Praradimas kaip kūrybinio įkvėpimo šaltinis


Praradimas kaip literatūrinio įkvėpimo šaltinis. (Jonas Mačiulis – Maironis, Salomėja Nėris, Kazys Bradūnas).


I. Lietuviams puikiai pažįstamas tėvynės praradimo situacija, kai savo noru ar prievarta jiems teko palikti gimtą žemę ir pradėti gyvenimą svetur. Tai anaiptol nereiškia, kad išvykimas lėmė Lietuvos pamiršimą – kūryboje gausu simbolių, motyvų, siužetų ar išpažinties elementų, liudijančių širdgėlą ir ilgesį. Aptarsiu kelis pavyzdžius, įrodančius, kad tėvynės praradimas yra reikšmingas kūrybinio įkvėpimo šaltinis.

II. 1. Individas, atsidūręs jam nepažįstamoje aplinkoje, sunkiai atranda ką nors, kas jį pradžiugintų. Žmogaus, palikusio gimtąjį kraštą, drama aprašoma XIX a. pabaigos – XX a. I pusės romantizmo literatūros atstovo Jono Mačiulio – Maironio eilėraštyje „Vakaras ant ežero Keturių kantonų“. Vadinasi, tėvynės praradimas skatina kurti ir prisiminti maloniausius dalykus.

2. Tikima, kad žmogus kuria tada, kai jaučiasi nusivylęs jį supančia aplinka arba kai jaučia itin stiprius jausmus, kai myli, liūdi ar jaučia skausmą. Širdgėlos prisotinta yra Salomėjos Nėries, XX a. neoromantizmo atstovės, poezija. Tai itin ryšku jos eilėraštyje „Maironiui“, kuriame kreipiamasi į poetą ir kunigą Joną Mačiulį – Maironį praėjus kone dešimčiai metų po jo mirties. Taigi iš tiesų tėvynės praradimas yra stiprus impulsas išreikšti save popieriuje.

3. Tėvynės praradimas kūrybą gali subrandinti. Šviesiomis spalvomis gimtojo krašto vaizdiniai pateikiami lietuvių išeivijos poeto, publicisto Kazio Bradūno eilėraštyje „Vilniaus varpai“. Taigi tai įrodymas, jog asmuo, kaip kūrėjas, gali augti gyvendamas svetur.

  • Lietuvių kalba Potemės 2018
  • Microsoft Word 16 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1315 žodžiai)
  • Mokykla
  • Agnė
  • Praradimas kaip kūrybinio įkvėpimo šaltinis
    10 - 7 balsai (-ų)
Praradimas kaip kūrybinio įkvėpimo šaltinis. (2016 m. Kovo 31 d.). https://www.mokslobaze.lt/praradimas-kaip-kurybinio-ikvepimo-saltinis.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 00:45
×