Psichologinis manipuliavimas


Įvadas. Psichologinis manipuliavimas. Psichologinio manipuliavimo esmė. Manipuliavimo mechanizmas. Neigiamas manipuliavimas. Teigiamas manipuliavimas. Manipuliacijos sąlygos. Manipuliatoriaus kontrolė. Manipuliatoriaus motyvacija. Psichologinės salygos. „ Aukos “ pažeidžiamumas. Manipuliatoriaus kontrolės būdai. Žmonės , kuriais galima manipuliuoti. Psichologinis atkirtis. Literatūros sąrašas.


Gyvename visuomenėje, kurią sudaro žmonės. Joje egzistuoja tam tikros taisyklės, kurių laikomės sąmoningai ir nesamoningai. Komunikuojame vieni su kitais ir šis procesas vyksta nenutrūkstamai. Bendraudami dalinamės svarbia informacija, parodome savo emocijas, išreiškiame save ir girdime kitą. Mes tapatinamės su aplinka, nes joje kuriame visuomenės gerbūvį, neužmiršdami savęs ir tiesioginių sąsajų su šeima, darbo santykiais, draugais bei įvairiais socialiniais, ekonominiais, politiniais reiškiniais.

Visuomenė veikia pagal griežtai nustatytus dėsnius ir kiekvienas individas atskirai paėmus sudaro realiai nematomų ir neapčiuopiamų dėsnių mikrodalelę. Viskas būtų idealu, jei laukiamas grįžtamasis ryšys kiekvienam suteiktų moralinį, dvasinį ir materialinį pasitenkinimą. Bet taip, kaip „nėra šeimos be dūmų“, taip nėra ir gyvenimo be nuolat arba dalinai kylančių problemų, kurių sprendimai reikalauja fizinės sveikatos, emocinio stabilumumo nors ir dažnai priimami veiksmai neduoda norimo rezultato. Problemos sukelia stresą, veikia centrinę nervų sistemą. Jos duodami signalai kūnui iššaukia aukštą kraujo spaudimą, kraujagyslių ir širdies ligas, nervinį išsekimą ir kitas su sveikata susijusias negeroves. Norime būti laimingi, tokštame gero aplinkiniams, bet matomas vaizdas byra kaip vaikiška dėlionė į smulkias dalis, kurių nesiseka gražiai sudėlioti ir būti patenkintiems rezultatu. Išorinis spaudimas, kuris veikia mūsų psichiką, leidžia suprasti, kad slypi kažkokios neigiamos jėgos, kurios nusiminimo akimirką dėl pastangų beprasmiškuko, tampa „Force Majour“ jėgomis. Prieš jas jaučiamės sugniuždyti ir nežinome ką daryti, kad jos išnyktų iš mūsų gyvenimo.

Įsiklausę į savo jausmus ir emocijas, proto balsą, suprantame, kad kažkas vyksta tarp mūsų ir aplinkos ne taip kaip turi būti. Gyvenimo kelyje esame panardinti į triukšmingą, didžiulį transporto eismą kur kas žingsnį spaudžiame pedalą prieš šviesoforo raudoną šviesą, „įvažiavimo nėra“ ženklą ar stengiamės išvengti avarijos, kurią provokuoja šalia važiuojantis eismo dalyvis. Jei kiekvienas asmuo būtų ne tik savo profesinės srities žinovas, bet ir psichiatras ar psichologas, važiuoti tokiu nesaugiu keliu būtų lengva bei paprasta. Paprasta todėl, kad viduje esantis aukščiau paminėtos srities specialistas pasakytų: mumis kažkas psichologiškai žaidžia arba tiesiog – manipuliuoja.

Šiame rašto darbe iškėliau šiuos uždavinius:

atskleisti teigiamas ir neigiamas psichologinio manipuliavimo puses;

nusakyti žmonių tipus, kuriais galima manipuliuoti

atskleisti būdus, kuriais galima užkirsti kelią manipuliavimui;

Tarptautinis žodžių žodynas sako, kad manipuliacija yra: „[pranc. manipuliation < lot. manipulo – atlieku ranka]: 1. Didelio tikslumo ir miklumo reikalaujantys rankų judesiai kokiam nors veiksmui atlikti. 2. Cirko žanras – įv. fokusų (netikėto daiktų išnykimo, atsiradimo, pasikeitimo ar kt.) demonstravimas. Grindžiamas rankų miklumu ir judesių tikslumu“ .

Perskaitę pirmąjį duotą apibrėžimą, matome, kad reikšmė „manipuliuoti“ yra kažkaip susijusi su žmogaus elgesiu, kuris išreiškiamas tam tikrais veiksmais ir siejamas su gebėjimais tuos veiksmus atlikti. Norima išsiaiškinti „psichologinio manipuliavimo“ prasmė yra labai nutolusi nuo tiesioginio teiginio esmės. Antrąjame, lietuvių kalbos literatūros šaltinyje, atmetus tai, ką jau supratome, randame, kad manipuliacija perkeltine prasme gali signalizuoti apie asmens nedorus, negarbingus veiksmus, slaptas užmačias ir iš to išplaukiantį neigiamą rezultatą, nes tai akivaizdžiai susiję su objektu – manipuliatoriumi ir subjektu – tuo, kuris yra manipuliuojamas.

Manipuliavimo erdvėje atsiduria du veikiantieji: manipuliatorius („valdantysis“) ir manipuliuojamasis („auka“). Manipuliavimo fenomenas reiškiasi taip, kad visi žmonės vienaip ar kitaip manipuliuoja vieni kitus, sąmoningai arba nesąmoningai tai darydami. Ir kas keisčiausia, manipuliavimas kitais gali ne tik būti neigiamo atspalvio, bet ir turėti teigiamą prasmę, jei tai bus traktuojama kaip noras apsaugoti save nuo kylančios grėsmės, stengimasis išvengti primestinio, nepriimtino elgesio daryti tai, kas gali neigiamai atsiliepti savo ar kitų asmenų sveikatai, dvasinei ir materialiniai gerovei, ar grėsti visuomenės stabilumui. Manipuliavimo mechanizme reiškiasi verbalinė ir neverbalinė kalba. Naudojami žodžiai, gestai, judesiai, o svarbiausia – daromas psichologinis spaudimo poveikis, kai manipuliatorius geba mąstyti gudriai, reikšti savo mintis taip, kad oponentas sau neatskleistų tikrosios daromo poveikio prasmės. Manipipuliatoriui taip pat nėra sunku atlikti tam tikrus judesius, gestus, savo veidui suteikti atitinkamą mimiką, kas suklaidina ir verčia pasiduoti tą, į kurį nukreipiamas šis slaptas valdymas arba kontrolė.

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 43 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (5308 žodžiai)
  • Ita
  • Psichologinis manipuliavimas
    10 - 9 balsai (-ų)
Psichologinis manipuliavimas. (2016 m. Vasario 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/psichologinis-manipuliavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 07:06
×