Psichologo darbo analizė


Įvadas. Knygos „Psichoterapijos dovana“ analizė. Knygos „Gydymas šopenhaueriu“ analizė. Knygos „Apie mirtį ir mirimą” analizė. Apibendrinimas. Literatūra.

Irvin D. Yalom yra ne tik profesionalus psichoterapeutas, bet ir talentingas rašytojas, remdamasis savo ilgamete patirtimi, parašęs ne vieną knygą tapusią bestseleriu. „Terapijos dovana“ – tai knyga, skirta ne tik psichoterapeutams, bet ir psichoterapijos pacientams. Joje profesorius pateikia 85 patarimus kaip elgtis įvairiose psichoterapijos situacijose. Tai knyga, puikiai atspindinti psichoterapeuto charakteristiką, jo darbo ypatumus, taip pat, psichoterapijos naudą bei tarpusavio santykių naudą tarp psichoterapeuto ir paciento.

Knygoje „Gydymas Šopenhaueriu“, autorius grožinės literatūros stiliumi perteikia grupinės psichoterapijos atmosferą, jos įtaką pacientams, atskleidžia mirties, laisvės bei vienatvės prasmę psichologiniu bei filosofiniu aspektu.

Psichoterapija skirta ne tik psichiniams ligoniams. Ji taikoma visiems, ištiktiems įvairių sunkumų, t.y., skyrybos, prievarta, finansinės problemos, įvairios ligos, mirtis ir pan. Psichoterapija yra puiki pagalba atrasti savyje ir savo gyvenime visa, kas yra geriausia bei gražiausia.

„Apie mirtį ir mirimą“ aprašomas šiuolaikinės visuomenės požiūris į mirtį ir pateikiama daug naudingų patarimų, kaip reikėtų elgtis su žmonėmis, susirgusiais nepagydoma liga, ir kaip reikėtų padėti jų artimiesiems.

Šio darbo tikslas - atskleisti psichologo darbo ypatumus remiantis I. Yalom ir E. Kübler-Ross knygomis.

Pacientai bijo pirmųjų susitikimų dėl susidariusių stereotipų bei nuostatų, todėl svarbu pacientą įtraukti. Pacientui gali atrodyti, kad jis nenori artumo dėl tam tikrų priežasčių, tačiau jo nuomonė turėtų pasikeisti (ir dažniausiai pasikeičia), kai jo nuogastavimai psichoterapijos metu nepasitvirtina. Reikia stebėti kaip pacientas elgiasi, ar jo bendravimas nėra dirbtinas, nebijoti tiesiog paklausti: „kaip mums šiandien sekėsi?“.

Svarbi taisyklė psichoterapeutui – empatija, t. y., įsijautimas į kito asmens emocinę būseną ir tos būsenos suvokimas. Empatija yra neatsiejama nuo terapeuto darbo. Terapeutas privalo įsijausti į paciento emocijas, pabandyti į gyvenimą pažiūrėti per jo prizmę, jo akimis, nes tai leidžia suprasti kaip pacientas jaučiasi.

Darbas terapijoje nevyks sklandžiai jeigu pacientas nejaus pasitikėjimo. Pasitikėjimą kelia terapeuto atsivėrimas, o terapeuto atsivėrimas sukelia paciento atsivėrimą. Svarbu pripažinti savo klaidas, nes tai parodo kliento svarbą terapeutui. Puikus metodas – terapeuto asmeninio gyvenimo atskleidimas. Nereikia bijoti atsakyti į klausimus apie nelaimes, jausmus, savo patirtį, nes tai šalina sėkmingos terapijos kliūtis. Tai nereiškia, jog atsakyti į klausimus būtina iškart, tai galima padaryti ir po seanso ar net per kitą susitikimą. Juk atvirumas yra nuoširdumo įrodymas pacientui.

Dar viena taisyklė, būdinga terapeutams naujokams – nenaudoti „technikos“, nes kiekviena psichoterapija klientui yra unikali ir skirta tik jam vienam. Labai svarbu, kad terapija vyktų spontaniškai, „čia ir dabar“ principu. „Čia ir dabar“ principas yra tai, kas atsitinka būtent toje aplinkoje, būtent tą valandą, kada vyksta terapija. Svarbu pastebėti kaip žmogus reaguoja ir jaučiasi būtent čia ir dabar, ką pacientas pastebi ir akcentuoja. Paciento reakcijos dėl sukeltos dabartinės situacijos atskleidžia tai, kas iš tiesų jam neduoda ramybės, ar koks jis yra iš tikrųjų, ir to priežastis.

Taip pat, „čia ir dabar“ principu reikšminga įsijausti ir į savo jausmus, kokius sukelia pacientas, nes, galbūt, tokius pat jausmus pacientas kelia ir savo artimiesiems, ir dėl to šis nori keistis. „Kad santykiai su pacientu būtų nuoširdūs, būtina atverti pacientui iš tiesioginės dabarties kylančius savo jausmus“ (Yalom, 2005, p. 98). Svarbu pacientui komentarus išsakyti atsargiai, parenkant tokius žodžius, kad jis jaustųsi reikalingas, bet ne atstumtas. Tai galima pasiekti išsakant kaip jautiesi, tai yra, kokius jausmus kelia klientas, o ne tai, ką jis daro.

  • Microsoft Word 33 KB
  • 2015 m.
  • 15 puslapių (3589 žodžiai)
  • Universitetas
  • Dovilėe
  • Psichologo darbo analizė
    9 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Psichologo darbo analizė. (2015 m. Balandžio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/psichologo-darbo-analize.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 11:07
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo