Prielinksnių ir polinksnių vartojimo klaidos


Darbo tikslas. Darbo uždaviniai. Prielinksnių vartojimas ir reikšmė. Su kilmininku. Su galininku. Su įnagininku. Ant vartojimo klaidos. Dėl vartojimo klaidos. Prie vartojimo klaidos. Apie vartojimo klaidos. Pas vartojimo klaidos. Už vartojimo klaidos. Užduotys. Polinksnio vartojimo reikšmė. Polinksnio vartojimo klaidos. Polinksnis pagalba. Apibendrinimas. Informacijos šaltiniai.


Išnagrinėti prielinksnių ir polinksnių vartojimo reikšmę ir jų klaidas sakiniuose.

Supažindinti su prielinksnių ir polinksnių vartojimo klaidomis. Skatinti taisyklingą kalbos vartojimą. Pristatyti prielinksnių ir polinksnių dažniausiai pasitaikančias klaidas. Pateikti prielinksnių ir polinksnių užduotis ir jų atsakymus. Reikšminiai žodžiai; prielinksnis; polinksnis; linksnis; vartojimas.

Prielinksnis – tarnybinė nekaitoma kalbos dalis, einanti su linksniu ir rodanti jo ryšį su pagrindiniu junginio žodžiu, kuris dažniausiai būna veiksmažodis (išeiti iš namų, padėti ant stalo, padalyti per pusę, susiginčyti su draugu), bet junginio pagrindas gali būti ir būdvardis (platus per pečius), ir daiktavardis (višta su viščiukais), ir prieveiksmis (toli nuo namų), ir skaitvardis (vienas iš daugelio). (Asta Kazlauskienė; Erika Rimkutė; Agnė Bielinskienė).

Su galininku vartojamų prielinksnių kur kas mažiau: apie, aplink, aplinkui, išilgai, kiaurai, pagal, palei, pas, paskui, per, prieš, po, skersai, į ir kt. (Petras Kniūkšta).

Su įnagininku yra tik keli einantys prielinksniai kaip: su, sulig, ties. (Petras Kniūkšta).

Su veiksmažodžiais domėtis, ginčytis, skųstis prielinksnis taip pat nevartojamas arba keičiamas į dėl, pvz.: Direktorius pasidomėjo apie mano praeitį (= mano praeitimi). Su kalbėjimą reiškiančiais veiksmažodžiais liudyti, aiškintis, minėti, aptarti, svarstyti rekomenduojama vengti prielinksnio apie, pvz.: Šie faktai liudija apie sunkų žmonių gyvenimą (= sunkų žmonių gyvenimą). (Valstybinė lietuvių kalbos komisija).

  • MS PowerPoint 117 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 29 puslapiai (1152 žodžiai)
  • Kolegija
  • Deimante
  • Prielinksnių ir polinksnių vartojimo klaidos
    10 - 3 balsai (-ų)
Prielinksnių ir polinksnių vartojimo klaidos. (2017 m. Lapkričio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/prielinksniu-ir-polinksniu-vartojimo-klaidos.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 28 d. 10:35
×
146 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo