Prielinksnių vartojimo klaidos specialybės kalbos tekstuose


Prielinksnių vartojimo klaidos specialybės kalbos tekstuose. Ant. Dėl. Iki, lig(iPrie. Apie. Aplink. Į. Pas. Per. Prieš. Po. Už. Kiti prielinksniai.


Ant

Prielinksnis ant vartojamas su kilmininku. Pati svarbiausia ir bendriausia prielinksnio ant reikšmė – būti kieno nors paviršiuje. Tačiau šis prielinksnis turi ir konkretesnių reikšmių, pvz., reiškia vietą, veiksmo priemonę ar būdą, objektą.

Prielinksnio ant klaidos:

1.Pirmiausia prielinksnis ant nevartojamas vietai reikšti, kai norima pasakyti ne pačią vietą, o kryptį ar buvimą viduje, pvz.: Labai skubu, noriu spėti ant susitikimo (= į susitikimą).

2.Veiksmo būdui ar būsenai, nesusijusiems su vieta, reikšti prielinksnio ant taip pat negalima vartoti, pvz.: Dabar esu ant biuletenio (= turiu biuletenį (nedarbingumo lapelį)). Mūsų operatorius dirba ant pilno etato (= visu etatu).

Kalbant apie kiekį, klaidingai pavartotą prielinksnį ant reikėtų keisti į įnagininką, pvz.: Apsiskaičiavau ant šimto litų (= šimtu litų).

3.Prielinksninė konstrukcija su ant nebūdinga kalbant apie daikto požymį, nesusijusį su vieta, pvz.: Batai ant aukštų kulnų (= aukštais kulnais, aukštakulniai batai) kenkia pėdai.

4.Minėtas prielinksnis taip pat nevartojamas su kai kuriais veiksmažodžiais ir būdvardžiais objektui reikšti. Su veiksmažodžiu pvz.: Išsikeičiau litus ant dolerių (= į dolerius). Su būdvardžiu pvz.: Jis labai godus (šykštus) ant pinigų (= pinigų).

5.Prielinksnio ant konstrukcija netinka veiksmo atlikimo priemonei žymėti, pvz.: Kaimynas dirba ant autobuso (= vairuoja autobusą).

6.Paskirtis, veiksmo tikslas dažniausiai reiškiamas naudininku, todėl prielinksnis ant tokiu atveju netinka. Kai kurios socialiai remtinos šeimos neturi pinigų net ant maisto (= maistui).

7.Prielinksninės konstrukcijos su ant nevartojamos laikui ar laiko trukmei žymėti, pvz.: Susitikimas buvo perkeltas ant rytojaus ryto (= rytojaus rytui). Reikėjo ateiti ant dvylikos (= dvyliktą), bet pusvalandį pavėlavau. Ateik pokalbiui ant penkių minučių (= penkioms minutėms).

8.Labai dažnai prielinksniu ant klaidingai nusakomi matmenys ir dydžių santykis. Tokių pasakymų geriau nevartoti, pvz.: Tas kambarys buvo keturi ant penkių metrų (4×5 m) (= keturi iš penkių metrų; keturi ir penki metrai). Šių cheminių medžiagų kiekio santykis du ant trijų (2 : 3) (= du ir trys; du su trimis).

9.Neretai klaidingai vartojami verstiniai posakiai, kur prielinksnį ant geriau keisti į vietininko konstrukciją, pvz.: Atsargiau ant posūkių (= posūkiuose). Dažnai pavartojami netaisyklingi, iš rusų kalbos atėję posakiai ant tiek, ant kiek, kuriuos geriau vartoti be prielinksnio, pvz.: Ant kiek (= kiek) aš stengiausi, vis tiek nepavyko susitarti.

  • Microsoft Word 24 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1426 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ugnė
  • Prielinksnių vartojimo klaidos specialybės kalbos tekstuose
    10 - 2 balsai (-ų)
Prielinksnių vartojimo klaidos specialybės kalbos tekstuose. (2020 m. Birželio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/prielinksniu-vartojimo-klaidos-specialybes-kalbos-tekstuose.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 07 d. 06:19
×
125 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo