Privatizavimas


Privatizavimo svarba lietuvos ekonomikai. Valstybiu ir savivaldybiu privatizavimas referatas. Referatas lietuvos ūkio privatizacija.. Valstybinio turto privatizavimas lietuvoje.

Įvadas. Privatizavimas lietuvoje. Privatizavimas pokomunistinėse šalyse. Išvados. Priedas. Naudota literatūra. Privatizavimas – tai šiuolaikinio ekonomikos posūkio esminė dalis. Vakaruose tą posūkį prieš kelis dešimtmečius paskatino stiprėjantis įsitikinimas, kad dėl ekonomikos sąstingio ir augančio nedarbo daugiausia kalta valstybinio sektoriaus ekonomikoje plėtra.

Privatizavimas – tai šiuolaikinio ekonomikos posūkio esminė dalis. Vyravo tokia nuomonė, kad padėtis gali būti pagerinta tik siaurinant valstybinį sektorių ir plečiant privatų sektorių. Abejonės dėl ekonomikos suvalstybinimo skatino ir socialistinių šalių, panaikinusių privatų sektorių ekonominis atsilikimas bei represinis jų režimų pobūdis.

Valstybinio turto privatizavimas – tai valstybei priklausančio turto pardavimas ar kitoks įstatymiškai nustatytas jo perleidimas privatiems asmenims ( žmonėms ar įmonėms ). Privatizuojami gali būti tiek atskiri vals dabar Lietuvoje vykstanti reforma – tai 1990m. Pradėtų reformų tęsinys. Pagrindinis reformų tikslas – pakeisti komandinės ekonomikos principu organizuotą ekonomiką į pas privatizavimas vykdomas todėl, kad rinkos sąlygomis privatūs interesai veikia pasiūlos–paklausos formavimąsi. Privačios įmonės efektyviau reaguoja į rinkos signalus.

Reformos strateginis tikslas buvo užtikrinti efektyvų darbo, žaliavų ir pinigų panaudojimą. Kad šis tikslas būtų įgyvendintas, reikėjo pagerinti ekonominį gyventojų iniciatyvumą, garantuoti legalias ekonomines sąlygas jų veiklai ir sąžiningą konkurenciją tarp jų, Legalizuoti privatų sektorių ir sukurti sąlygas šio sektoriaus greitam augimui.

Lietuvoje galima skirti du valstybės turto privatizavimo etapus: pirmasis – kai valstybės turtas buvo privatizuotas už investicinius čekius ar kitokias tikslines valstybines išmokas (1991–1995), antrasis – kai turtas privatizuojamas už tikrus pinigus.

Kad privatus sektorius galėtų funkcionuoti Lietuvos ekonomikoje, buvo svarbu nuspręsti, kokiais būdais privatus sektorius turi perrimti valstybės nuosavybę. Buvo panaudotos šios pagrindinės formos: egzistuojančios realios nuosavybės grąžinimas jos ankstesniam savininkui, valstybės nuosavybės privatizavimas.

1991m. Birželio 18d. Įsigaliojo įstatymas, numatantis nuosavybės teisių į egzistuojančią realią nuosavybę grąžinimą Lietuvos piliečiams, kurių nuosavybė buvo nacionalizuota pagal ssrs įstatymus. Nuosavybės teisė turėjo būti grąžinta žemei, miškams, pastatams, kurie buvo naudojami ekonominiams ir komerciniams tikslams ir gyventojų namams. Šio įstatymo vykdymas buvo labai komplikuotas. 1995m. Nuosavybės teisių gyventojų namams ir žemei grąžinimas dar nebuvo baigtas.

Didelė gyventojų dalis po to kai susigrąžino nuosavybės teises į žemę ir egzistuojančius pastatus, tapo ūkininkais ir pradėjo formuoti privatų žemės ūkio sektorių. Daugelis pradėjo užsiimti smulkiu ir vidutiniu verslu.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 28 KB
  • 2012 m.
  • 17 puslapių (5010 žodžiai)
  • Universitetas
  • Privatizavimas
    10 - 1 balsai (-ų)
Privatizavimas. (2011 m. Birželio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/privatizavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 20:07
×