Psichikos sutrikimai ir terapija


Paskaita Psichikos sutrikimai ir terapija. Psichikos sutrikimų samprata. Nerimo sutrikimai. Somatoforminiai sutrikimai. Disociaciniai sutrikimai. Nuotaikos sutrikimai. Asmenybės sutrikimai. Rizikos veiksniai. Apsauginiai veiksniai. Psichoanalizė sukurta ir taikyta Freudo. Humanistinė terapija. Elgesio terapija. Kognityvinė terapija. Grupinė terapija. Šeimos terapija.

Senovinis gydymas“ - uždaromi į narvus kaip žvėrys, mušami, deginami, kastruojami, raunami dantys, perpilama gyvūnų kraujo.

Reaguodamas į tokį brutalų elgesį, reformatoriai, tokie kaip Philippe Pinel (1745-1826) Prancūzijoje reikalavo, kad pamišimas būtų pripažintas ne velnio apsėdimu, o psichikos liga, kurią sukelia stiprus stresas ar nežmoniškos gyvenimo sąlygos.

Vėliau, kai gydytojai išsiaiškino, kas sifilis paveikia smegenis bei iškreipia psichiką, jie atkreipė dėmesį į psichikos sutrikimų fizines priežastis ir ėmė ieškoti būdų jiems gydyti. Taip susiformavo medicinis modelis- t.y. samprata, jog:

Jos gali būti diagnozuojamos, gydomos ir dažnai išgydomos

Psichikos ligos gali būti diagnozuojamos, remiantis jų simptomais, ir gydomos, kartais ir psichiatrijos ligoninėje.

Medicininis modelis neįvertina socialinių ir psichologinių veiksnių svarbos!

Vienas greitai besiplečiančio pozityviosios psichologijos judėjimo aspektų yra pastangos sukurti žmonių “Privalumų ir vertybių klasifikaciją” (The Values in Action Classification of Strengths). Jos pagalba įvertinamos žmogiškų privalumų grupės, pvz.:

Išmintis ir žinios, Drąsa (priešinimosi įveikimas), Meilė, Teisingumas, Nuosaikumas, Transcendencija ir kt.

1.2. Panika - keleto minučių trukmės stiprios baimės epizodas, kai išgyvenamas siaubas, kurį lydi skausmas krūtinėje, dusulys ir kiti bauginantys jutimai, bijama, kad tuoj nutiks kažkas siaubinga. Panikos priepuoliai gali versti žmones vengti situacijų, kuriose jie buvo patyrę panikos priepuolius.

Rūkantiems žmonės gresia 2-4 kartus didesnis pavojus pirmą kartą patirti panikos priepuolį.

1.3. Fobijos - Nerimo sutrikimas, kuriam būdinga nuolatinė, nepagrįsta konkretaus objekto ar situacijos baimė, kuri griauna elgesį.

Socialinė fobija - aukščiausio laipsnio drovumas

1.4. Obsesinis – kompulsinis sutrikimas - Nerimo sutrikimas, kuriam būdinga nevalingai pasikartojančios ir įkyrios mintys (obsesijos) bei veiksmai (kompulsijos).

Obsesinio-kompulsinio sutrikimo kamuojamų žmonių priekinė juostinė žievė – smegenų sritis, atsakinga už veiksmų stebėseną ir klaidų tikrinimą- būna ypač linkusi į perdėtą aktyvumą

  • Microsoft Word 108 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1754 žodžiai)
  • Agne
  • Psichikos sutrikimai ir terapija
    10 - 10 balsai (-ų)
Psichikos sutrikimai ir terapija. (2015 m. Rugsėjo 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/psichikos-sutrikimai-ir-terapija.html Peržiūrėta 2018 m. Gruodžio 13 d. 21:12
×