Premedikacija


Medicinos analizė. Premedikacija. Sedatyvinė – hipnozinė premedikacija. Benzodiazepinai. Diazepamas. Lorazepamas. Midazolamas. Barbitūratai. Opioidai. Morfinas (parasimp). Meperidinas. Fenotiazinai, butirofenonai ir hidroksizinas. Anticholinerginiai vaistai. Skrandžio turinio aspiracijos profilaktika. H2 receptorių antagonistai. Paciento vartojami vaistai.


Premedikacija buvo pradėta vartoti tam, kad susilpnintų anestetikų, vartotų atviru būdu, šalutinį poveikį. Pradėjus vartoti naujus, halogenizuotus inhaliacinius anestetikus, intraveninius vaistus bei pradėjus taikyti endotrachėjinę intubaciją, smarkiai sumažėjo premedikacijos poreikis. Be to, daugelio dabar ambulatoriškai atliekamų operacijų metu stiprus slopinimas yra ir nepraktiškas, ir nepageidaujamas. Visi ligoniai prieš operaciją turėtų būti ramūs, bet lengvai pažadinami ir visiškai kontaktiški.

Vaistai, vartojami premedikacijai, turi būti patikimi, greitai pradėti veikti ir veikti trumpai. Nors sukurti ir keli nauji medikamentai, toliau tiriami ir senieji, bandant juos vartoti neinvaziniais būdais (intranazaliai, per odą ir kt.).

Pastaruosius 25-erius metus vienu iš geriausių premedikacijos būdų laikoma psichologinė premedikacija, kuri atliekama anesteziologui aplankius ligonį prieš operaciją, taip pat kalbant su giminėmis. Skubus, neapgalvotas pokalbis gali tik sustiprinti paciento nerimą. Tiksli informacija apie planuojamą anesteziją, specifinių ligonio baimių aptarimas yra nefarmakologinis nerimo antipodas. Nustatyta, kad labiau nerimauja ligoniai, kurie gauna premedikacijai skirtus vaistus, bet anesteziologas pas juos neužeina.

Nors sedatyvinė premedikacija pamažu praranda savo populiarumą, vis dar yra klinikinių situacijų, kai ji gana naudinga. Kai kurie pacientai gali jausti stiprų nerimą, kurio nepavyksta sumažinti nefarmakologiniais metodais. Priešoperacinis nerimas dažnai pasireiškia nemiga. Vaistais padedant nerimaujančiam pacientui užmigti operacijos išvakarėse, galima daug laimėti ruošiant jį operacijai. Tačiau jei pacientas ramus, nuslopintas, tai nereiškia, kad jis nejaučia nerimo.

Jei planuojama operacija susijusi su didele rizika, pageidautina priešoperacinė premedikacija. Kai kurie pacientai patys gali norėti stiprių raminamųjų prieš operaciją. Daugeliui vaikų didžiausią stresą perioperaciniu periodu sukelia atskyrimas nuo šeimos narių; šioje situacijoje gali pagelbėti raminamieji, taip pat tėvų buvimas su vaiku iki jis užmigdomas.

Neetiška neskirti prieš operaciją pacientui raminamųjų ar analgetikų, jeigu pacientui skauda arba jeigu jis yra pripratęs prie vaistų. Analgetikai taip pat indikuotini, jeigu numatomos skausmingos procedūros, pvz., vietinė anestezija arba invazinis monitoravimas.

Daugelio ligonių būklę gali pabloginti stresas, ypač sergančiųjų hipertenzija, tachikardija, vainikinių arterijų liga, tirotoksikoze, feochromocitoma, karcinoidiniu sindromu. Stresines situacijas galima sumažinti premedikacijai vartojant sedatyvinių vaistų ir adrenoblokatorių derinius.

  • Medicina Analizės
  • 2014 m.
  • Mindaugas
  • 7 puslapiai (2144 žodžiai)
  • Medicinos analizės
  • Microsoft Word 20 KB
  • Premedikacija
    10 - 2 balsai (-ų)
Premedikacija. (2014 m. Sausio 28 d.). http://www.mokslobaze.lt/premedikacija.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 07:45