Procesinio šalių lygiateisiškumo principas


Procesinio šalių lygiateisiškumo principas.

Procesinio šalių lygiateisiškumo principas įtvirtintas Konstitucijos 29 straipsnyje, kuriame numatoma visų asmenų lygybė įstatymui, teismui arba kitoms valstybės institucijoms ar pareigūnams. Šis principas įtvirtintas ir CPK 17 ir 42 straipsniuose bei Teismų įstatymo 6 ir 34 straipsniuose, kur nurodoma, kad šalių procesinės teisės yra lygios. Būtinumą užtikrinti bylos nagrinėjimą lygiateisiškumo sąlygomis taip pat pabrėžia ir Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 6 straipsnis.

Šio principo esmė, jog kiekvieno asmens byla bendruosiuose teismuose būtų nagrinėjama laikantis vienodų taisyklių ir be jokios diskriminacijos. Teismas būdamas kompetentinga valstybės institucija, nėra ir negali būti suinteresuotas bylos baigtimi ar kad bylą laimėtų ieškovas arba atsakovas. Visų pirma valstybės, o taip pat ir Teismo vienas iš tikslų, tai užtikrinimas , kad bylą laimėtų iš tikrųjų teisi šalis. Tai galima pasiekti tik esant vienodoms šalių teisėms, įrodinėjant savo tiesą. Tam pasiekti svarbūs du aspektai. Pirma, teismas negali priimti sprendimo neišklausęs abiejų šalių (audiatur et altera pars) ir, antra, joms abiems turi būti garantuotos vienodos kovos priemonės : kas neleidžiama ieškovui, tas turi būti neleidžiama ir atsakovui, ir atvirkščiai (non debet actori licere, quod reo non per mittitur).

  • Teisė Rašinys
  • Microsoft Word 12 KB
  • 2013 m.
  • 2 puslapiai (551 žodžiai)
  • Jovita
  • Procesinio šalių lygiateisiškumo principas
    10 - 2 balsai (-ų)
Procesinio šalių lygiateisiškumo principas. (2013 m. Gegužės 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/procesinio-saliu-lygiateisiskumo-principas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 03:25
×