Psichologijos kryptys (2)


Psichologijos kryptys. Šiuolaikinės psichologijos kryptys. ĮVADAS Psichologija . Darbo tikslas. Darbo uždaviniai. Šiuolaikinės psichologijos kryptys Struktūralizmas. Kognityvinė psichologija. Humanistinė psichologija. Pozityvioji psichologija.


Psichologijos kryptis, kurių atstovai – V. Vundtas  (1831–1920) ir E. Tičineris. Šios krypties atstovų teigimu, psichologijos uždavinys yra tirti žmogaus sąmonės struktūrą, susijusią su patyrimu. Pasak jų ištirti tai, kas mūsų viduje dedasi ir ką mes galime sąmoningai suvokti ir nupasakoti yra labai svarbu. Sąmonė gali būti būti skaldoma į pojūčius, vaizdus ir jausmus sudarant asociacijų dėsningumus. Buvo manoma, kad sąmonės turinys, gali visiškai atsiskleisti žmogui ir remiantis tuo, buvo sukurtas tyrimo metodas - introspekcija. Panaudojant labaratorines sąlygas tyrimų objektams buvo pateikiami įvairūs stimulai, kuriuos tiriamasis turėjo stebėti ir nusakyti, kas vyksta jo sąmonėje. Šis metodas turėjo daug trūkumų, nes kiekvienas žmogus turi skirtingus patyrimus, todėl tyrimų duomenys būdavo skirtingi ir jų beveik neidavo pakartoti. Todėl nenuostabu, kad toks metodas susilaukė daug kritikos. Prieita išvados, kad tai, ką žmogus gali papasakoti, nėra tas pats, kas vyksta jo sąmonėje.

Ryškiausi funkcionalizmo atstovai - V. Džeimsas, R.Vudvortsas ir H. Spenseris. Jie teigė, kad psichologijos uždavinys yra tirti tai, kaip psichika padeda žmogui prisitaikyti prie aplinkos. Perėmus Č. Darvino mintis, kad evoliucijos procese išlieka tik stipriausi, imta teigti, kad prisitaikymo prie aplinkos dėsnis galioja ir žmonėms. 1890 m. V. Džeimso išleistoje knygoje “Psichologijos pagrindai” teigiama, kad prisitaikymo prie aplinkos funkciją atlieka būtent žmogaus sąmonė, susiedama psichinius procesus su smegenų veikla. Taip pat teigiama, kad vidinis žmogaus gyvenimas susidaro iš nuolatinių pojūčių ir patirties tiekmės, nes sąmonė atrenka tik tai, kas susiję su poreikiais, suteikdama psichiniai būčiai formą.

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 29 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1524 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gabrielis
  • Psichologijos kryptys (2)
    10 - 4 balsai (-ų)
Psichologijos kryptys (2). (2016 m. Vasario 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/psichologijos-kryptys-2.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 13:03
×