Prokuroro kompetencija


Prokurorų teisinis statusas ir kompetencija. Autorius Vadovė. Darbo tikslas. Darbo objektas. Prokurų statusas. Prokuroro neliečiamumas. Prokurorų kompetencija. Ikiteisminis tyrimas. Viešojo intereso gynimas. Valstybinis kaltinimas. Nuosprendžių vykdymo kontrolė. Kitos prokurorų pareigos. Prokurorų teisės. Prokurorų socialinės garantijos. Prokurorų etikos kodeksas. Informacijos šaltiniai.

Asmuo, paskirtas į prokuroro pareigas, savarankiškai ir sąmoningai pasiryžta tarnauti žmonėms ir teisingumui, įsipareigoja laikytis prokurorų etikos kodekso principų ir normų.

Lietuvos Respublikos prokuratūros įstatyme nurodytas prokurorų neliečiamumas. Straipsnyje nurodyta, kas ir kada gali pradėti tyrimą, dėl tariamai, prokuroro padarytos nusikalstamos veikos.

Prokuratūros ir prokurorų kompetencijos nuostatai nustato Generalinės prokuratūros ir apygardų prokuratūrų prokurorų įgaliojimus ir veikimo ribas (kompetenciją) vykdant prokuratūrai nustatytas funkcijas, susijusias su baudžiamuoju persekiojimu ir viešojo intereso gynimu.

Baudžiamojo proceso kodekse nurodyta, kada pradedamas ikiteisminis tyrimas, prokuroro veiksmai pradedant tyrimą ir prokuroro įgaliojimai atliekant ikiteisminį tyrimą.

Prokuratūros įstatymo 19 straipsnio, antroje dalyje nurodoma kad, prokurorai, gindami viešąjį interesą turi įgaliojimus:

Tik įsiteisėjęs teismo nuosprendis pateikiamas vykdyti ir yra vykdomas. Baudžiamojo proceso kodekso, 348 straipsnyje nurodoma nuosprendžio vykdymo bendroji tvarka :

Prokuratūros įstatymo 20 straipsnyje, nurodomos kitos prokurorų teisės:

Prokurorai atlieka ir kitas įstatymuose numatytas funkcijas.

Asmuo priimtas į tarnybą prokuratūroje ir paskirtas į prokuroro pareigas privalo kelti kvalifikaciją, formuoti, tobulinti įgūdžius, plėsti žinias. Prokuratūra sudaro sąlygas prokurorams savarankiškai kelti kvalifikaciją.Prokurorams gali būti suteikti kvalifikaciniai rangai, žymintys prokurorų kvalifikaciją ar einamas pareigas. Taip pat prokuroras, generalinio prokuroro įsakymu gali būti perkeltas į aukštesnes, lygiavertes ar žemesnes pareigas.

Prokuratūros įstatymo 29 straipsnis nurodo, prokurorams taikomus apribojimus:

Apibendrinat prokurorų etikos kodekso principus, prokuroras turi veikti teisingai ir protingai, vadovautis tik teisės aktų normomis, elgtis sąžiningai ir padoriai, nežadant išankstinių sprendimų, ištaisyti ir pripažinti savo klaidas. Kolegų atveju, vengti nepagarbos ir arogancijos, elgtis santūriai ir objektyviai, nesinaudoti tarnybine padėtimi. Taip pat prokuroras turi netoleruoti kitų prokurorų pažeidimų, nepiktnaudžiauti ir nemanipuliuoti įstatymo suteikta veiksmų laisve ir kolegų pasitikėjimu.

Atliekant referatą buvo išsiaiškinta:

pagrindiniai teisės aktai reglamentuojantys prokurorų veiklą;

prokurorų teisinis statusas ir kompetencija;

etikos principai kurių laikosi prokurorai.

Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksas, 2002 m. kovo 14d., Nr. IX-785 ( Žin., 37 – 1341)

  • Microsoft Word 42 KB
  • 2015 m.
  • 15 puslapių (2754 žodžiai)
  • Universitetas
  • Rasa
  • Prokuroro kompetencija
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Prokuroro kompetencija. (2015 m. Balandžio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/prokuroro-kompetencija.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 15:05
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo