėta 1360m. , kai per Šimtametį karą (1337–1453) Prancūzijos karalius Jonas II Gerasis 1356 m. pralaimėjo anglams Puatjė mūšį, buvo paimtas į nelaisvę ir įkalintas Londone. Pagal 1360 m. Bretigny ir Calais taikos sutartis, Prancūzija įsipareigojo sumokėti 3 mln. aukso ekių išpirką.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 18 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (2033 žodžiai)
  • Imprezawrx
  • Prancūzijos pinigų revoliucija
    10 - 6 balsai (-ų)
Prancūzijos pinigų revoliucija. (2016 m. Balandžio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/prancuzijos-pinigu-revoliucija.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 06:14
×