Prūsų žemės teisynas


Prūsų žemės teisynas. Kodifikuoti teisę Prūsijoje ir kartu įvykdyti jos reformą 1746 metais ryžosi karalius Frydrichas II. Jo pavedimu atlikto darbo dėka 1794 metais pasirodė prūsų žemės teisynas. Teisynas apėmė visas pagrindines teisės šakas: valstybinę, administracinę, civilinę, baudžiamąją, proceso.

Kodifikuoti teisę prūsijoje ir kartu įvykdyti jos reformą 1746 metais ryžosi karalius frydrichas ii. Šis teisynas propagavo savotišką visuomenės idealą: gerovės valstybę, kurioje apsišvietusio despoto valdžia apėmė viską, kas galėjo veikti individo gyvenimo sąlygas. Teisė turėjo reguliuoti visas įmanomas gyvenimo stritis ir atvejus. Teisėjei privalėjo tik tiksliai vykdyti įstatymus, jiems buvo draudžiama savarankiškai juos aiškinti, juo labiau - kurti.

Nors frydricho ii reikalavimu įstatymai turėjo būti trumpi ir neplatūs, suderinti tai su smulkmeniškumu buvo neįmanoma. Prūsų žemės teisynas ne tik netapo tinkamu įstatymų leidybos pavyzdžiu, bet ir apskritai buvo sunkiai taikomas praktiškai. Teisyno apimčiai turėjo reikšmę ir tai, kad tai buvo luominės visuomenės įstatymų sąvadas, apimantis skirtingas kiekvieno luomo taisykles.

Tačiau teisyno normose buvo nemažai dėmesio vertų pažangių dalykų.

  • Microsoft Word 1 KB
  • 2010 m.
  • 1 puslapis (237 žodžiai)
  • Klemensas
  • Prūsų žemės teisynas
    10 - 2 balsai (-ų)
Prūsų žemės teisynas. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/prusu-zemes-teisynas.html Peržiūrėta 2021 m. Vasario 28 d. 12:52
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo