Privedimas, sukurstymas, padėjimas nusižudyti


133 straipsnis. Sukurstymas nusižudyti ar privedimas prie savižudybės. Sukurstymas nusižudyti. Objektyvioji pusė. Atskyrimas nuo nužudymo. Atskyrimas nuo nužudymo „ svetimomis rankomis “. Materialioji sudėtis. Subjektyvioji pusė. To siekiant. Klastingas elgesys. Vienkartinis poelgis pasižymi ypatingu žiaurumu ar klastinga išdavyste. Susidariusi dėl teisėtų pareigūno , tarnautojo. Pasikėsinimas privesti prie savižudybės. Juridiškai reikšmingas priežastinis ryšys. Nereikalauja nustatinėti nei materialinės , nei kitokios nukentėjusiojo priklausomybės nuo kaltininko. 134 straipsnis. Padėjimas nusižudyti. Privilegijuota sukurstymo nusižudyti sudėtis. Beviltiškai sergančiu. Savižudžio prašymu. Lietuvoje baudžiamas padėjimas nusižudyti tik beviltiškai sergantiems. Aktyvi eutanazija ir padėjimas nusižudyti pagal Lietuvos baudžiamąjį kodeksą. Kurio nėra galiojančiame kodekse. Turėjo būti traukiami savanoriškos aktyvios eutanazijos aktą įvykdę asmenys. Baudžiamasis statutas kriminalizavo ir padėjimą nusižudyti. Baudžiamas buvo tas , kuris suteikė savižudžiui tik fizinę pagalbą - parūpino priemonių , skirtų nusižudyti. Kai pats nukentėjusysis savo veiksmais atima sau gyvybę , o padėjėjas , neatimdamas kitam gyvybės , tik padeda šį ketinimą įgyvendinti. Beviltiškai sergantis asmuo. Nenorėtume sutikti.

1. 133 straipsnis. Sukurstymas nusižudyti ar privedimas prie savižudybės

Objektas – kito žmogaus gyvybė (nors ir netiesiogiai, tačiau yra kėsinamasi į kito žmogaus gyvybę). Veikos pavojingumą lemia tai, kad ji yra amorali, pažeidžianti kito žmogaus dvasinę pusiausvyrą.

Nukentėjusysis – psichiškai sveikas asmuo nuo 14 metų, kuris yra sukurstomas nusižudyti arba kurstomas tai padaryti – pasikėsinimo sukurstyti atveju. (o kaip yra dėl jaunesnių, kurie yra sukurstomi nusižudyti?)

Objektyvioji pusė – gali pasireikšti labai įvairiai, t.y a) intelektualiu poveikiu – skatinimu, lenkimu, sąlygų nusižudyti sudarymu, kitokiu padėjimu žmogui nusižudyti, jeigu nėra BK 134 str. nurodytų padėjimą nusižudyti privilegijuojančių požymių; b) fiziniais veiksmais – savižudybės priemonių parūpinimu, pritaikymu, kitų sąlygų nusižudyti sudarymu ar palengvinimu.

Atskyrimas nuo nužudymo. Kitaip nei nužudymo, sukurstymo nusižudyti atveju nukentėjusysis nusižudo pats sąmoningai veikdamas, pavyzdžiui, išgeria nuodų, pasidaro mirtiną injekciją, pasikaria, nusišauna ir kt.

Atskyrimas nuo nužudymo „svetimomis rankomis“. Tais atvejais, kai sukurstomas nusižudyti asmuo, kuris dėl mažametystės, psichikos sutrikimo ar kitokios fiziologinės ar patologinės būklės nesuvokia ar ne visai suvokia savo veiksmų, poelgio prasmės arba negali valdyti savo veiksmų, veika sudaro nužudymą nukentėjusiojo rankomis.

Sukurstymas nusižudyti yra materialioji sudėtis, baigtu nusikaltimu pripažįstamas nukentėjusiajam nusižudžius. Pastangos, kad kitas žmogus nusižudytų, įskaitant ir tuos atvejus, kai nukentėjusysis pasikėsino nusižudyti, kvalifikuojamas kaip pasikėsinimas sukurstyti nusižudyti.

Subjektyvioji pusė – tyčinis nusikaltimas, padaromas tik tiesiogine tyčia, t.y. žmogus kurstomas ir jam padedama nusižudyti sąmoningai, nepriklausomai nuo tokios veikos paskatų, motyvų, tikslų. Paskatos, kad ir kokios jos bebūtų, veikos kvalifikavimui įtakos neturi, bet į jas atsižvelgiama skiriant bausmę.

Nors ši veika reglamentuojama tame pačiame BK straipsnyje kartu su sukurstymu nusižudyti, faktiškai tai sudaro savarankišką nusikaltimo sudėtį, nes iš esmės skiriasi sukurstymo nusižudyti ir privedimo prie savižudybės subjektyvieji ir objektyvieji požymiai. Kaltininkas, kitaip nei sukurstymo nusižudyti atveju, gali ir nekurstyti kito žmogaus, t.y. nesiekti nukentėjusiojo savižudybės.

Nukentėjusysis – asmuo nuo 14 metų. Tais atvejais, kai privedamas prie savižudybės to siekiant asmuo, kuris dėl mažametystės, psichikos sutrikimo ar kitokios fiziologinės ar patologinės būklės nesuvokia ar ne visai suvokia savo veiksmų, poelgio prasmės arba negali valdyti savo veiksmų, veika sudaro nužudymą nukentėjusiojo rankomis.

Objektyvioji pusė – privedimas prie savižudybės yra asmens veiksmai, dėl kurių kitas žmogus atima sau gyvybę – nusižudo. Tačiau tai ne bet kokie veiksmai, paveikiantys kitą žmogų taip, kad jis apsisprendžia nusižudyti ir tai padaro, o tie atvejai, kai yra: a) žiaurus ar klastingas kaltininko elgesys nukentėjusiojo atžvilgiu; b) nukentėjusiojo savižudybė; c) priežastinis ryšys tarp kaltininko žiauraus ar klastingo elgesio ir nukentėjusiojo savižudybės.

Jei nėra elgesio, dėl kurių nukentėjusysis atsiduria bent subjektyviai beviltiškoje padėtyje, sistemos, vienkartinis sumušimas, įžeidimas ar kt. paprastai negali būti vertinamas žiauriu ar klastingu elgesiu. Tačiau tais atvejais, kai kaltininko vienkartinis poelgis pasižymi ypatingu žiaurumu ar klastinga išdavyste ir tai yra tiesioginė savižudybės priežastis, turėtų būti inkriminuojamas BK 133 str. Jeigu savižudybės priežastis yra neigiama asmeniui situacija, susidariusi dėl teisėtų pareigūno, tarnautojo ar kito asmens veiksmų, BA nėra.

  • Teisė Konspektas
  • Microsoft Word 31 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (3081 žodžiai)
  • Linas
  • Privedimas, sukurstymas, padėjimas nusižudyti
    10 - 3 balsai (-ų)
Privedimas, sukurstymas, padėjimas nusižudyti. (2015 m. Gruodžio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/privedimas-sukurstymas-padejimas-nusizudyti.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 25 d. 01:47
×