Protų nutekėjimas iš Lietuvos


Įvadas. „Protų nutekėjimo“ Lietuvoje teoriniai aspektai. „Protų nutekėjimo“ samprata. „Proto nutekėjimo“ iš Lietuvos statistinė analizė. Grėsmė visuomenei. Poveikis ekonomikai. Šalies įvaizdžio formavimas. Lietuvos politikos priemonės migrantų grįžimui skatinti. Išvados ir rekomendacijos. Literatūra.


Darbo metodai: mokslinės literatūros analizė, ekonominės interpretacijos ir išvadų generavimas.

Protų nutekėjimo sąvoka apima ne tik fizinės emigracijos aukštos kvalifikacijos asmenų iš vienos šalies į kitą, bet ir perkėlimo iš vieno organizacijos departamento į kitą, taip pat kitų įgūdžių praradimą ir žinias, būtinas ekonominiam augimui ir vystymuisi. Protų nutekėjimas dar vadinamas kvalifikuotų specialistų, mokslininkų ir studentų migracija. Galima išskirti tris priežastis, įtakojančias migraciją: individas, organizacija ir valstybė. Protų nutekėjimas įvyksta visame pasaulyje, yra įvairaus masto ir pobūdžio. Ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse daugiau dėmesio skiriama protų nutekėjimo problemų sprendimui. Šia problema buvo pradėta domėtis ir atlikti moksliniai tyrimai šiose šalyse daug anksčiau nei pereinamojo laikotarpio šalyse. Tai įrodo išsamios ir tikslios statistikos, pateiktos įvairių šaltinių, taip pat įvairių mokslinių tyrimų gausa. Lietuvoje šio reiškinio tyrimui skiriama labai mažai dėmesio. Dėl statistinių duomenų ir sociologinių tyrimų stokos nustatyti protų nutekėjimą iš Lietuvos pakankamai sunku. Moksliniuose straipsniuose pabrėžiama, kad labai išsilavinusių specialistų iš Lietuvos emigracija gali turėti ekonominės, socialinės, kultūrinės ir net politinių neigiamų padarinių šalies plėtrai.

Yra Lietuvos socialinės grupės, kurioms ypatingai svarbus emigracijos reiškinys, nagrinėja migracijos tendencijas verslo pasaulyje, akademinio jaunimo, mokslininkų, taip pat kitų aukštos kvalifikacijos specialistų ir tarnautojų lygmenyje. Mokslininkai teigia, kad specialistų iš Lietuvos emigracija nėra masinė, nes kvalifikuoto darbo užsienyje paklausa yra mažesnė negu besąlyginė. Tačiau aukštos kvalifikacijos ir profesinės kompetencijos, darbuotojų iš viešojo ir privačiojo sektorių tampa protų nutekėjimo iš Lietuvos į kitas šalis prielaida. Pateiktuose moksliniuose tyrimuose apie valstybės tarnautojų požiūrį apie migraciją nurodoma, kad dauguma respondentų, kurie palieka Lietuvą, domisi ne tik finansine nauda, jie sieja savo darbą užsienyje su galimybe tenkinti asmeninius poreikius, pirmoji iš visų savirealizacija, karjera ir profesinis tobulėjimas. Teigiama, kad aukštos kvalifikacijos specialistų žinios, įgytos Lietuvoje gali būti lengvai pritaikomos/perkeliamos į užsienį ir tai, paskatinimas emigruoti. Aukštos kvalifikacijos specialistai savo specialybės tinkamumą ir galimybę atlikti darbą užsienyje įvertina teigiamai.

Taip pat verta analizuoti įvairių rūšių "protų nutekėjimą", nes šis reiškinys gali būti traktuojamas skirtingai. Mokslininkai dėl žmonių su aukšta kvalifikacija judumo, išskiria pagrindinius terminus, susijusius su "protų nutekėjimu": - "protų mainus" ir -"protų švaistymas". „Protų mainai“ tai kompetentingų asmenų judėjimas dviem kryptimis tarp išvykimo iš šalies ir atvykimo į priimančiąją šalį. Tačiau jeigu vyrauja tik vienpusis judėjimas, naudojami terminai "protų prieaugis" bei "protų nutekėjimas". Terminas "protų atliekos" nurodo aukštos kvalifikacijos darbuotojų migraciją į tas užimtumo šalis, kur svarbūs patirtis ir gebėjimai, o ankstesniame darbe nebuvo būtini. Apskritai, tai reikia atskirti du skirtingus reiškinius – laikino išvykimo, siekiant pratęsti savo mokslą užsienyje ir išvykimo visam laikui – tai tikrasis "protų nutekėjimas".

Visai neseniai, buvo pradėtas naudoti naujas apibrėžimas "protų cirkuliacija", kai kalbama apie judėjimą – išvykstančių į užsienį studijų ciklo metu, dirbančių čia, pasinaudojant sudarytoms geroms galimybėms, tada grįžtančių namo. Manoma, kad ši migracijos forma taps vis labiau populiaria, ypač jei vyks ekonomikos neatitikimai tarp valstybių.

"Protų nutekėjimo" sąvoka yra gana plati, bet didžioji dalis užsienio ir Lietuvos mokslininkų, kurie tyrinėjo šį reiškinį, yra patenkinti gana paprasta koncepcija ir siauru apibrėžimu. Metafora "protų nutekėjimas" sukelia neigiamas asociacijas –intelekto, sugebėjimų, talento, žinių ir išminties nykimas. Dėl tokio metaforos taikymo, sąvoka "protų nutekėjimas" skirtingų autorių darbuose dažnai suprantama skirtingai. Kai kurie autoriai (Bosch, 2003; Jucevičius, 2002) pabrėžia mokslininkus mobilumo srityje, gydytojus, mokslo darbuotojus įvairiose srityse; kiti autoriai išskiria įvairių sričių specialistų judumą, aukštos kvalifikacijos specialistai, turintys aukštąjį mokslą (t. y. akademinės studijos jauni žmonės, mokslininkai, inžinieriai, sveikatos priežiūros ir informacinių technologijų specialistai, kiti aukštos kvalifikacijos specialistai).

  • Microsoft Word 80 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (4186 žodžiai)
  • Universitetas
  • Inga
  • Protų nutekėjimas iš Lietuvos
    10 - 2 balsai (-ų)
Protų nutekėjimas iš Lietuvos. (2017 m. Liepos 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/protu-nutekejimas-is-lietuvos.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 13:41
×