Psichologijos tyrimas


Įvadas. Rezultatų aptarimas. Apibendrinimas. Refleksija. Literatūros sąrašas. Klausimų transkripcija.


Tyrėjai M.Csikszentmihalyi ir T.Figurski, teigia, jog žmonės apie save mąsto stulbinančiai retai. Taip dažniausiai būna dėl to, nes žmonių didžiąją dalį minčių sudaro mintys apie darbą, kasdienius rūpesčius bei aplinkinius žmones. Taigi, vienas svarbiausių savęs pažinimo būdų yra savistaba, kuri leidžia žmogui stebėti savo paties reiškinius ir veiksmus bei procesas, kurio metu žmonės žvelgia į savo vidinį pasaulį, stebi savo mintis, jausmus, norus ir ketinimus.

Bus atliktas tyrimas, kurio metu žmogus turės pažvelgti į save, savo vidinį pasaulį, įvertinti savo privalumus ir trūkumas, gyvenimo pasiekimus bei papasakoti savojo „Aš vaizdą“ . Šio tyrimo metu bus apklaustas brandaus amžiaus žmogus. Tai 45 metų moteris, kuri savo gyvenime turėjo priimti ne vieną sunkų sprendimą, todėl bus įdomu sužinoti, kaip ji vertina save bei savo gyvenimo pasiekimus. Ši moteris yra baigusi Šiaulių valstybinėje kolegijoje studijas – socialinis darbas. Ji yra linkusi padėti kitiems, taip pat turi tvirtą būdą bei niekada nesigaili dėl padarytų klaidingų sprendimų.

Apklausai aplinka bus pasirinkta – respondento namų erdvė, kadangi yra teigiama, jog žmogus savo namuose gali būti savimi, atsipalaiduoti iki giliausių sielos kertelių. Taigi, tikimasi, jog pasirinkta erdvė padės sukurti jaukią atmosferą kontaktui užmegzti ir apklausos dalyvė sugebės save atskleisti.

Šio interviu tikslas yra ne tik išsiaiškinti, žmogaus savęs vaizdą, gyvenimo uždavinių siekimą, pasiekimą, problemas, asmenybės poreikių patenkinimą, bet ir tikimasi, kad apklausta moteris atsiskleisdama sugebės geriau pažinti save. F.Porat teigė, kad tik atsiverdamas kitam žmogui, galima pasiekti aukštesnį savęs suvokimo lygį.

Atliekant tyrimą buvo apklausiama brandaus amžiaus moteris. Interviu metu pastebėjau, jog jai buvo labai sunku kalbėti apie save bei įvertinti tiek teigiamą, tiek neigiamą savo charakterio pusę. Apklausos metu buvo ir trumpų, ir ilgų pauzių, susimąstymo minučių.

Tyrimo dalyvė pati prisipažino, kad yra labai sunku vertinti save, papasakoti „savojo Aš“ vaizdą, tačiau moteris į klausimus stengėsi atsakyti kuo nuoširdžiau. Tikrai nebijojo pasakyti savo blogųjų pusių, tačiau kalbėdama apie savo charakterio teigiamus dalykus, ji kalbėjo drąsiau, nei kalbėdama apie neigiamą pusę. Taigi, galima sakyti, jog žmogus jaunas ar senas, brandaus amžiaus ar tik įžengęs į suaugusio gyvenimą, jam vis tiek yra labai sunku vertinti savo blogąsias savybes, kritikuoti save prie kitų žmonių.

Atsakydama į pirmąjį klausimą, kuriame reikėjo apibūdinti save kaip apie žmogų. Moteris pradėjo pasakoti apie save, paminėdama savo ne pačias geriausias charakterio savybes: reiklumą, naivumą, susierzinimą dėl įvairiausių dalykų. Pasakodama apie susierzinimą paminėjo, jog labai greitai supyksta, kartais dėl nereikšmingų dalykų. Kalbėdama apie savo charakterio teigiamas savybes: darbštumą, ryžtingumą, mokėjimą bendrauti su kitais žmonėmis, nuoširdumą, moteris stengėsi stipriai negirti savęs, kartais sakiniai buvo su ilgomis pauzėmis lyg laukdama pritarimo. Savo charkterio neigiamas savybes pateisino tuo, jog jos zodiako ženklas yra jautis. Dažniausiai žmogus yra linkęs paminėdamas savo blogąją pusę ieškoti pateisinimų į klausimą „Dėl kokios priežasties turiu šią neigiamą charakterio savybę?“, o kalbėdamas apie teigiamus dalykus individas net nesusimąsto, kodėl jo asmenybėje yra išugdyta ši savybė.

  • Microsoft Word 24 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2975 žodžiai)
  • Kolegija
  • Gabriele
  • Psichologijos tyrimas
    10 - 8 balsai (-ų)
Psichologijos tyrimas. (2016 m. Kovo 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/psichologijos-tyrimas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 15:29
×