Privatinės sutartys ir sutartinė atsakomybė


Privatinės sutartys ir sutartinė atsakomybė. Šeimos teisė. „Mainų teisingumas“. Senovės teises kelias: nuo keršto papročio, taliono teisės iki kompozicijos teisės i valstybės nustatytos baudos.

Natūraliai mainai ir vedybos vyko pagal susitarimus, derybas. Sudarant sutartis reikėjo laikytis tam tikrų apribojimų ir draudimų. Pvz.: buvo draudžiama tuoktis giminaičiams (incesto tabu). Po tam tikro laiko, ši socialinė norma tapo ir teisine norma. Bendro paaiškinimo kodėl tai yra draudimas nėra, tačiau Lewis-Henris Morganas turėjo savo versiją, jog jau to laikotarpio (senovės) žmonės stengėsi apsisaugoti nuo įvairių išsigimimų. Edvardo Burnettto Tyloro ir Claude Levi-Strausso koncepcija teigia, kad žmonės ieškojo savo parnerių ne giminėje, tam , kad plėstų socialinius kontaktus, stengėsi užmegzti ryšius su kitais kolektyvais, bendruomenėmis. Na, o Jurijaus Semionavo terija teigė, kad asmenys siekė taikos iš ieškojo santykių, kuriuose pasitaiko nemažai konfliktų, už giminės ribų.

Pirmykštėje visuomenėje vyravo grupinė santuoka Tai santuoka, kai visi vienos grupės vyrai galėjo santykiauti su visomis kitos grupės moterimis, o tokioje santuokoje gimę vaikai buvo visos genties, jais rūpinosi visi gentainiai. Tik vėliau atsirado porinė santuoka. Tai santuoka, vienijanti tik vieną sutuoktinių porą.

Susitarimai buvo vykdomi anksčiau nei atsirado nuosavybė ir kiti daiktinės teisės institutai. Pvz.: DGA amžiaus laikotarpiu, keliaudami europiečiai sutikdavo daug čiabuvių, kurie nebuvo susipažinę su nuosavybes teise ir savinosi jiems pasitikusius daiktus, dėl jų neišprusimo kildavo daugybę konfliktų, per kuriuos net būdavo liejamas kraujas.

  • Microsoft Word 16 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (882 žodžiai)
  • Universitetas
  • Karolina19
  • Privatinės sutartys ir sutartinė atsakomybė
    10 - 9 balsai (-ų)
Privatinės sutartys ir sutartinė atsakomybė. (2015 m. Lapkričio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/privatines-sutartys-ir-sutartine-atsakomybe.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 02:18
×