Psichologinė saviugda


Įvadas. Saviugdos pagrindai. Saviugdos rūšys. Saviugdos būdai ir metodai. Saviugdos etapai ir veiksnia. Asmenybės motyvacija saviugdai. Išvados. Naudota literatūra.


Kiekvienas žmogus, kiekviename savo gyvenimo etape užsibrėžia sau kažkokius siekius, tikslus ir t.t, o kad jam tai būtų galima lengviau pasiekiama yra daug patarimų, (juos pateikiau savo referate), kaip ugdyti save. Žmogus turi save ugdyti visą gyvenimą ir kiekvieną dieną, o saviugdos noras atsiranda jau net vaikystėje. Žmogus negali stovėti vietoje, saviugdos metodais žmogus, turi tobulėti.

Saviugdos būdai yra žodinių ir veiksmingų priemonių panaudojimo variantai savęs tobulinimo tikslais. (L. Jovaiša). saviugda įmanoma tik tada, jei žmogus geba kartu atlikti ir auklėtinio ir auklėtojo roles: savimonės pagalba jis tarsi susidvejina: tuo pačiu metu kelia auklėjimo tikslus, parenka atitinkamas priemones ir įsako sau siekti auklėjimo tikslų pasirinktomis priemonėmis. Pirmuoju atveju jis yra auklėjimo subjektas, antruoju – imasi atsakomybės už auklėjimo padarinius. (L. Jovaiša p. 138) Savimonė, sąžinė tarsi praneša sąmonei, koks yra aš, ko reikia, kad aš keistųsi, darytųsi tobulesnis. Sąmonė kelia tikslus, parenka priemones, veikdina. Tačiau savimonės negalima priešinti sąmonei. Savimonė – tai savęs sąmonė, tai sąžinė, vertinanti vidinį ir išorinį gyvenimą. Savimonė veikdina individą pagal tai, kaip jo supranta aš konkrečioje rolėje, sakykim, auklėtinio rolėje, o sąmonė – pagal objektyvias vertybes. Saviaukloje individas yra kartu ir objektas ir subjektas. Paprasčiausias savugdos būdas yra transdukcija. Šis būdas prasideda jau ikimokykliniame amžiuje. Ikimokyklinio amžiaus vaikai mąsto perversdami kitų mintis į savąsias, pakeisdami jas priešingomis, dažniausiai teisingomis ir taip suvokia pasaulį. Perverstos mintys formuoja vaikų požiūrius, supratimus. Dažnai vaikai staiga klaidingas mintis verčia teisingomis. Vaikai įpranta taisyti savo elgesį, matydami pavyzdžius, girdėdami kitų pamokymus. Taip vyksta savikorekcija.

Savęs instruktavimas turi saviugdai labai didelę reikšmę. Prieš pradėdamas darbąžmogus save instruktuoja, susikuria to veiksmo ar darbo modelį, taip sukoncentruoja dėmesį. Savęs instruktavimą aiškina kaip savęs mokymą, kaip bandymą suplanuoti būsimą veiklą, darbą, elgesį. Savęs instruktavimo pagrindas yra žinios, mokėjimai, kitų pamokymai, patarimai. (V. Spurga p.21)

Prisivertimas - – tai mokėjimas ir sugebėjimas sutelkti fizines ir psichines galias sunkumams nugalėti, vienokiam ar kitokiam veiksmui ar užduočiai atlikti, nenorui, apatijai, tinginystei įveikti. Paprastai prisiverčiama paties žmogaus iniciatyva. Ypač tai pasireiškia dirbant sunkesnį darbą, mokantis, atliekant sunkesnesužduotis, žaidžiant, laikantis kažkokių taisyklių.

  • Microsoft Word 22 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1935 žodžiai)
  • Amanda
  • Psichologinė saviugda
    10 - 10 balsai (-ų)
Psichologinė saviugda. (2016 m. Vasario 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/psichologine-saviugda.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 01:57
×