Protų nutekėjimas į užsienio šalis


Įvadas. Globalizacijos poveikis „Protų nutekėjimui“. Emigracijos samprata. „Protų nutekėjimo“ samprata. „Protų nutekėjimas“ ir Europos Sąjunga. Teigiamos ir neigiamos „ protų nutekėjimo“ pasekmės. Tiriamoji dalis. Tyrimo dalyviai. Priežastys ir jų sprendimo būdai. Išvados. Literatūra. Priedai. Operacionalizacija. Anketa.


Tyrimo problema: Vis didėjanti jaunų ir išsilavinsių žmonių emigracija iš Lietuvos.

Tyrimo objektas: Lietuvos žmonių pažiūros ir nuomonė apie protų nutekėjimą į kitas šalis.

Tyrimo tikslas: Išsiaiškinti proto nutekėjimo į ES ir kitas šalis vertinimą ir prognozę.

Norėdami apibrėžti procesus, kurie stiprina visą pasaulį apimančius socialinius santykius ir tarpusavio priklausomybę, sociologai vartoja globalizacijos teminą. Tai – socialinis reiškinys. Globalizacijos nereikėtų laikyti paprasčiausia pasaulinių tinklų – socialinių bei ekonominių sistemų, tolimų mūsų asmeninėms rūpesčiams, - plėtą. Ji taip patyria vietinis reiškinys – taigi veikia mūsų visų kasdieninį gyvenimą. Vienas iš globalizacijos reiškinių yra migracija. Ji nėra naujas reiškinys, tačiau, ko gero spartėja, būdama sudedamąja globalinės integracijos proceso dalimi( Giddens A. 2005 )

Atliktame tyrime didžiąją dalį apklaustųjų sudarė moterys. Iš 30 respondentų, 18 buvo moterys, o likusieji 12 apklaustųjų buvo vyrai.

Iš pateiktos diagramos matyti, kad didžiąją daugumą sudaro studijuojantys respondentai, jų yra 24. Vienu metu studijuojančių ir dirbančių yra 6.

Dauguma apklaustųjų nebuvo išvykę dirbti į užsienį t.y. 96,67%. Tai gali sąlygoti pasirinktos studijos, nerimas važiuoti į svetimą šalį.

Pagrindinės priemonės, skatinančios emigruoti yra mažas atlyginimas ir darbo vietų trūkumas, juos atitinkamai pažymėjo 30 ir 24 respondentai. Prie daugumos pasirinktų priskiriama blogos gyvenimo sąlygos (pažymėjo 14) ir artimųjų išvykimas (pasirinkusių 13).

Netgi 26 respondentai sutinka, kad reikia didinti atlyginimus, kad sumažėtų „protų nutekėjimas“ į kitas šalis. Mažiau nei puse apklaustūjų (14) mano, kad reikia gerinti darbo sąlygas. Trečdalis apklaustųjų mano, kad reikia keisti pensijų, sveikatos apsaugos sistemas.

Apibendrinant tiriamąją dalį, galime teigti, kad apklaustieji respondentai suvokia proto nutekėjimo fenomeną, jo žalą ir pasekmes. Tai patvirtina gauti tyrimo duomenys. Dauguma studentų dar nebuvo išvykę į užsienį, jų priemonė, skatinanti protų nutekėjimą yra mažas darbo užmokestis, darbo vietų trūkumas, nepakankamai geros gyvenimo sąlygos. Mes norėjome sužinoti kokiomis priemonėmis reikia mažinti protų nutekėjimą Lietuvoje. Išanalizavus duomenis, paaiškėjo, kad 26 respondentai sutinka, kad reikia didinti atlyginimus, 14 gerinti darbo sąlygas ir trečdalis mano, kad reikia keisti pensijų, sveikatos apsaugos sistemas.

Sipavičienė A. (2006).Tarptautinė gyventojų migracija Lietuvoje: modelio kaita ir situacijos analizė. Multiidėja. Vilnius.

6. Ar kas nors iš Jūsų šeimos narių dirba užsienyje?

8. Ar ketinate baigęs studijas išvykti į užsienį? (jei „ne“, tai

  • Microsoft Word 109 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (3633 žodžiai)
  • Universitetas
  • Donatas
  • Protų nutekėjimas į užsienio šalis
    10 - 2 balsai (-ų)
Protų nutekėjimas į užsienio šalis. (2017 m. Gegužės 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/protu-nutekejimas-i-uzsienio-salis.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 20 d. 04:36
×