Prognozavimo esmė ir metodai



Aiškiausiai prognozavimo metodai aprašyti aukščiau paminėtoje,antroje pastraipoje,nes parašyta aiškiai ir suprantamai.
1. Pasitarimas - atviro svarstymo, arba ,,komisijų", metodas, kuris remiasi bendra diskusija, norint svarstomu klausimu rasti vieningą nuomonę. Nagrinejama problema turi būti suformuluota tiksliai ir lakoniškai. Taikant ,,komisijų" metodą galima išsiaiškinti kolektyvinę nuomonę svarstomu klausimu, išvengti kai kurių ekspertų išankstinio nusistatymo.
2.,,Smegenų atakos" metodas. Šiuo atveju uždavinio sprendimas padalijamas į dvi dalis:naujų idėjų generavimas bei susisteminimas, pasiūlytų idėjų vertinimas. Del to sudaromos dvi skirtingos idejų generavimo (5-15 zmoniq) ir analitikq grupes. Ideju generavimo grupės nariai nebūtinai turi būti svarstomos problemos specialistai, tačiau privalo suprasti suformuluotą. uždavinį. Grupės nariai neturi būti asmeniškai ar kolektyviai suinteresuoti tam tikru problemos sprendimo variantu.Idejų generavimo devizas - kiekybė prieš kokybę.‘Smegenų atakai" vadovauja asmuo, kurio pagrindinis uždavinys skatinti dalyvius laisvai reikšti mintis. Seanso pradžioje jis paaiškina problemą kurą. būtina išspręsti, primena posedžio taisykles, kurias reikia parašyti plakate ir pakabinti matomoje vietoje. Vadovaujantis turi sekti, kad nebūtų pamirštas pagrindinis tikslas - išspręsti konkrečią problemą
4.,,Delfų" metodas buvo taikytas daugybei situacijų, nebūtinai susijusių su prognozavimu. ,,Delfų" metodas taikomas įvairiems pokyčiams ir jų. Poveikiui organizacijai įvertinti. Jo tikslas yra numatyti,kada įvyks tam tikras įvykis.Daudeliu atveju tai būna ilgalaikės prognozės.Yra situacijų,kada turima nedaug patikimos informacijos arba duomenis gauti labai brangu,todėl ir problemos analitiniu būdu išspresti neįmanoma.,,Delfų" metodas buvo taikytas daugybei situacijų, nebūtinai susijusių su prognozavimu. ,,Delfų" metodas taikomas įvairiems pokyčiams ir jų.poveikiui organizacijai įvertinti. Jo tikslas yra numatyti,kada įvyks tam tikras įvykis.Daudeliu atveju tai būna ilgalaikės prognozės.Yra situacijų,kada turima nedaug patikimos informacijos arba duomenis gauti labai brangu,todėl ir problemos analitiniu būdu išspresti neįmanoma. „Delfų" metodo pagrindą sudaro šios prielaidos: atsakymai i anketų klausimus turi būti išreikšti skaičiais; ekspertai turi turėti pakankamai informacijos, kad galėtų įvertinti problemą; atsakymus į kiekvieną klausimą ekspertas turi pagrįsti.