Programinis biudžetas


Finansų esė.

Programinis biudžetas. Biudžeto formų palyginimas.


Valstybės biudžeto sudarymas – vienas svarbiausių Vyriausybės uždavinių. Kiekviena šalis turi sudaryti ir patvirtinti savo valstybės biudžeto sudarymo planą. Valstybės biudžetas paprastai yra laikomas šalies Vyriausybės parengtu finansiniu planu, kuriame aiškiai išdėstytos ateinančių metų pajamos ir išlaidos. Sudarant valstybės biudžetą iš anksto yra planuojama kiek pajamų reikia gauti per ateinančius metus, kad būtų padengtos būtinos išlaidos. Biudžetas turi būti sudaromas kuo efektyviau, nes nuo to priklauso ateinančių metų valstybės ekonominė socialinė politika.

Daugelio valstybių vyriausybės ieško būdų kuo geriau paskirstyti finansinius išteklius. Šioje srityje bene daugiausiai finansinių reformų iniciatyvomis pasižymėjo JAV, kuri nuo XIX a. išmėgino visus populiaresnius biudžeto išlaidų planavimo principus, taip prisidėdama prie biudžeto metodų tobulinimo ir taikymo. Vienas iš populiariausių biudžeto taikymo metodų yra programinio biudžeto metodas. Šis metodas vėlgi buvo pradėtas pirmą kartą taikyti JAV federalinės vyriausybės lygiu, 1960 metais. Pasaulio šalys, remdamosis JAV gerąja patirtimi, paskutiniais XX a. dešimtmečiais perėjo prie programinio biudžeto taikymo. Taigi dauguma pasaulio šalių, taip pat ir Lietuva, biudžetus formuoja programų principu, o programos kuriamos vadovaujantis strateginio planavimo metodika.

Programinis biudžetas yra užsienio mokslinikų gausiai tyrinėjamas. Mokslininkai teigia, kad programinio biudžeto užuomazgos įžvelgiamos jau 1970 metais, Saniveilo mieste, tačiau tik 1990 metais JAV pripažino, kad programinio biudžeto sistema gali tapti efektyvia valstybės finansų valdymo sistema. Lietuvoje programinio biudžeto metodas pradėtas taikyti nuo 2000 metų. Lyginant su kitomis valstybėmis, kaip JAV, Kanada, Didžioji Britanija, kuriose programinio biudžeto sistema jau vystoma dešimtmečius, Lietuva yra naujokė.

 • Finansai Esė
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Laura
 • 6 puslapiai (1291 žodis)
 • Universitetas
 • Finansų esė
 • Microsoft Word 70 KB
 • Programinis biudžetas
  10 - 7 balsai (-ų)
Programinis biudžetas. (2016 m. Gegužės 06 d.). http://www.mokslobaze.lt/programinis-biudzetas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 04:02