Prekybos liberalizavimo lyginamoji analizė


Įvadas. Teorinė dalis. Tarptautinės prekybos politikos fromos. Tarptautinės prekybos reguliavimo būdai. Tiriamoji dalis. Nagrinėjamų straipsnių tyrimo objektai. Prekybos liberalizavimo procesas nagrinėjamose šalyse. Prekybos liberalizavimo įtaka ekonomikai. Išvados. Literatūros sąrašas.


Prekyba liečia kiekvieną žmogų, nepriklausomai nuo to kur jis gyvena. Prekyba tarptautiniu mastu prasidėjo jau senais laikais, kuomet tik pradėjo kurtis valastybės. Jau nuo pat tarptautinės prekybos pradžios valstybės siekdami apsaugoti savo šalies produktus, riboti įvežamos produkcijos kiekį bei dėl dar daugelio priežasčių importuojamoms prekėms uždėdavo mainus. Tačiau bėgant laikui pradėti vis laisviau žiūrėti į tarptautinę prekybą ir mažiau riboti importuojamų prekių kiekius bei mažinti prekybos muitus. Taip atsirado dvi tendencijos, vyraujančios tarptautinėje prekyboje- liberalizmas ir protekcionizmas. Būtent pirmąjį atvejį nagrinėsime šiame savo namų darbe. Prekybos liberalizavimas tai prekybos kliūčių(muitų) panaikinimas arba sumažinimas. Šiuolaikinėje ekonomikoje, kurioje itin intensyviai reiškiasi globalizacija tarptautiniu mastu, prekybos liberalizacija yra iš ties svarbus reiškinys. Būtent apie šį reiškinį ir su juo susijusias problemas rašė įvairių šalių mokslininkai savo straipniuose. Šiam namų darbui atlikti buvo pasirinkti šie straipniai:

Problemos: kokie būdai naudojami prekybos liberalizavimui, kaip prekybos liberalizavimas veikia tam tikrus ekonominius rodiklius, tokius kaip eksportą importą, prekybos balansą, užsienio investicijas.

Tyrimo objektas: 3 pasirinkti straipsniai apie prekybos liberalizavimą, kuriuose nagrinėjami skirtingi prekybos liberalizavimo atvejai, pateikiami prekybos liberalizavimo procesas bei jo įtaka ekonomikai.

Tikslas: išanalizuoti 3 tarpusavyje tematiškai susijusius mūsų pasirinktus straipsnius, padaryti lyginamąją analizę.

Išsiaiškinti kokios yra tarptautinės prekybos politikos formos bei kokie yra jos reguliavimo būdai;

Nustatyti kokie yra nagrinėjamų straipsnių tyrimo objektai bei kokius laikotarpius jie nagrinėja;

Išsiaiškinti kokius ekonomikos rodiklius veikia prekybos liberalizacija bei kokią įtaką jiems daro;

Tyrimo metodai: šiame mūsų darbe pagrindiniai šaltiniai, kuriais remsimės, bus trys mūsų pasirinkti straipsniai prekybos liberalizavimo tematika, kuriuose pateikti faktai bei tyrimų rezultatai apie mūsų nagrinėjamą temą. Jais remiantis bus padaryta analizė, lyginant straipsnius tarpusavyje.

Viena iš populiariausių yra laisvoji prekyba – tai valstybės ekonominė politika, kai be jokių muitų ir suvaržymų visos šalys naudojasi tarptautinio teritorinio gamybos specializavimo privalumais. Pagal šią politiką tarptautinės gamybos efektyvumo pagrindas yra konkurencija, todėl ji turėtų būti visiškai nevaržoma. Laisvoji prekyba skatina tarptautinį darbo pasidalijimą, kelia gamybos našumą bei žmonių gyvenimo lygį. Laisvoji prekyba laikosi tokio principo, kad kiekviena šalis turi plėtoti tik tas gamybos sritis, kurios tai šaliai patogiausios, palyginti su kitomis šalimis.

Taip pat labai paplitęs pasaulyje yra ir protekcionizmas – tai valstybės ekonominė politika, siekiant apsaugoti nacionalinę ekonomiką nuo kitų šalių konkurencijos: imami muitai, teikiamos subsidijos nacionaliniam ūkiui vystyti, kitais būdais apribojamas prekių judėjimas, taip pat siekiama išplėsti, užkariauti užsienio rinkas. Vyraujant protekcionizmui, eliminuojamas laisvas rinkos jėgų veikimas, kadangi manoma, jog atskirų šalių ekonominis potencialas ir konkurencingumas pasaulinėje rinkoje yra skirtingi. Toėl laisvas rinkos jėgų veikimas gali būti nenaudingas mažiau išsivysčiusioms šalims. Industriškai išsivysčiusių šalių neapribota konkurencija gali sukelti ekonominę stagnaciją mažiau išsivysčiusiose šalyse. Taip pat vykdant protekcionizmo politiką, skatinamas tam tikrų gamybos šakų vystymas šalyje, sumažėja nedarbas. Siekiant laikytis protekcionizmo politikos, didinami importo muitai, eksporto muitai mažinami arba visai jų atsisakoma. Tai reiškia, kad bet koks importas turi būti pakeistas vietine produkcija. Protekcionizmas dar yra skirstomas į tam tikras rūšis:

  • Microsoft Word 240 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (4629 žodžiai)
  • Universitetas
  • Matiukycia
  • Prekybos liberalizavimo lyginamoji analizė
    10 - 1 balsai (-ų)
Prekybos liberalizavimo lyginamoji analizė. (2017 m. Lapkričio 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/prekybos-liberalizavimo-lyginamoji-analize.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 22 d. 20:20
×
143 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo