Pristatymas Tomas Žilinskas


Tomas Ferdinandas Žilinskas. Tomas Ferdinandas Žilinskas. ir jo šeima. Išsilavinimas. Veiverių mokytojų seminarija. Senis”. Tomo Ferdinando Žilinsko. Įamžinimas. Lituanistikos dalykų pamokos. Tautiškumo sklaida baigus seminariją. Stasys matjošaitis- esmaitis. Petras Arminas- Trupinėlis. Juozas Burba. Šaltiniai.


1866m. Tomas Žilinskas buvo paskirtas Veiverių pedagoginių kursų lietuvių valstiečių vaikams mokyti. 1872 m. kursai pavadinami mokytojų seminarija. Veiverių seminarija laikoma pirmąja, seniausia ir vienintele lietuviška mokytojų seminarija, veikusi nuo devyniolikto a. vidurio iki Pirmojo pasaulinio karo.

Tomas Žilinskas ,,Senio” pravarde buvo žinomas visoje Lietuvoje, ypač Sūduvoje. Jį taip išgarsino jo mokiniai – ir zanavykai, kapsai ir dzūkai.

Tomas Ferdinandas Žilinskas palaidotas Marijampolės rajone, Šunskų kapinėse.

Po mirties jis nebuvo užmirštas. 1918 metais Veiverių mokytojų seminarijos patalpose įkurta progimnazija ir pavadinta Tomo Žilinsko vardu. 1931-aisiais priešais seminariją pastatytas skulptoriaus Antano Aleksandravičiaus sukurtas Tomo Ferdinando Žilinsko biustas.

Įkūrus pedagoginius kursus, specialaus lietuvių kalbos mokytojo nei vadovėlio nebuvo. Lietuvių kalbos, kaip ir kitų dalykų, buvo mokoma pagal paties mokytojo susidarytą programą. Pirmasis mokytojas buvo J. Gilius. Kalbos dalykus, vadovaudamasis Šleicherio gramatika, mokytojas aiškindavo skaitant tekstus. Kursus atidarius, per savaitę būdavo 10 lietuvių kalbos pamokų, o 1870m. inspektoriaus A. Jurkevičiaus lietuvių kalbos pamokų buvo sumažinta – vietoj 10 pamokų buvo paliktos tik 3. Tomas Žilinskas taip pat dėstė lietuvių kalbą. 1880 – 1881m.m. be Donelaičio raštų, Neselmano dainų ir Šleicherio chrestomatijos, lietuvių kalbos pamokose jis naudojo Juškų „Svodbinę rėdą“ ir „Dainas“, o 1892 – 1902m. gimtosios kalbos pamokas vedė rusų kalba, vartojo kirilicą.

  • Kultūra Skaidrės
  • MS PowerPoint 4809 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (729 žodžiai)
  • Mokykla
  • Karolina
  • Pristatymas Tomas Žilinskas
    10 - 2 balsai (-ų)
Pristatymas Tomas Žilinskas. (2016 m. Lapkričio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/pristatymas-tomas-zilinskas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 08:23
×