Psichologinių raidos teorijų palyginimas


Kognityvinė pažintinė raida. Kognityvinė raidos teorija. Moralės raidos teorija. Teorija Autorius Į kokį raidos aspektą kreipiamas dėmesys Psichinio vystymosi varomoji jėga Periodizacija Tyrimo metodai. Prieraišumo teorija. Bowlby. Epigenetinė teorija. Eriksonas. Kognityvinės raidos teorija. Piaget ,. Vygotsky. Moralės raidos teorija. Kolhberg.


Psichofizinė raida - sudaro žmogaus organizmo pokyčiai: augimas, brendimas, svoris, ūgis, jutimo organų tobulėjimas.

Kognityvinė (pažintinė) raida - tobulėja kalba, jutimas, suvokimas, atmintis, dėmesys, visi bendrieji protiniai sugebėjimai.

Prieraišumo teorija. Vienas žinomiausių mokslininkų, atkreipęs raidos psichologų dėmesį yra J. Bowlby, dirbantis Anglijoje. Jis tyrė, kaip susiformuoja vaiko prieraišumas prie jį prižiūrinčio asmens, davė pradžią daugeliui kitų autorių vėlesniems šios srities tyrimams. Duomenys, gauti stebint gyvūnų dominavimo ir hierarchinių ryšių formavimąsi grupėse, paskatino tirti ikimokyklinio amžiaus vaikų elgesį bendraamžių grupėse.

Nors Freudo ir Eriksono teorijos nevienodai vertinamos ir kritikuojamos, tačiau jos pateikė unikalų, savitą požiūrį į žmogaus raidą.

Kohlbergas ir kiti kognityvinės teorijos šalininkai tvirtina, kad moralės raida labai specifiškai priklauso nuo kognityvinių ir perspektyvos supratimo sugebėjimų. Tvirtinama, kad kiekvienai moralės raidos stadijai būtini tam tikri kognityviniai ir perspektyvos supratimo sugebėjimai, pagrįsti Piaget nustatytais kognityvinės raidos dėsningumais. (Žukauskienė R. 1998)

Mano manymu visos šio teorijos yra panašios tuo, kad jos tiria žmogų nuo kūdikio iki suaugusio. Visos jos tiria vienu ar kitu būdu augančio vaiko elgesio ir sugebėjimų pokyčius.

Vaiko prisirišimas prie žmogaus - vitalinė prigimtis. Esmė patenkinti kūdikio vitalinius poreikius ( maisto, šilumos, miego, emocinis kontaktas su suaugusiu).

Raidos psichologai šia teorija labai dažnai stebi vaikų elgesį ir diskutuoja apie biologinį raidos pagrindą. Ji padėjo išsiaiškinti, kokią įtaką vaikui daro atsiskyrimas nuo motinos, koks yra tėvo vaidmuo, kaip motinos buvimas skatina vaiką tyrinėti supančią aplinką. Ši teorija leidžia geriau suprasti, kaip formuojasi prisirišimo jausmas ir kaip pasireiškia. Tačiau ji yra ir nelabai priimtina, galbūt todėl, kad jose nepakankamai įvertinamas tėvo vaidmuo, dažnai ignoruojami individualūs skirtumai.

Psichoanalitikas akcentavo ir pripažino pasąmonės vaidmenio lemiamumą. Labiau išryškino psichosocialinius vystymosi aspektus. Žmogus kiekviename savo gyvenimo tarpsnyje išgyvena tam tikrą krizę ir ją jis turi įveikti. Jeigu krizė įveikiama pozityviai, tai susiformuoja teigiama, palanki asmenybės savybė. Asmenybė tarsi sustiprėja, gali įveikti kitus gyvenimo etapus ir susidaro prielaida tolimesniam asmenybės vystymuisi. O jei neįveikia krizės, tuomet susiformuoja neigiama asmenybės savybė ir įvyksta fiksacija toje problemoje ir žmogus žengdamas į kitus gyvenimo etapus neturi gerai susiformavusio pagrindo.

Eriksono darbai pateikia vieningos sistemos tarp sąveikaujančių jėgų vaizdą, sieja vaiko praeitį su dabartimi ir ateitimi. Daugelis jo teorijos kritikų teigia, kad šioje teorijoje nepakankamai aiškūs ryšiai tarp stebėjimų, emperinių duomenų ir abstrakčių teorinių teiginių. Stebėjimų interpretacijas sunku įvertinti, kartais jos atrodo labai spekuliatyvios, neįrodomos. Eriksono teiginiai kartais yra klaidingai suprantami.

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 18 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2447 žodžiai)
  • Kolegija
  • Deimantė
  • Psichologinių raidos teorijų palyginimas
    10 - 3 balsai (-ų)
Psichologinių raidos teorijų palyginimas . (2017 m. Gegužės 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/psichologiniu-raidos-teoriju-palyginimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 11:12
×