Profesinės ligos


Profesiniai susirgimai. Profesines ligos referatas. Profesine liga. Profesinės ligos ir jų klasifikacija. Profesinė liga tai. Kas yra profesine liga. Kenksmingi profesiniai veiksniai ir profesines ligos. Profesiniai susirgimai referatas. Profesiniu ligu klasifikacija. Profesinis susirgimas.

Profesinė liga – tai darbuotojo sveikatos sutrikimas dėl kenksmingo darbo aplinkos veiksnio (ar kelių veiksnių), kuris įvertinamas pagal higieninę darbo sąlygų klasifikaciją, atsižvelgiant į atitikimą higienos normoms ir darbo laiko trukmę. Į profesinių ligų sąvoką įeina ir profesiniai apsinuodijimai. Profesinėmis ligoms taip pat laikomos ligų komplikacijos, liekamieji reiškiniai ir kenksmingų darbo aplinkos veiksnių sukelti atokūs padariniai.

Profesinėmis ligoms taip pat laikomos ligų komplikacijos, liekamieji reiškiniai i dažniausiai profesinės ligos skirstomos pagal sisteminį arba etiologinį principą. Sisteminis principas pagrįstas profesinio kenksmingo veiksnio įtaka tam tikrai organizmo sistemai, pvz. , kvėpavimo organų, kraujotakos, nervų, odos, hepatobiliarinei, inkstų ir šlapimo sistemai. Tačiau žinoma, kad dauguma kenksmingų medžiagų pasižymi polisindrominiu įvairių organų pažeidimu. Populiaresnė yra profesinių ligų klasifikacija pagal etiologinius faktoriusprofesinės ligos pagal sistemas gali būti įvairios. Įvairių cheminių veiksnių sukeltos ligos, priklausomai nuo kenksmingų veiksnių lygio ir ekspozicijos, gali pasireikšti ūmia ar lėtine intoksikacija su jų pasekmėmis įvairiuose organizmuose ar sistemose.

ūmūs profesiniai susirgimai (apsinuodijimai) prasideda staiga po vienkartinio (per vieną darbo dieną) didelės koncentracijos cheminės medžiagos, esančios darbo aplinkos ore, poveikio.

Poūmiai profesiniai susirgimai (intoksikacijos) atsiranda esant pakartotiniam cheminių medžiagų poveikiui per palyginti trumpą tarpą.

Lėtiniai profesiniai susirgimai (intoksikacijos) atsiranda esant lėtam sistemingam kenksmingų(o) veiksnių(io) poveikiui. Kliniškai lėtinė profesinė liga gali ilgai nepasireikšti ir tik palaipsniui ima atsirasti vūmūs ir lėtiniai apsinuodijimai bei jų pasekmės, pasireiškiančios izoliuotai arba esant kelių organų ar sistemų pažeidimams.

Azoto rūgštis, amoniakas, azoto junginiai, izocianatai, silicio organiniai junginiai, selenas, siera ir jos junginiai, formaldechidas, floras ir jo junginiai, chromas ir jo junginiai gali sukelti toksinius kvėpavimo sistemos pažeidimus – rinofaringitą, opas ar nosies pertvaros defektą, tracheitą, bronchitą, plaučių audinio fibrozę.

Amino, nitro ir chloro junginiai, tarp jų aromatiniai anglevandeniai, benzolas ir jo junginiai, benzolo homologai ir kt. , gali sukelti anemiją, leukemiją, agronuliocitozę, meteglobinemiją.

Chloro organiniai, pesticidai, švinas ir jo neorganiniai junginiai, amino ir nitro junginiai, tarp jų anglevandeniai - benzolas ir jo junginiai, hidrazinas ir jo junginiai, fosforas ir jo junginiai gali suk tai yra silicio dioksidas, anglies suodžiai, grafitas, metalų ir jų junginių dulkės, lydinių, suvirinimo aerozolių, organinių ir sintetinių pluoštų dulkės gali sukelti pneumokoniozes: silikozę, asbestozę, talkozę, kaolinozę, siderozę, beriliozę.

Augalinės kilmės dulkės, kaip medvilnės, lino, džuto, gali sukelti bisinozę.

  • Microsoft Word 14 KB
  • 2010 m.
  • 6 puslapiai (1464 žodžiai)
  • Universitetas
  • Stefa
  • Profesinės ligos
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Profesinės ligos. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/profesines-ligos.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 19 d. 13:36
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo