Psichologijos pagrindų konspektas


Ar juodos sportininkų uniformos turi įtakos suvokimui? Ar gali nesuvokiamos informacijos įrašai pagerinti gyvenimą? Ar laboratorijose atliekami eksperimentai yra dirbtiniai. Ar viskas priklauso nuo žmogaus kultūros. Ką sužinome apie žmogų eksperimentuodami su gyvūnais? Ar etiška eksperimentuoti su gyvūnais. Ar etiška eksperimentams pasitelkti žmones. Ar psichologija apsieina be subjektyvių nuomonių. Ar psichologijos teorijos nėra papraščiausias sveikas protas. Ar psicholigija negali būti pavojinga. Abipusiai akla metodika. Blėsimas ir savaiminis atsinaujinimas. Atsakomoji elgsena. Skinnerio dėžė. Pastiprinimo programos. Pastovaus santykio. Kintamo santykio. Pastovių intervalų. Kintamųjų intervalų. ASMENYBĖ Psichoanalitinė kryptis. Realistiškumas ir dėmesio kreipimas į problemą. Nedoras humoro jausmas demokratiškumas. Dirgiklio įvestis garso bangos. Youngo ir Helmholtzo trichromatė trijų spalvų. Priešingų  procesų  teorija. Vartų kontrolės teorija. Melzacko ir Wallio teorija.


Biologinė – pabrėžia paveldimumo ir fiziologijos įtaką mūsų elgesiui, jausmams, atminčai ir jutimams.

Humanistinė – pabrėžia žmogaus gebėjimą pasirinki ir tobulėti – tiria subjetyviąją žmogaus patirį.

Atranka – geriausia apklausti mažesnę grupę, kuri atstovauja tiriamą populiaciją. (pvz.: norint apklausiti visą universitetą, geriau grupę sudaryti atsitiktinai, imant kas 10 asmenį iš abėcęlinio sąrašo, kad gauta informacija būtų tikslesnė.)

Pastebėta, kad visuose kultūrose juoda spalva turi papildomą reikšmę – „blogis“. Sukurta paprasta teorija, jog juoda spalva simbolizuoja blogį, o juodos spalvos drabužius dėvintys žmonės yra blogi. Pastebėtina, kad juodos spalvos uniformas dėvinčios komandos, dažniau baustos už grubų žaidimą. Šis ryšys atsiranda todėl, kad teisėjams, juodas uniformas vilkinčių žaidėjų veiksmai atrodo šiurkštesni.

Sukurti etikos reikalavimaim kurių turi laikytis tyrinėtojai. (raštiškas sutikimas, garantijos, kad nebus sužaloti, informacija apie asmenį laikyti paslaptyje, detaliai paaiškinti tyrimo tikslą).

Mokslininkų vertybės turi įtakos renkantis tyrinėjimo temas, teorijosm ir stebėjimams.

SKIRTUMOS SLENKSČIAI – (vos pastebimas skirtumas) yra mažiausias dviejų dirgiklių skirtumas, kurį 50 % atvejų asmuo gali aptikti. Skirtumo slenkstis didėja didėjant dirgikliams. (30 g prie 300 g skirtumą aptiksite ir 30 g prie 5 kg skirtumo nepajausite).

JUTIMŲ ADAPTACIJA – mažėjantis jautrumas nekintamiems dirgikliams (nemalonus kvapas kaimynės kambaryje, kurio po kiek laiko jau patys nebeužuodžiame).

Lęšiukas – fokusuoja ateinančius spindulius, keisdamas savo formą. Šis procesas vadinamas akomodacija.

Blėsimas ir savaiminis atsinaujinimas. Blėsimas – silnėjantis sąliginiam atsakui, kai nėra nesąliginio dirgiklio. Savaiminis atsinaujinimas – po ramybės tarpsnio vel atsigavęs susilpnėjęs sąliginis atsakas.

Atskyrimas. Tai yra gebėjimas skriti sąliyginį dirgiklį nuo į jį panašaus.

Operantinis sąlygojimas - tai yra kai esi linkęs labiau kartoti tą elgesį, už kurį yra apdovanojima ir mažiau linkęs kartoti elgesį, už kurį esi baudžiamas. Atsakomoji elgsena – elgsena, pasireiškianti kaip automatiškas atsakas į kai kuriuos dirgiklius. Opetantinė elgsena - elgesys, kuris veikia aplinką, sukeldamas padarinius.

Skinnerio dėžė – kamera, kurioje yra svertas arba mygtukas, kurį nuspaudęs gyvūnas gauna maisto arba vandens, ir prietaisas šioms guvūno reakcijoms užrašyti. Skirtas tirti operantinį sąlygojimą. Formavimas – tai metodiką, kurią naudojo Skinneris ,tai lyg atlygis, pvz maistas, kreipia gyvūno natūralų elgesį pageidaujamo elgesio link.

Pastiprinimo dėsniai. Pastiprinimo priemonė gali būti materialus atlygis, taip pat pagyrimas ar dėmėsys. Premacko principas – bet kokią veiklą galima pastiprinti kita labiau patinkančia veikla. Teigiamas pastiprinimas – kai reakcija sustiprinama pateikiant po jos teigiamus dirgiklius (gyvūnams – maistas, žmonėms – dėmėsys, pagyrimas). Neigiamas pastiprinimas – kai reakcija sustiprinama susilpninant arba visiškai pašalinant nemalonius dirgiklius. Pirminis pastiprinimas – gauti maisto arba negauti smūgio, savaime sukelia pasitenkinimą. Antrinis pastiprinimas – išmokstama, jis įgyjamas tik būdamas susijęs su pirminiu pastiprinimu. Nuolatinis pastiprinimas – pageidautino atsako pastiprinimas kiekvieną kartą, kai tik jis pasirodo. Dalinis pastiprinimas – tik retkarčiais pastiprinamas atsakas.

Pastiprinimo programos. Pastovaus santykio – programa, kai atsakas pastiprinamas tik po tam tikro jų skaičiaus. Kintamo santykio – programa, kai atsakas pastiprinamas po nenumatyto atsakų skaičiaus. Pastovių intervalų – programa, kai atsakas pastiprinamas tik praėjus nustatytam laikui. Kintamųjų intervalų – programa, kai atsakas pastiprinamas nenumatytais laiko tarpsniais.

  • Microsoft Word 28 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (3270 žodžiai)
  • Universitetas
  • Nerius1234
  • Psichologijos pagrindų konspektas
    10 - 2 balsai (-ų)
Psichologijos pagrindų konspektas . (2018 m. Vasario 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/psichologijos-pagrindu-konspektas.html Peržiūrėta 2019 m. Vasario 22 d. 07:54
×