Prigimtinė teisė, konspektas


Teisės teorija Teisės sampratos. Prigimtinė teisės mokykla ir teisinis pozityvizmas. Prigimtinės teisės dualizmas esmė ir kylančios problemos. Pagrindiniai prigimtinės teisės raidos etapai. Kuo Senovės Antikos idealioji teisės samprata , pagrįsta mitologine pasaulėžiūra , panaši į klasikinę prigimtinės teisės sampratą. Esminiai. Hume ‘ o kritikos prigimtinei teisei teiginiai. Prigimtinės teisės atgimimas XX. Antroje pusėje priežastys ir pasireiškimo formos. Svarbiausi dokumentai teisės aktai. Kas yra. Radbruchas ir kuo jis svarbus prigimtinės teisės ir teisinio pozityvizmo sankirtos prasme. Prigimtinės teisės apraiškos Lietuvos Respublikos Konstitucijoje nurodykite , kokiais aspektais Konstitucijos tekste matyti jos kūrėjų pagarba žmogaus teisėms. Požiūrio į mokslą pokytis Apšvietos laikotarpiu ir teisinis pozityvizmas. Kokią įtaką mokslo sureikšminimas Apšvietos laikotarpiu darė požiūriui į teisę. Privalomybė ir esamybė. Kokie mąstytojai analizavo šį išskyrimą nurodykite bent kelis? Ką apie šį išskyrimą galėjo pasakyti. Kelsenas. Austin komandų teorija. Esminiai teiginiai ir jų kritika. Gumplovičiaus jėgos teorija. Kas yra valstybės ir teisės jėgos šaltinis? Kokių istorinių tokios teisės sampratos pavyzdžių žinote? Kelseno teisės apibrėžimas. Kokie elementai sudaro teisę. Kas yra teisinis normatyvizmas ir kuo jis skiriasi nuo teisinio pozityvizmo. Harto požiūris į teisę. Kokio tipo normas jis išskyrė? Pateikite bent po du. Pavyzdžius tokių normų. Kas lemia , kad.. Harto teisinis pozityvizmas vadinamas švelniuoju?


Prigmtinės teisės koncepcija kalba apie dualistinę teisės sampratą: Teisę kaip žmonių (valstybės) kūrinį (pozityviąją teisę), dažniausiai tai – įstatymai. Tikrąją, aukštesniąją teisę (dieviškos arba natūralios kilmės, kuriai pozityvioji teisė privalo paklusti). Pozityvioji teisė turi būti kuriama prigimtinės teisės pagrindu.Žmonės, bandydami atsakyti į klausimą kas yra prigimtinė teisė, susiduria su skirtingomis nuostatomis skirtingose tautose ir tai iškelia problemą, kad norint ją suprasti reikia keliauti per skirtingus raidos etapus. Sunku suprasti kodėl yra vienas prigimties kūrėjas(Dievas), bet teisinės nuostatos yra skirtingos kiekvienoje tautoje.

Senovės Graikija - skyrė, kas yra teisinga žmogaus prigimty ir kas yra teisinga įstatyme. Pirmieji apibrėžę tam tikras prigimtines teises senovės Graikijoje buvo sofistų filosofinės mokyklos atstovai. Jie pirmieji atskyrė prigimtines (iš atskiro žmogaus valios kylančios ir su niekuo kitu nederintos taisyklės) ir konvencines (t.y. kylančias iš susitarimo - valstybėse nustatytos taisyklės) elgesio taisykles. Senovės Roma - Šiuo laiku atsirado terminas “ius naturale” - t.y. natūrali teisė. Naują reikšmingą prigimtinės teisės sampratą pateikė stoikų mokykla. Jie pasaulį suvokė kaip vieną didžiulę visumą. Stoikai rėmėsi prielaida, kad pasaulį lemtingai valdo prigimtinis įstatymas, kurio pažinimas ir sekimas juo laiduoja dorybingą ir laimingą gyvenima. Jie teigė, kad prigimtinė teisė turi būti susieta su dorybėmis ir dorove, kurios užtikrina laimingą gyvenimą, visuomeninių santykių darną bei asmens ir visuomenės darną su tikslinga ir protinga pasaulio raida. Viduramžiai - Vyravo teologinės (religinės) kilmės teisės samprata. Augustinas- pirmasis filosofas, ėmęs kalbėti apie skirtingų rūšių įstatymų egzistavimą, Jis išskyrė : Amžinąjį įstatymą (Dievo protą ir valią) Prigimtinį įstatymą. Amžinojo įstatymo antspaudas žmogaus sąmonėje Laikinasis (žmonių sukurtas įstatymas) Nustato tai, kas yra liepiama ir draudžiama konkrečiu įstatymo laiku. T. Akvinietis be Šv. Augustino išskirtų trijų prigimtinės teisės rūšių išskyrė ir dar vieną - Dieviškasis įstatymas, kurį supranta kaip tikėjimo tiesas. Pagal jį, žmogiškieji įstatymai gali būti neaiškūs, prieštaringi, jie nereguliuoja žmogaus mąstymo, todėl žmogui būtina ir religinių tiesų, kurios reguliuoja viską.

  • Microsoft Word 27 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (2159 žodžiai)
  • Universitetas
  • Arvydas
  • Prigimtinė teisė, konspektas
    10 - 1 balsai (-ų)
Prigimtinė teisė, konspektas. (2019 m. Rugsėjo 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/prigimtine-teise-konspektas.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 25 d. 22:53
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo