Psichologijos istorijos esė Aristotelis


Psichologijos istorijos esė Aristotelis.

Įdomi buvo filosofo pasaulio samprata. Viena labiausiai Aristotelį išgarsinusių jo minčių „Platonas mano draugas,bet tiesa man brangesnė“. Jis teigė, kad realiai egzistuoja tik individualūs daiktai, nes vien jie egzistuoja patys savaime, be jokio pagrindo. Tai vėliau pradėta vadinti substancija. Bendros daikto savybės yra forma, o kitos, individualios savybės – materija – beformė, neapibrėžta, tai reiškia, kad individualios savybės yra kintančios. Aristotelis paneigė visų ankstesnių filosofų mintis, kurie manė, kad materija yra apibrėžta ir turi tam tikrų bendrų savybių, o pasak Aristotelio ji neturi jokios formos, jokių rūšinių savybių, yra tiesiog visiškai neapibrėžtas daiktų pagrindas. Materija – žemiausioje padėtyje Aristotelio būties struktūroje, virš jos – negyvi organizmai, dar aukščiau – gyvi organizmai, po to siela, ir aukščiausiame lygmenyje – Dievas. Taip pat jo manymu pasaulyje viskas juda, kol pasiekia natūralią kūno būseną – ramybę, išskyrus dangaus šviesulius, nes jų judėjimo trajektorijos yra tobulos, judinamos Dievo. Peržvelgiant Aristotelio kosmologiją, jis teigė, kad žemė – visatos centras, todėl judėjimas turi tik dvi kryptis: aukštyn ir žemyn, tai kas aukščiau – tobula. Žiūrint iš medicininės pusės, filosofas teigė, kad ji turi būti pagrįsta ir mokslu, ir praktika.

Aristotelio filosofija buvo paremta konkretybėmis, akcentavo realiai egzistuojančius daiktus, mąstė vertybiškai, bet visus mąstymų rezultatus bandė formuoti sąvokomis. Jo filosofija buvo susieta su teiginių ir sprendimų analize, to pasekoje jis akcentuoja daiktų tikrovės neprieštaringumą, jis įgauna principo statusą. Aristotelį būtų galima pavadinti Graikijos kulminacija, kadangi jis sukuria filosofijos visumą, akcentuoja juslinį suvokimą, jo dėka išryškėja aprašymų ir klasifikavimų reikšmė. Taip jis išryškina norą filosofiją paversti argumentuotu dėstymu.

Aristotelis įveikė Platono sukurtą dualizmą. Jo kūrinys „Apie sielą“ paliko didelį pėdsaką psichologijos raidoje. Jis teigė, kad psichologija yra glaudžiai susijusi su gamtos ir medicinos mokslais, pasak jo, siela yra neatskiriamas dalykas nuo kūno, siela – gyvybė, nedalomas jos principas. Sielą filosofas skirsto į: mąstančiąją- žmogaus siela, ir maitinančioji siela. Jis griežtai teigia, kad pažinimas prasideda nuo patyrimo, pojūčiai psichikoje išlieka, bet tai neatstoja to tikrojo, jutiminio jausmo. Aristotelis buvo svarbus, nes dėl jo pažiūros įvyko nemažai reikšmingų dalykų, pavyzdžiui, gydytojas K.Galenas atrado, kad nervai atlieja juntamąsias ir judinamąsias funkcijas, psichikos buveinė yra smegenys. Aristotelio pažiūros apie psichologiją buvo aktualios ir XVI-XVIIa.

  • Psichologija Esė
  • Microsoft Word 20 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (2136 žodžiai)
  • Roberta
  • Psichologijos istorijos esė Aristotelis
    10 - 9 balsai (-ų)
Psichologijos istorijos esė Aristotelis. (2015 m. Gruodžio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/psichologijos-istorijos-ese-aristotelis.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 05:28
×